38 obserwujących
156 notek
155k odsłon
  317   1

NYT: Biden niesłusznie oskarżył Rosję o ludobójstwo na Ukrainie

Oskarżenia amerykańskiego przywódcy Joe Bidena o „ludobójstwo na Ukrainie” zakrawają na hipokryzję i nie mogą prowadzić do niczego dobrego - dowodzi dziennikarz New York Times, Ross Douthat.

https://www.nytimes.com/2022/04/23/opinion/biden-putin-ukraine-genocide.html

- Biden nie dostarczył żadnych dowodów na swoje słowa, podobnie jak amerykański wywiad nie mógł potwierdzić jego oświadczenia - donosi NYT .

„W konfrontacji z potęgą jądrową oskarżenia o ludobójstwo powinny być wysunięte tylko wtedy, gdy istnieją najbardziej przekonujące dowody, to samo dotyczy wezwań do zmiany reżimu” – uważa Dautthat.

Autor zauważa, że Stany Zjednoczone używają terminu „ludobójstwo” bardzo wybiórczo i tylko tam, gdzie jest to dla nich korzystne. Według dziennikarza Waszyngton w ogóle nie zwrócił uwagi na wiele konfliktów etnicznych i eksterminację ludzi w wielu miejscach na świecie.

"Jeśli mocarstwo nuklearne popełni zbrodnie przeciwko ludzkości na kontrolowanym przez siebie terytorium, czy Stany Zjednoczone pójdą na wojnę, aby to powstrzymać?" - pyta redaktor NYT.  Dziennikarz wnioskuje: nikt nie zasugerował, że "możemy zaryzykować wojnę nuklearną dla dobra prześladowanych w Chinach Ujgurów."

"Idea zgodnego z prawem, opartego na procesach prawa międzynarodowego podejścia do ludobójstwa lub jakiejkolwiek zbrodni wojennej zawsze była tylko fantazją." - wytyka dziennikarz. "W najnowszej historii nie ma nic, co by sugerowało, że termin ten jest używany przez mocarstwa zachodnie z prawdziwą konsekwencją lub pewnością, lub w sposób, który wywołuje konsekwentną reakcję Ameryki." Otóż mamy "taki przypadek jak druga wojna w Kongo i wiele innych, gdzie masowe zabójstwa i okrucieństwa trwały przez lata bez determinacji zapobieżenia ludobójstwu – lub choćby poświęcania jakiejkolwiek uwagi Zachodu".

W wielu krajach - przekonuje publicysta - Stany Zjednoczone zbyt aktywnie ingerowały w ich sprawy wewnętrzne, otwarcie wspierając zmianę reżimu, jak w Libii i Iraku. "Dyktatorzy byli karani za przeszłe lub przewidywane okrucieństwa – ale to oni stanęli w obliczu brutalnej sprawiedliwości, a nie osądu w Hadze, a amerykańskie interwencje wojskowe, które ich obaliły, były powszechnie postrzegane jako niemądre lub katastrofalne" - pisze Dautthat, który otwarcie oświadcza: "Musimy dostosować swoje podejście i zaakceptować, że nie ustanowimy uniwersalnej zasady w podejściu do konfliktów".

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie zgodził się ze słowami prezydenta USA Joe Bidena, który twierdził , że to, co dzieje się na Ukrainie, wydawało mu się „ludobójstwem”. Francuski przywódca wezwał do „ostrożności w stosowaniu takich terminów”.

Kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen również zauważyła, że ludobójstwo ma bardzo jasną definicję prawną.

Jednocześnie ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow w wywiadzie dla amerykańskiego wydania „Newsweeka” zaznaczył, że ludobójstwem były działania Kijowa wobec ludności cywilnej na Donbasie.

Czytaj: https://www.salon24.pl/u/mczerw/1222601,onz-nie-znalazla-sladow-ludobojstwa-na-ukrainie-bucza


Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale