23 obserwujących
91 notek
89k odsłon
3307 odsłon

Skandal! Morawiecki wstrzymał Nagrodę Karskiego dla dr Ewy Kurek

twitter
twitter
Wykop Skomentuj71


Czytaj więcej: Jak żydowski prezydent traktuje polskich gospodarzy? Naród panów


Jeśli bajdurzenie o historii przez pana rabina i takie samo ahistoryczne bajdurzenie w punkcie zwrotnym polityki historycznej Żydów - którym była wielka kreacja mitologii holokaustu w latach 80. odcinająca się od rzetelnego dorobku naukowego - są przez premiera RP uwzględniane w polskiej polityce historycznej to zapewne tylko z racji osobistych. I tu mamy prawdziwy problem, z którym prawicowcy o żydowskich korzeniach – a jest ich w PiS bez liku – muszą się uporać. W sytuacji konfliktu interesów trzeba wybrać którąś ojczyznę. Myślałam, że przynajmniej Morawiecki dokonał takiego wyboru. Teraz okazuje się, że prosty gest lojalności wobec ojczyzny - przez który premier obroniłby cześć jednego z nielicznych historyków dokopujących się prawdy o relacjach polsko-żydowskich - stał się niemożliwy. Właśnie w takich granicznych sytuacjach przestajemy wierzyć w szczere intencje Polaków żydowskiego pochodzenia.

Zachowanie premiera jest ohydne z kilku powodów. Jako historyk nie mógł nie wiedzieć, że dr Kurek, która od kilkudziesięciu lat bada zagładę Żydów na ziemiach polskich wydała nagradzaną monografię docenianą w USA oraz Izraelu "Dzieci żydowskie w klasztorach. Udział żeńskich zgromadzeń zakonnych w akcji ratowania dzieci żydowskich w Polsce w latach 1939-1945", do której wstęp napisał Jan Karski. Przez wiele lat Karski współpracował z Kurek. Oparta na źródłach żydowskich monografia "Poza granicą solidarności stosunki - polsko-żydowskie 1939-1945" pokrywała się ze spostrzeżeniami wielkiego Polaka, który opisywał zagładę z tej samej perspektywy co ona. Badania uczonej docenione przez wielu wybitnych historyków zostały sfinansowane przez SOCIETE HISTORIQUE et LITTERAIRE w PARYŻU oraz THE BARBARA PIASECKA-JOHNSON FOUNDATION.


Czytaj więcej: Paulini o narodowcach: pielgrzymi. GW niezadowolona


Ewa Kurek uczyła się warsztatu historycznego od najlepszych. Była uczennicą Władysława Bartoszewskiego. Współpracowała z pokoleniem żydowskich historyków z Polski, Nowego Yorku i Izraela. Wśród nich znaleźli się prof. Chone Schmeruka, prof. Jakub Goldberg, prof. Lucjan Dobroszycki czy prof. Judyta Kestenberg.

Jej kwalifikacje i rezultaty pracy badawczej nigdy nie zostały podważone w żadnej naukowej polemice. Na poziomie naukowym nikt nie zakwestionował jej wyników badań nad zagładą polskich Żydów w getcie warszawskim. Nie da się tego zrobić w oparciu o źródła, na których pracowała wybitna historyk.

Kancelarii premiera wystarczył więc donos, żeby zawetować prestiżowe wyróżnienie dla badaczki wojennych losów Żydów. Czy może winą polskiej badaczki holokaustu było dopominanie się o ekshumację w Jedwabnem? Manipulacji na tekście dr Kurek Gazeta Wyborcza dokonała odnosząc się głównie do rozdziału IV-go jej pracy: "1939-1942: Polskie Państwo Podziemne, jawne struktury państwowe Ukraińców i Białorusinów oraz żydowskie autonomiczne prowincje". Aby zdać sobie sprawę z absurdalności oskarżeń organu prasowego, który zrobił tak ogromne wrażenie na Kancelarii Premiera Morawieckiego należałoby przeczytać książkę niedoszłej laureatki w całości a nie jedno zdanie wyjęte z kontekstu. Jak widać łatwiejszą i ważniejszą lekturę stanowi oszczerstwo. Na Alejach Ujazdowskich wciąż czyta się jeden tytuł prasowy.


Czytaj więcej: Środa, ręce precz od Jasnej Góry. Laicka lewica pisze do Paulinów


Morawiecki jest "szczylem" naprzeciw pani Ewy Kurek. Nawet jego karta "dysydenta" nic nie znaczy wobec tej drogi bohaterstwa, którą przeszła uczona. PiS nie może zamilczeć nad tą postacią i jej inicjatywami bez utraty wiarygodności w oczach elektoratu. Nie chcę 500+ od premiera, niższych podatków, wyższego PKB. Chcę prawdy. Chcę, żeby premier Morawiecki, który odebrał zasłużoną nagrodę zasłużonej badaczce spojrzał jej w oczy i wytłumaczył, dlaczego uważa, że wyróżnienie się jej nie należy. Chciałabym usłyszeć, co ma w tej sprawie do powiedzenia. 

Wykop Skomentuj71
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka