5 obserwujących
13 notek
21k odsłon
  355   1

Wojsko w służbie cywilom

Terytorialsi wspierają drugą edycję akcji #ObiadyDlaBohaterów 07.11.2020 Fot. DWOT
Terytorialsi wspierają drugą edycję akcji #ObiadyDlaBohaterów 07.11.2020 Fot. DWOT

Budowa zastępczego rurociągu na Wiśle, pomoc w walce z COVID-19 czy transporty medyczne. Akcje wojskowych w czasie pokoju.

Siły Zbrojne, jak sama nazwa wskazuje, mają w pierwszej kolejności stanowić odpowiedź na zbrojne zagrożenie ze strony agresora. Gdy ono nie występuje, czas przeznaczany jest głównie na doszkalanie zasobów ludzkich, modernizacje sprzętu i pomoc cywilom w sytuacjach kryzysowych. Ostatnie lata, a w szczególności ubiegły rok, gdy na horyzoncie pojawiło się nowe zagrożenie w postaci koronawirusa, uwydatniły, jak istotną pomoc może nieść społeczeństwu zorganizowana formacja mundurowa. Na szczególne wyróżnienie zasługują w tym aspekcie działające od 2017 roku Wojska Obrony Terytorialnej. Gdy światło w tunelu w postaci szczepionki niesie nadzieje na ostateczne rozprawienie się z niewidzialnym wrogiem, warto pokrótce przypomnieć zasługi wojskowych i szerszy kontekst ich działań na rzecz cywilów.

Polscy żołnierze z Wojsk Inżynieryjnych dwukrotnie pomagali miastu Warszawa podczas awarii oczyszczalni „Czajka”, budując most pontonowy, na którym ułożono tymczasowe rurociągi odprowadzające zanieczyszczenia z uszkodzonych kolektorów. Dzięki temu udało się zatrzymać zrzut ścieków do Wisły. Pierwszy z nich powstał po awarii oczyszczalni w sierpniu 2019 roku i miał długość 240 metrów. Do jego budowy wykorzystano 84 bloki pontonowe i zaangażowano około 170 żołnierzy. Kolejny most pontonowy powstał niemal dokładnie rok później i przez kilka miesięcy był całodobowo monitorowany przez kilkudziesięciu żołnierzy.


Pomoc wojskowych przydawała się wielokrotnie zastępom straży pożarnej, np. podczas pożarów wysypiska śmieci w miejscowości Pysząca w Wielkopolsce. Zwykły sprzęt nie był w stanie poradzić sobie z odgarnianiem gór śmieci i ich rozparcelowaniem na mniejsze części, by ostatecznie ugasić tlące się odpady. Na pomoc wysłano żołnierzy z 16 Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina. Wojskowe koparki i spychacze na podwoziu gąsienicowym z powodzeniem poradziły sobie z mierzącymi nawet 6 metrów hałdami śmieci. Z kolei po pożarze wysypiska w Zgierzu, żołnierze z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń pobrali i zbadali próbki gleby, by określić, czy nie zagrażają one zdrowiu mieszkańców. W kwietniu ubiegłego roku Wojska Obrony Terytorialnej pomagały strażakom w czasie pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego.


W 2019 roku kilkuset żołnierzy (głównie WOT) przeciwdziałało skutkom powodzi, która nawiedziła południową Polskę. W szczególności ucierpiały trzy województwa: lubelskie, podkarpackie i małopolskie. Wojsko pomagało przy użyciu koparko-ładowarek, spycharko-ładowarek, pił, agregatów prądotwórczych i specjalistycznego sprzętu inżynieryjnego. Wykorzystano również wojskowy sprzęt w postaci pojazdów ciężarowych JELCZ, transportera pływającego (PTS) czy dwóch śmigłowców Mi-17, które pomogły w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych. W ubiegłym roku ponownie doszło do powodzi podtopień. Powołani wówczas Terytorialsi i wojska operacyjne odbudowywali wały powodziowe, układali worki z piaskiem, udrażniali rzeki i drogi oraz naprawiali mosty.

Inny rodzaj pomocy udzielony został w przypadku chorego 6-letniego chłopczyka, który potrzebował niezwykle drogiego transportu do Stanów Zjednoczonych. Po zebraniu 2 mln złotych na kosztowną i skomplikowaną operację serca za oceanem okazało się, że lot rejsowym samolotem byłby dla młodego pacjenta zbyt niebezpieczny. Potrzebny był samolot izolujący go od infekcji i utrzymujący odpowiednie ciśnienie. Przydatny okazał się wówczas specjalny wojskowy samolot Gulfstream G550, który przetransportował chłopczyka z Brwinowa na operacje do Bostonu. Na pokładzie samolotu dziecko znajdowało się pod stałą opieką wojskowych lekarzy.

Najszerszą akcję pomocy cywilom Wojsko Polskie rozpoczęło w ubiegłym roku, gdy na świecie wybuchła pandemia COVID-19. Pod koniec marca ubiegłego roku lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy oraz medycy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej udali się do Lombardii we Włoszech, by pomoc w walce z wirusem i zebrać doświadczenie, które można było potem wykorzystać w Polsce. Gdy pandemia się rozwijała, a rząd wprowadzał kolejne ograniczenia, mundurowi, a w szczególności Wojska Obrony Terytorialnej, mierzyli temperaturę pasażerom powracających do Polski zza granicy i odciążali personel medyczny w szpitalach, dokonując wstępnego triażu, kierując ruchem pacjentów, pobierając wymazy i pomagając przybyłym w uzupełnianiu ankiet. Na co dzień sprawdzali osoby przebywające na kwarantannie, a także dostarczali im leki i żywność. Pomagali Straży Granicznej w ochronie granic i policji w patrolowaniu miast. Zapewniali skuteczną logistykę transportując środki ochrony osobistej z lotniska do magazynów, a potem do szpitali. Do niektórych z nich, wojskowi dostarczali również butle tlenowe. W listopadzie w walce z koronawirusem zaangażowanych było około 6 tys. żołnierzy, którzy prowadzili 245 punktów pobierania wymazów i świadczyli pomoc w 640 szpitalach i placówkach medycznych. Swoją pomoc nieśli także w domach opieki społecznej, które borykały się z brakiem personelu. W grudniu żołnierze WOT zorganizowali akcję „Łączymy na Święta”, dzięki której osoby przebywające np. w szpitalach czy DPS-ach, mogli wirtualnie połączyć się i porozmawiać z bliskimi.

Z kolei 25 grudnia wyruszyli do Wielkiej Brytanii w ramach operacji „ZUMBACH”, aby pomóc polskim kierowcom, którzy utknęli czekając na odprawę, po tym jak Francja wprowadziła obowiązek posiadania negatywnego testu na COVID-19 dla osób przekraczających granicę. Polska grupa zadaniowa składająca się z trzydziestu wojskowych dostarczyła im wodę i żywność, a także pomagała w pobieraniu wymazów, dzięki czemu mogli szybciej wrócić do domów.

Obecnie Terytorialsi pomagają seniorom w transporcie do punktów szczepień i jak przez cały okres pandemii, nadal ochoczo oddają także krew i osocze.


Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo