38 obserwujących
156 notek
155k odsłon
  305   0

Wysoki poziom zarażenia małpią ospą wśród homoseksualistów

Zwiększoną zaraźliwość małpiej ospy wśród homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn tłumaczy się dużym urazowym obciążeniem błon śluzowych podczas kontaktów seksualnych. Brytyjska gazeta Daily Mail poinformowała, że liczba zarażeń małpią ospą jest „nieproporcjonalnie wysoka wśród homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn”.

„Wirus ten jest przenoszony na dwa sposoby: przez unoszące się w powietrzu kropelki oraz przez kontakt z zakażonymi ludzkimi płynami, takimi jak krew, skóra i błony śluzowe. A wszystko dlatego, że na skórze i błonach śluzowych zawsze są mikropęknięcia”.- wyjaśniają brytyjscy eksperci.

Wirus Ebola miał tę samą drogę transmisji (poprzez mikropęknięcia). Oznacza to, że gdy krew lub wymiociny zarażonej osoby dostały się na niezabezpieczoną skórę lub błony śluzowe zdrowej osoby, wirus przenika do krwioobiegu i rozprzestrzenia się po całym ciele.

„Zwiększona zakaźność wśród homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn tłumaczy się dużym traumatycznym obciążeniem błon śluzowych podczas kontaktu seksualnego. Dlatego jest to całkowicie logiczny rozwój wydarzeń podobnych do tego, co dzieje się, gdy ludzki wirus niedoboru odporności (HIV) rozprzestrzenia się drogą płciową”.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwołuje nadzwyczajne spotkanie ekspertów w celu omówienia wybuchu epidemii małpiej ospy. Spotkanie ma na celu omówienie sposobów przenoszenia choroby, jej rozpowszechnienia wśród homoseksualistów i biseksualistów oraz sytuacji ze szczepionkami.

Do przeniesienia wirusa z osoby na osobę wymagany jest bliski kontakt. Aby uniknąć infekcji, zdecydowanie zaleca się przestrzeganie wszystkich środków przewidzianych dla innych chorób wirusowych: higienę rąk, dystans społeczny, a także odradza się kontaktu z importowanymi egzotycznymi zwierzętami.

W wielu państwach wzmacniane są środki kontroli sanitarnej i kwarantannowej na granicy. Brytyjczycy budują autonomiczny system testowy w celu identyfikacji możliwych przypadków infekcji tym wirusem.


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale