Blog
Prosto z bloga pp.mediologia.pl
Piotr Piętak
Piotr Piętak pisarz i publicysta
40 obserwujących 1585 notek 2702448 odsłon
Piotr Piętak, 5 października 2017 r.

Internet - przekleństwo naszej cywilizacji

1068 42 0 A A A

Porażki PiS? Według zwolenników partii J. Kaczyńskiego mamy do czynienia z samymi sukcesami. Wszystko idzie jak z płatka. Jednak jeśli zadaje to pytanie to powinienem je przeformułować – chodzi o klęskę naszej klasy politycznej w konfrontacji z światem współczesnym i jeżeli zadaję to pytanie pod adresem PiS to tylko dlatego, że to ona od dwóch lat sprawuje rządy, które pod wieloma względami są kalką rządów PO. Pierwsza porażka to – wspólny wszystkim partiom – brak refleksji na temat zagrożeń dla funkcjonowania społeczeństwa jakie niesie ze sobą rozwój informatyki. Z wypowiedzi polityków PiS – skrajnym przykładem jest pani poseł Pawłowicz – widać wyraźnie, że nie wiedzą oni nic na temat mobbingu, który staje się przekleństwem współczesnej młodzieży, że wobec nowych całkowicie zjawisk stosują stare etykietki typu „lewactwo”. Zadręczenie prze grupy młodzieży „kozła ofiarnego” przy pomocy ipfhona nie ma nic wspólnego z „lewactwem”. Rozwój informatyki doprowadził także do praktycznego zaniku czytania dłuższych – to zjawisko widoczne jest szczególnie wśród młodzieży - tekstów. Era książki dobiega końca. Bogiem współczesności nie jest druk tylko obraz.

Internet nie jest zbawieniem, lecz przekleństwem naszej cywilizacji. Komputer podłączony do Internetu stał się naszą maszyną do pisania i prasą drukarską, naszą mapą i naszym zegarem, naszym kalkulatorem i telefonem, ale przede wszystkim stał się naszą domowa biblioteka i encyklopedią, którą dzielimy ze wszystkimi użytkownikami sieci. Książki i gazety, owszem, zawierały tekst oraz ilustracje, ale nie przekazywały dźwięków ani ruchomych obrazów. Sieć jest przeciwieństwem dotychczasowych środków masowego przekazu, działa bowiem w obie strony. Jest interaktywna. Za pomocą Internetu możemy zarówno wysłać wiadomość jak i ją otrzymać. Internet unifikuje media i narzędzia komunikacji – w sieci zacierają się granice miedzy telewizją i kinem, telefonem i komputerem - dzieląc, coraz bardziej, uwagę użytkownika. „Rewolucja cyfrowa” rozpoczęła proces zastępowania narzędzi służących określonym celom – jednym narzędziem służącym do wszystkiego, którego naczelnym celem jest maksymalne rozproszenie uwagi jej użytkownika.

Im bardziej zacierają się granice między różnymi mediami, tym uwaga potencjalnego widza, słuchacza czy czytelnika jest bardziej rozproszona. Ta wielofunkcyjność komputera podłączonego do Internetu sprawia, że „życie w „cyfrowej epoce” charakteryzuje się przede wszystkim tym, że wykonujemy nieustannie mnóstwo rzeczy jednocześnie – wpisujemy hasła do wyszukiwarki internetowej, słuchamy muzyki, piszemy SMS –y, i jednocześnie czytamy artykuł na portalu, w tle bez przerwy jest włączony telewizor, a na dodatek właśnie w tym momencie dzwoni telefon i pies szczeka, bo listonosz stuka do drzwi.    Wykonywanie różnych czynności jednocześnie – nazywamy to zjawisko wielozadaniowością -  weszło nam w krew. Nie umiemy inaczej żyć. Skupienie uwagi na jednej czynności jest sprzeczne z naturą internetowej cywilizacji. Nasze zmysły są – muszą być – rozproszone.

Najlepiej ten stan oddała amerykańska aktorka Jennifer Conelly, która opisując swoje życie codzienne stwierdziła: „Podczas uprawiania seksu bardzo lubię czytać książki, można przecież załatwiać  tyle spraw jednocześnie.”. Ta cecha internetowej cywilizacji doprowadza do zmian funkcjonowania naszego mózgu. Jest to rewolucja w historii ludzkości i co dziwniejsze każdy o tym wie, każdy użytkownik informatycznych urządzeń wie doskonale, że ich używanie zmienia jego samego. Przykład? Używanie GPS, który odbiera nam pamięć. Otóż w działaniach i refleksjach naszych polityków o tym największym zagrożeniu dla ludzkości i funkcjonowania społeczeństwa nie ma ani słowa. I to jest klęska klasy politycznej, także PiS – u.

 

 Piotr Piętak

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Niech się pani opamięta, bardzo prosze.
  • Mój tytuł to pierwsze zdanie - Reszta, skandaliczna to dodatek administracji salon24 - dodam...
  • No właśnie dlaczego i czy pan w takim razie może sam sobie na to pytanie odpowiedzieć?

Tematy w dziale Technologie