25 obserwujących
110 notek
106k odsłon
341 odsłon

Żona prezydenta atakuje czy jest atakowana?

Wykop Skomentuj2

- Panie redaktorze Pawle Wroński, przed I turą napisał pan, że zakwitł kwiat paproci i prezydentowa się wypowiedziała. Panie redaktorze to dzisiaj jest ten dzień, a że kwiat paproci kwitnie raz na 100 lat, to pewnie ani ja nie doczekam się rzetelności z pana strony, ani pan nie doczeka się ze mną wywiadu - mówiła podczas swojego wystąpienia Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama podkreśliła, że to jej wybór, by nie wypowiadać się dla mediów. - To był mój milczący sprzeciw wobec manipulacji, dezinformacji i kłamstwom, które występują w mediach - powiedziała.

Znamienne, i warte rejestrowania jest, że sprawcy przemocy kulturowej kierują oskarżenia pod adresem swoich ofiar.Przemoc mediów nabudowana jest izmami i technikami przerzucania winy. Poczytajcie jak robi to Onet w stosunku do żony Andrzeja Dudy.  

Tytuł z głównej strony, wysokoplasowany:

Agata Duda przemówiła. Zaatakowała personalnie dziennikarza.

Wersja łagodna tytułu do tego samego materiału: 

Agata Kornhauser-Duda do Pawła Wrońskiego: nie doczekam się rzetelności z pana strony. 

Albo (z Wirtualnej Polski):

"Zjedzą was, dziennikarzy". Komentarz eksperta ws. słów Agaty Dudy"

Bij, oskarżaj i bądź bezkarny. Tak to robiła naczelna Faktu, w tym samym schemacie. 

Redaktor naczelna "Faktu" - Katarzyna Kozłowska - zwróciła się do Andrzeja Dudy: uruchomił pan machinę nienawiści wobec dziennikarzy. Nie inaczej broni się Agnieszka Holland, Sławomir Nitras i bojówkarze z PO. 

Zaczynamy zdawać sobie sprawę z działania aparatu przemocy kulturowej. Krótki jej opis sprowadza się do hasła: pałuj przeciwnika i krzycz, że cię biją. Ale to nie wszystko. Istnieją warunki efektu "oskarżaj i bezkarnie atakuj". Ich poznanie i opis jest odrębnym zadaniem. 

Dlaczego tak późno rozpoznaliśmy przemoc i dlaczego wciąż jej nie identyfikujemy? Psychologowie społeczni powiedzieliby, że rozpoznawanie agresji blokowane jest przez poczucie winy i to jest istota kulturowego mechanizmu przemocowego. Zasoby przetwarzania informacyjnego ofiary wiązane są kreowanym na potrzeby manipulacji poczuciem krzywdy napastnika albo wskazanych przez niego kategorii ludzi. Zauważmy, że każdorazowo tuż po lub przed albo równolegle napaść liberalna lub lewicowa jest osłaniana przez wskazanie klasy ludzi upośledzonej i wyjątkowo chronionej. Dodajmy do tego warunek słuszności: przyłożenie przeciwnikowi jest moralnie usprawiedliwione. 

Warunek "sprowokowania" odnosi się do reakcji ofiary tej intrygi. Jeśli kopiesz kogoś po kostkach to on zareaguje. Reakcję rejestrujesz, dokumentujesz i nagłaśniasz opatrzoną komentarzem, że to bezzasadna agresja. Tak można stereotypizować, obrażać i wprost atakować bezkarnie bez końca. 

Mowa nienawiści artystów funkcjonuje w tym samym schemacie. Agnieszka Holland pomówiła Ordo Iuris. Rzuciła kalumnię że organizacja "projektuje faszystowskie ustawy". Reżyserka znowu zaatakowała organizację, gdy ta zaczęła bronić swojego dobrego imienia: nienawiść, szczucie i budowanie podziałów społecznych stały się czymś banalnym i, w dodatku, związanym z władzą - skarżyła się. "Efekty tego będą straszne, już to widzimy". 

Trzaskowski apeluje o zakopanie podziałów, by uczestnicy spotkania w Kaliszu wyobrazili sobie Polskę "bez nienawiści" i "dzielenia nas". Gdy jednak rozległy się okrzyki "Precz z Kaczorem" - nie reagował i przejął inicjatywę: Wyobraźcie sobie Polskę bez Jarosława Kaczyńskiego - przemawiał.

Usprawiedliwienie przemocy słuszną ideą anarchizuje życia publiczne a na tej anarchii narasta nowy porządek, pożądany przez sponsorów rewolucji (Soros i inni). 


Czytaj mój tekst: 

Bojówkarski schemat się pogłębia. Napaści na wiece prezydenta Dudy

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka