Blog
Prosto z bloga pp.mediologia.pl
Piotr Piętak
Piotr Piętak pisarz i publicysta
40 obserwujących 1587 notek 2706039 odsłon
Piotr Piętak, 8 października 2017 r.

Mediacyjna dyktatura J. Kaczyńskiego

1779 56 1 A A A

Uwaga mediów oraz społeczeństwa koncentruje się coraz bardziej na konflikcie – lub pozorowanym konflikcie – miedzy PiS i prezydentem Dudą co odczuwa najdramatyczniej opozycja, której głos przestaje być słyszalny. W wyniku wykreowania najprawdopodobniej pozorowanego konfliktu w obozie rządzącym, opozycja polityczna w Polsce przestaje powoli istnieć. Wszyscy interesują się rozmowami miedzy prezydentem i prezesem, nikt nie zwraca już uwagi na  rozpaczliwe krzyki Schetyny czy Petru. PiS przy pomocy medialnej manipulacji – rozegranej perfekcyjnie – pozostał na scenie politycznej sam. Jest to sytuacja wysoce niebezpieczna, ponieważ władza, która nie napotyka oporu instytucjonalnego – co jest esencja demokracji – i oporu społecznego nieuchronnie zaczyna wytwarzać mechanizmy zżerające ją od środka. 

I jest to mechanizm całkowicie niezależny od woli przywódców obozu rządzącego. Nikt już nie zadaje pytania – jak ograniczyć wpływ władzy wykonawczej na władzę sądowniczą a elektorat partii rządzącej jest przekonany, że reforma sądownictwa polega na wymianie aktualnych składów SN i KRS na nowy „sprawiedliwy” skład. Esencją reformy jest wymiana ludzi. Jest to typowa struktura poznawcza panująca w krajach postkolonialnych w których mechanizmy demokratyczne sprowadzone są do twierdzeń „kto kogo?”, „kto nie jest z nami ten jest przeciwko nam” itd. Pustka instytucjonalna, przekonanie, że mamy 100% rację i że dzięki poparciu przez Polaków reform społecznych wprowadzonych przez rząd następne wybory PiS ma w kieszeni – doprowadza do coraz ostrzejszych konfliktów między grupami interesu wchodzącego w skład zaplecza PiS -u, które ostatnio opisał Ziemkiewicz.

Ta rywalizacja o podział łupów jest coraz brutalniejsza i to właśnie ona jest główna przyczyną wzrostu władzy w  obozie rządzącym prezesa PiS J. Kaczyńskiego. Pełni bowiem on rolę mediatora i rozstrzyga wszystkie konflikty i nieporozumienia rozgrywające się w obozie popierającym PiS. Im więcej konfliktów o podział łupów między grupami interesu wchodzących w skład obozu rządzącego, tym władza mediatora jest większa. Dyktatura J. Kaczyńskiego nad obozem zjednoczonej prawicy jest faktem aprobowanym i błogosławionym przez wszystkie strony konfliktu. Potwierdza to prezydent A. Duda, który w wywiadzie w „Do Rzeczy”, stwierdza, że jego prezydenta Rzeczpospolitej atakuje środowisko, które kilka lat temu zdradziło prezesa i PiS. Wywiad prezydenta jest swoistym „donosem publicznym”, w którym A. Duda przypomina, że on był zawsze wiernym podwładnym prezesa a Ziobro prezesa zdradził. Ten mechanizm osobistej dyktatury jednaj osoby jest samobójczy dla obozu rządzącego, ale jest on jedynym gwarantem skutecznego sprawowania władzy przez PiS. 

Piotr Piętak 

Opublikowano: 08.10.2017 12:45. Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 13:02.
Autor: Piotr Piętak
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Proszę Pana Nie poszedłem na pogrzeb mojego przyjaciela, ponieważ był on także przyjacielem...
  • A. Macierewicz
  • to po kiego grzyba ten h...komentarz

Tematy w dziale Polityka