4 obserwujących
85 notek
100k odsłon
150 odsłon

Świętujemy pięknie, bo różnorodnie

P. Tracz / KPRM
P. Tracz / KPRM
Wykop Skomentuj6

Tegoroczne Święto Niepodległości było wyjątkowe. Setna rocznica odrodzenia się polskiej państwowości nakazywała szczególne upamiętnienie. Dlatego też Sejm na ostatnią chwilę zdecydował o przedłużenie świętowania na poniedziałek przypadający po 11 listopada.

Od dłuższego czasu pojawiały się jednak wątpliwości, czy będziemy w stanie godnie uczcić pamięć o bohaterach naszej niepodległości w zgodzie i wzajemnym szacunku, gdy na co dzień żyjemy w kraju tak głęboko podzielonym, w atmosferze przedłużającego się ostrego konfliktu politycznego.

Zacznijmy od klasy politycznej, bo ona spisała się co najwyżej średnio. Donald Tusk i Andrzej Duda w swoje przemówienia wpisali wiele wątków koncyliacyjnych. Przewodniczący Rady Europejskiej był nawet gotów bić się we własne piersi, zwracając uwagę, że politykom zdarzają się nieraz zachowania przesadnie wrogie wobec oponentów, ale nie należy tracić z oczu, że najważniejszą wartością jest Polska.

Deklaracje jednak nie do końca przeszły w czyny. Tusk stał dopiero w piątym rzędzie w czasie przemówienia Andrzeja Dudy. Sam natomiast nie wziął udziału w marszu zorganizowanym z inicjatywy prezydenta. Dodatkowo politycy opozycji oskarżyli Andrzeja Dudę i partię rządzącą o wspólne świętowanie ze środowiskami radykalnymi.

Polityków zostawmy jednak na boku, bo test z godnego i radosnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości zdali zwykli Polacy, ci, którzy wywieszali flagi narodowe, brali udział w lokalnych uroczystościach i festynach oraz ci, którzy tłumnie przybyli do Warszawy, by wziąć udział w największym w historii Marszu Niepodległości. Jeżeli najgorszymi rzeczami, jakie miały miejsce w czasie patriotycznej manifestacji ćwierć miliona ludzi było rzucenie kilku butelek i spalenie flagi Unii Europejskiej (co oczywiście nikomu chwały nie przynosi), to z całą pewnością należy stwierdzić, że obawy prezydent Warszawy, która w zeszłą środę zakazała organizacji marszu, były całkowicie nieuzasadnione.

Polacy potrafią świętować pięknie, bo różnorodnie. Po raz kolejny pokazaliśmy, że nikt nie jest nam w stanie zohydzić naszego narodowego święta. Brawo My!

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka