25 obserwujących
115 notek
111k odsłon
103 odsłony

Co o ojcu Gużyńskim i polskim Kościele sądzą odradzający się w Holandii dominikanie?

Wykop Skomentuj2

Dominikanin ojciec Paweł Gużyński OP, wielokrotnie – i bezskutecznie – upominany przez swoich zwierzchników za głoszenie nazbyt wyrazistych, często kontrowersyjnych poglądów, opuścił Polskę. Niepokorny duchowny w czwartek 13 lutego 2020 udał się do Rotterdamu, gdzie zajmie się formowaniem kandydatów na zakonników. 

Holenderska prowincja odradza się będąc specyficznie podzielona między zeświecczone starsze soborowe pokolenie i młodszych zakonników poszukujących głębszej duchowości i dyscypliny. W warunkach holenderskich o. Paweł będzie zaliczany do tradycjonalistycznej frakcji.

Po powrocie z Cambridge do klasztoru w Rotterdamie w sierpniu 2018 r. bracia studenci stracili mistrza, o. Theo Kostera, który przeżył atak serca. Poszukiwania jego następcy trwały w Niemczech i Anglii. W końcu z pomocą braciom przyszli polscy dominikanie.

- Paweł był między innymi formatorem kleryków w Polsce – dowiadujemy się z krótkiej notki na stronach holenderskich dominikanów – a także dyrektorem dominikańskiego ośrodka głoszenia, przełożonym i mistrzem nowicjatu. Występował szeroko w polskich mediach – piszą dalej zakonnicy - gdzie czasami ostro wypowiadał się przeciwko nadużyciom kościelnym. "Ma niezwykle szerokie doświadczenie jako zakonnik i kapłan - czytamy – coś, co będzie dla nas bardzo przydatne".

"Paweł pracuje nad rozprawą socjologiczną i postrzega swoją przeprowadzkę do Holandii jako wielkie wyzwanie. Holenderscy dominikanie są zadowoleni z jego przybycia" – kończą swoją informację autorzy biogramu Gużyńskiego.

https://dominicanen.nl/2020/02/nieuwe-student-magister-uit-polen/


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale