25 obserwujących
112 notek
107k odsłon
522 odsłony

Jak żydowski prezydent traktuje polskich gospodarzy? Naród panów

Wykop Skomentuj11

Izrael znowu "żąda". Prezydent Riwni nie jest u siebie, ale zaprasza Dudę. Duda czołobitnie mu dziękuje za zaproszenie. Nie wiem już, czy i ja jestem u siebie w kraju. Jak się ma do czynienia z narodem Panów, można zatracić orientację.

 

- Pomimo tej wyjątkowej relacji w Polsce i narodu żydowskiego, który tutaj powstał żądamy, żeby Polska była odpowiedzialna za pełne badanie o Holokauście - oświadczył Riwlin. - Ważne by Żydzi i Izraelczycy poznali żydowską historię Polski, ważne by młodzi i starsi z Polski nauczyli się tego, co wydarzyło się tutaj w okresie drugiej wojny światowej – powiedział prezydent Izraela na spotkaniu z Andrzejem Dudą.

Też jesteśmy za tym. Prócz tego, że nie ma żydowskiej historii Polski. Jest tylko polska historia Polski.

Tak na marginesie, nie wiem czy ustalenia części polskich historyków, tych którzy z Polską się utożsamiają przyjęte zostaną przez pana prezydenta Izraela z satysfakcją. Raczej nie, bo Riwlin pisze historię na nowo. Mówi: "nie można zaprzeczać [żydowskiej] prawdzie. Naziści nie mogliby dokonać tylu mordów, gdyby nie było współpracowników. Żydzi byli zabijani nie tylko w obozach, ale także poza nimi. Przez Ukraińców, Litwinów, Francuzów, ale i Polaków. Zbyt dużo ludzi zabijało Żydów i grabiło ich mienie".

Czyli wracamy do punktu wyjścia: Polacy współpracowali z Niemcami w dziele zagłady Żydów. My mówimy nie jako naród, i nie ma mowy o współpracy. Były jednostki mordujące Żydów, tak jak byli Polacy mordujący Polaków, także Żydzi mordujący Polaków a to co innego niż współpraca z Niemcami.

Wniosek Riwlina:

"Polska musi zrobić swój rachunek sumienia. Żadne prawo nie może ukryć krwi, żaden interes nie może ukryć antysemityzmu. Będziemy pamiętać wszystkich zabitych, co do jednego".

Nasz wniosek: polityka historyczna Izraela to pomieszanie z poplątaniem. Oni uważają historię Polski za historię Żydów, ofiar polskich w ogóle nie widzą, zbrodniarza niemieccy mylą się im z polskimi szmalcownikami a wszystko spaja silna pretensja i roszczeniowość.

Po spotkaniu w Centrum Dialogu i Modlitwy oraz wygłoszeniu oświadczeń obaj przywódcy i towarzyszące im delegacje udały się do byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Tam w bloku 27. zwiedzili stałą ekspozycję poświęconą zagładzie Żydów. Zapalili także znicze przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11., oddając hołd ofiarom.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale