3 obserwujących
1463 notki
312k odsłon
177 odsłon

17 września 1939 - najazd sowietów

Wykop Skomentuj17

Jeśli chodzi o 17 września 1939 jest kilka faktów o których warto pamiętać. Już w okolicach 10-12 IX Niemcy ze sporej przewagi uzyskały gigantyczną przewagę. I najazd Związku Radzieckiego był ciosem politycznym w Polskę, ale militarnie to Polska i tak by się nie obroniła przed samymi Niemcami. Jeszcze kolejne 2 tygodnie i to Niemcy zajęłyby zwyczajnie cały kraj.  

W jakimś sensie ZSRR mogło uzasadnić, że wyzwalanie, ochrona Słowian Wschodnich - u nich istniały Ukraińska SRR i Białoruska SRR. Polska nigdy nie dała autonomii Ukraińcom i Białorusinom, i poniekąd próbowała kolonizować ich tereny. Oczywiście teren Lwowa i Grodna powinien pozostać integralną częścią II RP, ale dlaczego tereny m.in. wokół Pińska i Baranowicz nie uzyskały białoruskiej autonomii, a tereny wokół Łucka i Stanisławowa ukraińskiej autonomii?

Ostatnie, ale nie najmniej ważne. Następstwem 17 września był Katyń. Samo 17 września to gorzka pigułka, ale byłaby możliwa do przełknięcia. Natomiast Katynia, wywózek i innych zbrodni nie da się przełknąć. Wywózki na drugi koniec imperium, to bardzo prymitywna metoda radzenia sobie z problemami z ludnością. Jednym z moich personalnych bohaterów jest jeden z moich przodków, któremu udało się zastopować taką czystkę etniczną; chociaż też trzeba dodać, że to trochę inne miejsce i zupełnie inne czasy - nie miał przed sobą dywizji czołgów.

Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura