25 obserwujących
112 notek
107k odsłon
3325 odsłon

Skandal! Morawiecki wstrzymał Nagrodę Karskiego dla dr Ewy Kurek

twitter
twitter
Wykop Skomentuj71

Zablokowano wręczenie nagrody im. Jana Karskiego dr Ewie Kurek. Jest to bardzo ważna wiadomość w perspektywie zmagań o prawdę historyczną, którą premier RP odważnie ujął jako uzgadnianie mitologii holokaustu z obiektywnym historyzmem.Otóż dr Ewa Kurek stała na czele zastraszonych polskich historyków, którzy patrzyli na drugą wojnę światową szeroko i całościowo, a nie tylko wycinkowo. Uczona upominała się o dobre imię prof. Krzysztofa Jasiewicza, ekshumację w Jedwabnem, tłumaczenie świadectw żydowskich z getta, które pokazywały prawdę o zagładzie Żydów. Wyróżnienie jej przyznane nobilitowało tę grupę naukowców, którzy zdobyli się na przedstawienie polskiego punktu widzenia wbrew hałaśliwej i terroryzującej ich grupie kustoszy mitologii.

Za całą intrygą stoi rzecz jasna Gazeta Wyborcza. Przypochlebiał się jej jeden z chodzących na pasku lobbysty J. Dannelsa urzędników premiera delegowany do obsługi "tematu żydowskiego".


Czytaj więcejCzy polską politykę historyczną można tak uzgadniać?


– "Polska odwołuje ceremonię honorującą domniemaną antysemitkę" - napisał na twitterze Andrzej Pawluszek, b. wicedyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Amsterdamie, a obecnie sekretarz premiera Morawieckiego. Ogólnie rzecz biorąc podejrzane i śliskie indywiduum ("KARPACZ, powiat jeleniogórski Zaginęły dokumenty komisji rewizyjnej w Karpaczu. Pisaliśmy już o tym. Prokuraturę o kradzieży zawiadomił przewodniczący komisji Andrzej Pawluszek. - Zniknięcie dokumentów to zasłona dymna dla jego niekompetencji - mówią tymczasem radni").

Do swojego poniżającego uczoną komentarza Pawluszek chełpliwie dołącza link do artykułu amerykańskiej agencji Associated Press, w którym czytamy:

– Polscy urzędnicy interweniowali, aby uniemożliwić autorce oskarżonej o antysemityzm otrzymanie nagrody w polskiej placówce dyplomatycznej w Stanach Zjednoczonych. Prywatna polska organizacja z siedzibą w USA planowała wręczenie nagród w konsulacie polskim w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu trzem osobom. Jedna z polskich pisarek [sic!], Ewa Kurek, twierdzi, że Żydzi bawili się w gettach podczas niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej [cytat wprost z GW]. Poglądy Kurek są obraźliwe dla krewnych ocalałych z Holokaustu (…) Inicjatywa groziła, że ​​stanie się kolejną bolączką PR-ową dla polskiego rządu, który boryka się z międzynarodową krytyką ustawy o Holokauście, która zdenerwowała Izrael, a przez wielu postrzegana jest jako próba historycznego rewizjonizmu. Andrzej Pawluszek, doradca premiera RP, powiedział w środę, że nagroda nigdy nie była inicjatywą rządową, ale władze podjęły działania, by powstrzymać wydarzenie, które prowadziłoby do podziałów.


Czytaj więcejEwa Kurek zabiera głos w sprawie nagrody Karskiego. Kto broni uczonej, kto ją zniesławia?


Nagrodę Jana Karskiego (Jan Karski Humanitarian Award) przyznaje Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku i Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego (The Polish-Jewish Dialogue Committee). Wśród tegorocznych laureatów, poza dr Kurek, znaleźli się także Matthew Tyrmand - były doradca szefa MSZ - oraz konsul w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. Gala wręczenia nagród zaplanowana została na 18 kwietnia.

Konsulat wycofał się z organizacji imprezy we wtorek w nocy. "Informujemy, że z przyczyn będących poza naszą kontrolą, Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku odwołuje »Doroczną Noc Nagrody im. Jana Karskiego«. Nowa data gali i osoby uhonorowane zostaną ogłoszone przez Polsko-Żydowski Komitet Dialogu" - poinformowała nagle placówka.

Według wiedzy "Wyborczej" maczali w tym palce ludzie premiera Mateusza Morawieckiego. – Jeden z naszych urzędników od razu zadzwonił do konsula w Nowym Jorku i poprosił o wyjaśnienia. Dostał odpowiedź, że placówka nie ma z tym nic wspólnego i że organizatorzy już się z tego wycofują – chwalił się rozmówca gazety z kancelarii premiera.

Co jeszcze miało wpływ na podjęcie tak fatalnej decyzji?


Czytaj więcej: Rebe Schudrich, ja gojka mówię ci: przeproś


Morawiecki spotkał się z popularnym amerykańskim rabinem; rabin dopuścił do siebie przeszczęśliwego z tego powodu Pawluszka i dał sobie zrobić z nim zdjęcie. Podczas wizyty u nowojorskiego "mędrca" poruszono m.in kwestię ustawy o IPN, ale tematem rozmowy mogła być też nagroda im. Karskiego.

Rebe Boteach poinformował o szabasowej uroczystości na Twitterze:

"Zjadłem dziś wieczorem (koszerną) kolację z polskim premierem Mateuszem Morawieckim. Z uznaniem wysłuchał moich obiekcji wobec polskiego prawa o Holokauście i przedstawił własne spojrzenie na polskie cierpienia pod nazistami. Jest myślącym człowiekiem, który zna historię i którego dzieci uczęszczały do szkół pod żydowskim patronatem. Premier podzielił się ze mną historią członków jego rodziny zamordowanych przez nazistów i jego silnym pragnieniem solidnych więzi z Izraelem i narodem żydowskim. Moja szczera nadzieja jest taka, że Polska zniesie prawo o Holokauście [ustawa o IPN] i premier pokornie wysłuchał moich mocnych argumentów przeciwko [ustawie o IPN]."

Wykop Skomentuj71
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka