42 obserwujących
227 notek
319k odsłon
  30209   0

ITI powstało na zlecenie służb. Brzmi oszołomsko,prawda? Sprawdź

 

Zapytałem służb wojskowych czy mogę podjąć kontakt z Wejhertem. Otrzymałem wówczas informację,że on już współpracuje ze służbami wojskowymi, więc będzie to proste. W tym czasie byłem dyrektorem Departamentu Kredytów w BHI. Poznałem w czasie tych rozmów z Wejhertem jego współpracowników m.in. Marcina (literówka - przyp.Samuel) Waltera. Zasugerowali mi,że jeżeli jest potrzeba zorganizowania - znalezienia przykrycia dla agentów działających w dziedzinie mediów i ich finansowanie, to najlepiej stworzyć międzynarodowy koncern z udziałem Filmu Polskiego. (...) Przekazałem te sugestie do wojska, ale postawiłem warunekże jeżeli mam się tym zająć to muszę dostać ludzi którzy znają się na mediach i byliby w stanie taki koncern zorganizować. (...) Ten biznesplan przekazałem do WSI oraz Wejchertowi, do oceny.(...) 

 

Przyznaję jednak,że przez cały czas miałem naciski ze służb specjalnych czy to ze strony Pospieszyńskiegożeby jak najszybciej zorganizować ten koncern medialny na zachodzie. W związku z tym rozpoczęła się pierwsza faza tworzenia tego koncernu; muszę przyznać że trochę „na wariackich papierach". (...)  

Chcę przypomnieć,że w końcu 1988 r. z konta W.K. Nebeling, tj. zaszyfrowanego konta wojskowego w banku International w Luksemburgu (BIL) dokonywano wypłat na konto pana Weinfelda, oznaczone Group Weinfeld, nie pamiętam w tej chwili w jakim banku. Mnie zleconożebym takie wpłaty przekazywał jako dysponent konta. Wiem,że kwoty przekazywane we frankach belgijskich Weinfeld zamieniał na dolary i przekazywał do Attachatu Wojskowego w Brukseli. Będąc już dyrektorem FOZZ-u też dokonywałem takich operacji , a nawet osobiście zamieniałem pieniądze i zanosiłem do Attachatu Wojskowego przy Ambasadzie Polskiej w Brukseli. Attache był Wojciech Myszak. Chcę sprecyzować wyglądało to tak,że ja przekazywałem do Weinfelda pieniądze z konta wojskowego w BIL a on przywoził mi czek na franki belgijskie. Ja je zamieniałem na dolary i zanosiłem do Attachatu. Wynikało to stąd,że wojsko rozliczało się tylko w dolarach. Informacje o których mówię zawierają również dokumenty w aktach tajnych na k. 113,116. W późniejszym okresie czasu Weinfeld szantażował służby wojskowe ,że ujawni operacje gotówkowe prowadzone przez wojsko na terenie Belgii. (...) 

 

źródło:

Raport Komisji Weryfikacyjnej o działalnościżołnierzy i pracowników WSI. Str. 302-303 i stanowi aneks nr.9


 

Mariusz Walter

 

Mamy więc cudowną korporację medialną, którą w rękach dzierżą służby,łącznie z jej potężnym właścicielem (Jan Wejchert zmarł rok temu).

 Jest to fakt nie tak znowu zaskakujący, jeśli weźmiemy pod uwagę obronę "systemu III RP", który TVN realizuje. W tym kontekście również obecna rzeczywistość nagonki na opozycję i serwilizm w stosunku do władzy, przestaje być syndromem ogłupienia, histerii, czy zwykłej różnicy zdań, a zwyczajną przemyślaną strategią działania. Strategią racjonalną, czysto pragmatycznie zrozumiałą. W końcu służby to nie parę agentów w ciemnych okularach i starych płaszczach, ale całe grupy interesów, wielkie firmy, wpływowi biznesmeni, którzy nie mogą pozwolić na zachwianie się tej budowli (wybudowanej na okrągłym stole i podtrzymywanej koślawym prawem, ustanowionym tak, by zyskała wąska grupa, kosztem reszty społeczeństwa, oraz by taka grupa wświetle prawa pozostawała bezkarna).

 

Innymi słowy: skoro TVN tak mocno atakuje opozycję, znaczyże stanowi dla jej interesów (i tych co pociągają wyżej za te sznureczki), poważne zagrożenie.

Zostaje nam albo głośno protestować, albo usiąść na kanapie i widząc kogo szkalują na ekranie - wyciągać wnioski.

 

Pozdrawiam iżyczę owocnych rozmyślań nad tym tekstem.

 

Notatka spisana na podstawie informacji ze strony bankier.pl

 

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale