4 obserwujących
85 notek
100k odsłon
1953 odsłony

Czy nadejdzie w końcu opamiętanie?

Youtube.com
Youtube.com
Wykop Skomentuj96

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prawdopodobnie pobije kolejny rekord zebranych środków. To byłby temat przewodni poniedziałkowych wydań dzienników i serwisów informacyjnych. Niestety barbarzyński atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zakłócił radość ogólnonarowej zbiórki.


Gdy 8 lat temu uzbrojony Ryszard Cyba wtargnął do biura europosła Janusza Wojciechowskiego i zastrzelił znajdującego się tam pracownika Marka Rosiaka, stało się jasne, że kolejna granica została przekroczona. Mord motywowany nienawiścią powinien stać się przyczynkiem do głębokiej refleksji całej klasy politycznej. Tak się jednak nie stało. Platforma Obywatelska próbowała uciec od problemu, nazywając zbrodnię dziełem szaleńca. Prawo i Sprawiedliwość z kolei całą winę zrzucało na przeciwników politycznych, nie dokonując rachunku sumienia. Ze świecą szukać można było polityków, którzy przyczyn działań Ryszarda Cyby upatrywali w atmosferze wytworzonej przez aktorów każdej ze stron politycznego sporu.  


Gdy język debaty publicznej sięga bruku, politycy nie wahają się przed rzucaniem najcięższych oskarżeń i wymyślaniu najgorszych epitetów, odzierając z godności swoich adwersarzy, puszczają kolejne hamulce. Po zabójstwie Marka Rosiaka, były przecież też inne incydenty, choć nie tak tragiczne. Szarpanie reporterów TVP próbujących przeprowadzić relacje z blokady Sejmu, ataki na biura polityków PiS czy makabryczne samobójstwo Piotra Szczęsnego przed Pałacem Kultury w Warszawie. To wszystko nie skłoniło polityków, by zmienić nieco język codziennych sporów, przestać uprawiać wojenną mobilizację swoich elektoratów i wziąć odpowiedzialność za słowa.


Paweł Adamowicz jest ofiarą chorego z nienawiści do człowieka. To niezaprzeczalnie. Czystego sumienia nie powinni mieć jednak ci, którzy grzmieli o dożynaniu watah, a polityków innych partii nazywali faszystami, gnidami czy kanaliami. Oby tym razem wyciągnęli właściwe wnioski, bo kolejnym celem ataku mogą być oni.


Wykop Skomentuj96
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo