4 obserwujących
85 notek
100k odsłon
2343 odsłony

Kazik Staszewski - artysta prawdziwie niezależny

Wikimedia Commons/Piotr Bieniecki
Wikimedia Commons/Piotr Bieniecki
Wykop Skomentuj24

"Moi drodzy koledzy, zjechał cyrk z zapaśnikami. Wysiadajcie i patrzajcie, a zaczniecie klaskać sami. Moi drodzy koledzy, dzisiaj pierwszym pojedynkiem będą walczyć na arenie katolik z elektrykiem". Tak śpiewał Kazik Staszewski w utworze Cyrk, który był komentarzem do wyborów prezydenckich w 1990 r. i starcia pomiędzy Tadeuszem Mazowieckiem i Lechem Wałęsą. Kazik to artysta, który nie stronił w swoich tekstach od tematyki politycznej, nieraz w inteligentny i prześmiewczy sposób obnażając absurdy polskiego życia publicznego. Nikogo nie traktował ulgowo, czy to lewica czy prawica, postkomuna czy kler, wszyscy mogli stać sie bohaterami jego pamfletycznych pieśni.
Staszewskiemu wiele można zarzucić, kontrowersyjny styl i język, ekstrawaganckie zachowanie. Nie można mu jednak odmówić jednego, zawsze był i pozostał artystą prawdziwie niezależnym, mającym obrzydzenie do klasy politycznej jako takiej, bez podziału na barwy polityczne. Ma przy tym swoje jasno określone poglądy, których nie boi się artykułować, idące często w poprzek podziałów partyjnych.
Dziś, kiedy "totalna" opozycja jest oburzona słowami Kazika, który nie czuje się mniej wolny pod rządami obecnej władzy niż za poprzedników, daje dowód, że z twórczości Staszewskiego nie rozumie absolutnie nic. Kazik nie jest bowiem osobą, którą można wodzić za nos rozpaczliwym krzykiem o końcu demokracji i wolności słowa. Jest człowiek dojrzałym, który widział już w życiu na tyle dużo, żeby wiedzieć, iż politykom należy wierzyć, co najwyżej w stopniu umiarkowanym.
Młodzi artyści, bierzcie przykład ze swojego kolegi, jeżeli nie chcecie się wstydzić po latach, że byliście na usługach cynicznych politykierów, którzy traktowali was jedynie jako pionki w swojej rozgrywce o odzyskanie władzy i przywilejów.


Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura