Blog
Mecenas Kristof D. Brinken
Mecenas Krzysztof D.M. Nowak
3 obserwujących 1339 notek 282222 odsłony
Mecenas Krzysztof D.M. Nowak, 8 listopada 2018 r.

11 listopada to nie tylko stulecie odzyskania niepodległości Polski

11 listopada 1918 Polska znowu powróciła na mapy Europy dzięki wspólnemu wysiłkowi Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, oraz rzeszy pozostałych, zwykłych Polaków (chociaż przez kolejne 2 lata ważyły się losy Polski, ale to już kolejna historia). Myślę, że warto jednak też pamiętać, że mamy 2 powody do świętowania.

Jeden jako Polacy. A drugi jako Europejczycy. Otóż 11 listopada 18' zakończyła się też I wojna światowa, prawdopodobnie najbardziej brutalna w dotychczasowych dziejach, oraz najbardziej bezsensowna. Mapa Europy z 1913/1914 roku jest o wiele bardziej monotonna od dzisiejszej mapy. Tak naprawdę składało się kilka dużych państw + kilka średniej wielkości. Co chciały ugrać Niemcy, co chciały ugrać Austro-Węgry, co chciała ugrać Turcja, co chciała ugrać Rosja, czy inni uczestnicy I wojny światowej, trudno dokładnie określić. Można natomiast stwierdzić niezaspokojony apetyt rządzących elit, oraz głupotę mas idących do okopów niczym barany na rzeź. Część Polaków ochotników - członków Legionów mieli chociaż na celu odzyskanie niepodległości. Ale większość pozostałych żołnierzy na różnych frontach? I wojna światowa jak sama nazwa wskazuje była wojną światową, jednak 90-95% działań wojennych toczyło się w Europie.

I wojna światowa to nie tylko 10 milionów zabitych żołnierzy, 6 milionów zmarłych z różnych powodów cywilów (w większości z głodu i chorób normalnie łatwych do wyleczenia), oraz kolejnych 23 milionów rannych żołnierzy (rannych na ciele, nie wiadomo ilu na umyśle), oraz kolejnych 6 milionów zaginionych. I wojna światowa to także m.in. szwędający się po Europie przybysze z Konga czy innego Kamerunu ubrani we francuskie mundury. I wojna światowa to także większy udział feministycznych bredni w społeczeństwie, jak również powszechne dopuszczenie kobiet do praw wyborczych za to tylko, że są kobietami, mimo, że normalnie dla mężczyzn prawa wyborcze wiązały się z obowiązkową służbą wojskową. I wojna światowa to także pandemia wirusa grypy H1N1, który w latach 1918-1919 zabił kilkadziesiąt milionów ludzi, często osłabionych i niedożywionych ponad 4 latami wojny. I wojna światowa poskutkowała także wysłaniem Lenina do St. Petersburga i zwycięstwem w Rosji bolszewizmu, a co za tym idzie latami czerwonego terroru wymierzonego tamże najczęściej w przypadkowe osoby.

Po 4 latach i 3 miesiącach I wojna światowa dobiegła końca. Nie ma co zadawać sobie pytania, czy mogłaby trwać dłużej, bo prawdopodobnie przed upływem 5 roku doszłoby do rozkładu cywilizacji jako takiej (przynajmniej w Europie). Zamiast tego można sobie zadać jedynie pytanie, dlaczego tak długo to trwało.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @osasunna  Nie wydaje mi się.
  • @osasunna  Nie, nie zadaję się z takim typem osób.
  • @kgobisz  Jeśli mówimy o stronach to...  Z jednej strony mamy zwykłego obywatela, który po...

Tematy w dziale