Ułożenia
Wszystkie polityki pochodzą od muzyki.
2 obserwujących
106 notek
12k odsłon
96 odsłon

Trump w Warszawie ogłasza ideę eksportu na Marsa? Szkic modelu.

Wykop Skomentuj3

Eksport bez importu.

Przesłanka: "Tramp Space Towers for Mars" w macierz postępu AGHx NBP (A - aktywność, G - gospodarka, H - humanizm, N - nauka, B - biznes, P - polityka).

image

N - liderem NASA.
B - firmy posiadające rakiety towarowe o zasięgu dostawy na Marsa.
P - promotorem partia, Republikanie w USA.

Ułożenie modelu:

Poziom 1. Model "Trump Space Towers for Mars" to wiele portów kosmicznych (np. 10), wież startu rakiet kosmicznych, wraz z obsługą lotów na Marsa, które są w tym celu wykorzystywane co 26 miesięcy (tzw. marsjańskie okienko startowe). Zatem naturalnym uwarunkowaniem fizycznym jest ułożenie wzajemne plant, Ziemia i Mars, w przestrzeni kosmicznej. Misja lotu rakiety na Marsa to przemieszczenie się jej pomiędzy planetami. Planety są w ciągłym ruchu. W modelu przyjęte jest, że najbardziej dogodne ułożenie względem siebie Ziemi i Marsa występuje co 26 miesięcy. Dla opisu poglądowego modelu, niech czas niezbędny dla NASA i firm na skoordynowanie startu wyprawy towarowej na Marsa rakiet z 10 portów wynosi 6 miesięcy. Stąd w pozostałym czasie porty wykorzystywane są w innych celach, np. Księżyc. Ten zakres organizacyjny nie wskazuje w jakim scenariuszu ekonomicznym wybudowane byłyby porty kosmiczne dedykowane dla misji towarowych na Marsa? W tym ułożeniu zakresu modelu chodzi o wskazanie ilościowe - ile portów potrzebuje, ile rakiet, które poleciałyby w jednej misji? Zatem, mając przysłowiowe milion dolarów, można by zlecić badania konsultacyjne dla uzyskania orientacji w pierwszym przybliżeniu.

Poziom 2. Będą sukcesy i niepowodzenia. Mars nic nie uczyni, aby było łatwo. W perspektywie dla naukowców są granice fizyczne technologii i techniki, które osiągną inżynierowie. Sukces Trumpa, prezydenta USA, polega w modelu na tym, że wielorakietowa misja towarowa wystartuje z Ziemi (w tym z orbity wokołoziemskiej po zatankowaniu na niej). To, czy rakiety towarowe dolecą i wylądują na Marsie, to już sukces firm i skoordynowania obsługi lotów przez NASA.

Poziom 3. To deklaracja partii Republikanów, że nie wycofają się z popierania kontynuacji przedsięwzięcia, aż do wskazania przez inżynierów, że więcej innowacji już nie dadzą rady ułożyć. I pozostaje już tylko rutynowa dostawa towarowa. I więcej, chodzi o wytrwałość w chwili, w której wszystkim się Mars znudzi, gdy na giełdzie będzie odpływ zainteresowania akcjonariuszy, bo są wydatki, a nie ma zysku, gdy będzie dochodzić do tzw. zmiany pokoleniowej w branży kosmicznej, patria republikańska trwa i głosi "trzymamy szyk", choć impet słabnie, albo i "przegrywamy" na marsjańskim froncie "ewolucji kosmicznej". Republikanie są w tym ułożeniu strażnikami wiary w podjęty kierunek eksportu bez importu.

W modelu "Tramp Space Towers for Mars", Mars jest "odideizmowany", ruch bez marketingu katastroficznego dla ziemskiej cywilizacji planetarnej. Są na ten ruch pieniądze, to jest "marsjańska" praca do granic fizycznej i technicznej możliwości dla inżynierów.

*

Archeologia technologii i techniki kosmicznej prowadzi do niemieckich konstruktorów.
Prezentacja jednak ukazuje kosmiczny sukces amerykańskich i rosyjskich inżynierów.

image

Wikipedia: The Apollo–Soyuz display in the National Air and Space Museum.

W obu przypadkach najsłabsza okazała się polityka, czyli to z czego pochodzi.

*
Zatem może Trump ogłosi podczas pobytu w Polsce wskazanie - "...i Mars"?

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie