4 obserwujących
85 notek
100k odsłon
2937 odsłon

Judasz był Żydem. Nie uciekniemy od tego

YouTube/nowiny24.pl
YouTube/nowiny24.pl
Wykop Skomentuj400

Pruchnik to maleńka miejscowość na Podkarpaciu, którą do ostatniego piątku znali zaledwie nieliczni. Od kilku dni zyskała jednak niechcianą sławę za sprawą jednego z elementów starej wielkopiątkowej tradycji, kultywowanego od XVIII w. w południowo-wschodniej Polsce.

Chodzi o "sąd nad Judaszem", będącym ceremoniałem łączącym w sobie elementy wczesnowiosennego "topienia Marzanny"z egzekucją kukły symbolizującej człowieka, który wydał Chrystusa na śmierć. Nagranie, na którym wielka kukła z pejsami, dużym nosem oraz czapką charakterystyczną dla chasydów jest okładana kijami m.in. przez grupkę dzieci, a następnie odcina się jej głowę, podpala i wrzuca do rzeki, trafiło do sieci, stając się przyczynkiem skandalu już na skalę międzynarodową.

Pod adresem Polski po raz kolejny zostały skierowane zarzuty o odradzanie się, podobno wrodzonego nam, antysemityzmu. Oficjalnie zaprotestował Światowy Kongres Żydów, odwołując się do słów Jana Pawła II, określających antysemityzm jako grzech przeciwko Bogu i człowiekowi. Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego grzmi, że o to budzą się najgorsze demony nacjonalizmu. Głos postanowiła zabrać nawet Konferencja Episkopatu Polski, wyrażając zdecydowaną dezaprobatę wobec praktyk nacechowanych pogardą względem narodu żydowskiego.

Czy aby jednak na pewno sceny z Pruchnika dają podstawy do tak ostrej reakcji? Wydaje się, że nie. Po pierwsze, kukła nie symbolizowała każdego Żyda. Została opisana jako "Judasz zdrajca", rozwiewając wątpliwości, że chodzi o tego konkretnego przedstawiciela narodu żydowskiego, który wydał Chrystusa, zresztą swojego rodaka, na męczeńską śmierć. Po drugie Judasz był Żydem, więc trudno sobie wyobrazić kukłę przypominającą jasnowłosego Germana czy czarnoskórego Afrykańczyka (wtedy z kolei zapewne pojawiłyby się oskarżenia o rasizm) (sic!). Po trzecie wreszcie, dokonywanie w różnych formach tradycyjnego sądu nad Judaszem nie jest ewenementem podkarpackim czy polskim. Zwyczaj "palenia Judasza" do dzisiaj kultywowany jest m.in. w Grecji, Hiszpanii czy Meksyku.

Judasz był Żydem, jest to fakt historyczny, a z faktami, jak wiadomo, nie przystoi polemizować. Faktem jest też, że Żydami byli ci, którzy wymusili na rzymskim prefekcie Judei Piłacie skazanie Chrystusa na ukrzyżowanie. I to nie byle jakimi, bo należący do elitarnego Sanhedrynu. Najwyższe żydowskie władze państwowe i religijne od lat podejmują starania, by zmarginalizować odpowiedzialność swoich praprzodków za śmierć Nazarejczyka. Nie uławia to jednak dialogu międzyreligijnego, który powinien być oparty na prawdzie.

Wykop Skomentuj400
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości