Blog
Prosto z bloga pp.mediologia.pl
Piotr Piętak
Piotr Piętak pisarz i publicysta
40 obserwujących 1586 notek 2704417 odsłon
Piotr Piętak, 13 października 2017 r.

Neostalinizm administracyjny koalicji PO - PSL

887 30 0 A A A

Rozpad państwa polskiego pod rządami koalicji PO – PSL następował w wyniku korupcji oraz przeświadczenia – wyrażonego przez ministra Sienkiewicza -, że struktury administracji publicznej są niereformowalne. Korupcja i niekompetencja doprowadziły przez osiem lat do dezintegracji administracji publicznej, która jest jednak ukryta i  nierozumiana zarówno przez obywateli jak i urzędników. Co gorsza ten rozpad administracji publicznej doprowadził do,   w sferze relacji obywatel – państwo, rewitalizacji stalinowskich rozwiązań administracyjnych, które panowały w PRL w latach 1945 – 1953. Dlaczego tak się stało i jak do tego doszło?

Przedstawię w skrócie historie wymiany dowodów osobistych w III Rzeczpospolitej. W 2001 roku zaczęto dowód osobisty – zieloną książeczkę – wymieniać na kartę w kształcie karty bankowej. Zapoznając z tą historią wymiany dowodów, dzisiaj trudno uwierzyć, że w wolnej Polsce podejmowano takie własnie decyzje, ale niestety fakty są bezlitosne i dlatego warto je w ogromnym skrócie przypomnieć. Cofnijmy się do roku 2000, kiedy to MSWiA wybrało konsorcjum w skład którego wchodziły Drukarnia Skarbowa oraz węgierska firma Multipolaris, wspieraną przez przez HP Polska. Konsorcjum – odpowiedzialne za wymiane starych dowodów na nowe - utworzyło spółkę PoLDok 2000 na czele której stanął generał Ferenc Hevesi Toth as węgierskiego wywiadu z lat 80-tych XX wieku.    Był on też szefem spółki Multipolaris - firmy byłych oficerów węgierskich służb specjalnych.

Ze studiów we Wrocławiu generał Ferenc Hevesi Toth wyniósł umiejętność posługiwania się językiem polskim i znajomość z przedstawicielami polskiej klasy politycznej. To jednak nie wszystko generał Toth w ramach Układu Warszawskiego nadzorował pion techniczny w węgierskim KGB odpowiedzialnym za podrabianie – czyli fałszowanie – dokumentów tożsamości. Generał Toth był określany mianem geniusza fałszerzy i to właśnie on kierował od 2001 roku wymianą dowodów w III Rzeczpospolitej. Nowy dowód zawierał te same informacje co zielona książeczka – definiował tożsamość posiadacza dowodu i  adres jego zamieszkania, który był tożsamy z adresem meldunkowym. Wymianę tych dowodów zakończono w marcu 2008 roku i premier Tusk zapowiedział, że jego rząd przystępuje do prawdziwej rewolucji informatycznej czyli wprowadzenia dowodu elektronicznego. Oczywiście premier Tusk kłamał – projekt ten został bowiem już wprowadzony i rozpoczęty przez rząd PiS w czym szczególna zasługa śp. G. Gęsickiej i śp. P. Gosiewskiego.

Przez pięc lat zapowiadano rewolucje informatyczną z której nic nie wyszło – brak kompetencji, nieznajomość funkcjonowania administracji i korupcja  uniemożliwiły zrealizowanie tego względnie łatwego projektu. Jednak rząd PO obiecał obywatelom III Rzeczpospolite, że przy każdej zmianie zamieszkania nie trzeba będzie zmieniać dowodu, co było konieczne ponieważ – przypomnę – dowód wydawany od 2001 roku zawierał adres mieszkania obywatela. Tą obietnicę dotrzymał i zaczął wydawać od 2014 roku nowy dowód na którym nie widniał adres zamieszkania obywatela tylko dane tożsamościowe. Doprowadziło to do kompletnego bałaganu, ponieważ nie zlikwidowano jednocześnie obowiązku meldunkowego. Jak przypomniano ostatnio na salon24 ten obowiązek nadal funkcjonuje  i zaświadczenie o meldunku jest wymagane w wielu sytuacjach przez administracje publiczną np. przy zapisach dzieci do szkół, w urzędzie skarbowym w w urzędzie stanu cywilnego, bankach itd.

Innymi słowy klasyczny dowód osobisty koalicja PO – PSL rozbiła na dwa dowody: dowód osobisty, który pełni rolę dowodu tożsamości osoby i zaświadczenie meldunkowe. Otóż taka sytuacja panowała w Polsce w latach1945 – 1953, kiedy obowiązywała karta meldunkowa i karta tożsamości. Takie są konsekwencje rządów PO – PSL.

Piotr Piętak 

 

 

 

 

 

Opublikowano: 13.10.2017 12:00. Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 12:18.
Autor: Piotr Piętak
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Nie przesadzajmy
  • Niech się pani opamięta, bardzo prosze.
  • Mój tytuł to pierwsze zdanie - Reszta, skandaliczna to dodatek administracji salon24 - dodam...

Tematy w dziale Polityka