38 obserwujących
154 notki
154k odsłony
  746   0

Francja, Grecja i Turcja wyprowadzą cywili z Mariupola. Kto ich wypuści?

Francja zaproponowała przeprowadzenie operacji humanitarnej wraz z Grecją i Turcją, aby ewakuować ludzi z Mariupola. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że w najbliższych godzinach omówi tę propozycję z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

- „Myślę o mieszkańcach Mariupola, którzy przeżywają wielki dramat. Z tego powodu wczoraj podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu wyjątkowej akcji humanitarnej, o której będę mógł porozmawiać za kilka godzin z prezydentem Putinem. Jest to wspólna inicjatywa z Turcją i Grecją mająca na celu ewakuację tych, którzy chcą opuścić Mariupol”. – relacjonuje wypowiedź Macrona na konferencji prasowej po piątkowym szczycie UE agencja France Press.

Macron prowadził już rozmowy z burmistrzem Mariupola oraz przedstawicielami władz ukraińskich. - „Robimy to w sposób przejrzysty w komunikacji z prezydentem Zełenskim i władzami ukraińskimi… Wtedy będziemy negocjować ze stroną rosyjską. Mam nadzieję, że jak najwięcej stron będzie zaangażowanych w tę operację” – zastrzegł polityk. Dodał, że w tym zakresie spodziewa się rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w ciągu 48-72 godzin.

Rosjanie wzywali obrońców Mariupola do poddania się i honorowego wyjścia z bronią. Władze w Kijowie odrzuciły propozycję, gdyż oddanie portu przeważałoby wynik wojny na stronę Rosji. Uwolnione siły wojskowe agresora powędrowałyby na centralną Ukrainę.

Siły ukraińskie z wyższych pięter budynków, najczęściej 9-kondyganycjnych ostrzeliwują czołgi i żołnierzy przeciwnika. Mężczyźni, kobiety i dzieci przeczekują w piwnicach piętrowców.

Rosjanie po opanowaniu lewobrzeżnej części miasta chcieliby wejść do nienaruszonych zakładów produkcyjnych i metalurgicznych miliardera Rinata Achmetowa. Umocnienia w nich budował kontrowersyjny Pułk Azow będący półprywatną formacją najemniczą i nacjonalistyczną przez Amerykanów uznaną za ekstremistyczną przez Rosjan oskarżaną w tej wojnie o zatrzymywanie cywili i rujnowanie aglomeracji, żeby pod okupacją rosyjską była strefą martwą.

Pułk Azowa na liście organizacji terrorystycznych? Na Ukrainie wybuchła burzaLubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka