U Arkadiusza
Polityka wewnętrzna i zagraniczna okiem pragmatyka.
8 obserwujących
20 notek
24k odsłony
1509 odsłon

Unia i trzy kryzysy, czyli o tym, jak upadnie europejski projekt ?

Wykop Skomentuj18

UE przestała się kojarzyć z ostoją bezpieczeństwa, dobrobytu, stabilności. Stała się czymś obcym odległym, narzuconym z zewnątrz, z czym trzeba walczyć. Politycznie na tym zjawisku zyskali rzecz jasna nacjonaliści i środowiska wrogie wobec podstępów integracji. Najbardziej dobitnym dowodem tego stanu rzeczy jest wzrost poparcia wobec nacjonalistów i środowisk wrogich integracji. Poszczególni reprezentanci prawicy zaczęli zajmować coraz więcej mandatów czy to w Parlamencie Europejskim, czy też w krajowych izbach ustawodawczych, co już było i jest kolejnym krokiem prowadzącym do dezintegracji całego federalistycznego marzenia o potężnym imperium europejskim.

Kryzys zdrowotny

Wszystko to jednak przyćmiły wydarzenia z ostatnich tygodni, które może nie będą kiedyś uznane przez historyków za najważniejsze, bo epidemia przecież kiedyś się skończy. Mimo wszystko warto prześledzić zachowanie instytucji unijnych, a także państw członkowskich, które musiały stawić czoła niewidzialnemu wrogowi, jakim jest wirus, który przywleczono do Europy z Chin. Kiedy epidemia we Włoszech stała się problemem nie tylko dla małej Lombardii, ale praktycznie dla całej Unii, Bruksela nie reagowała. Wielu komentatorów zwracało uwagę, że Bruksela nie była wyposażona w odpowiednie instrumentarium prawne i polityczne, by takie narzędzia wykorzystać w obliczu kryzysu, ale rzecz jasna po dwóch poprzednich tego typu sprawdzianach raczej państwa członkowskie dążyły do utrzymania status quo, niż wprowadzenia większych i poważniejszych reform w tym zakresie. Interesy narodowe okazały się ważniejsze niż poczucie iluzorycznej wspólnoty całego kontynentu. Oczywiście można na ten problem spojrzeć i w inny sposób, że być może gdyby na stanowiskach decyzyjnych w Komisji Europejskiej pojawili się politycy z charyzmą i charakterem, to potrafiliby nawet niejawnie wykorzystać te przymioty do wywarcia nacisku na rządy państw członkowskich, które powinny wspomóc Włochy w kryzysowej sytuacji. Zarządzanie kryzysem nie jest jednak jak widać najmocniejszą stroną brukselskich biurokratów, a w krytycznej sytuacji, w jakiej znalazł się rząd Giuseppe Contego, wsparcie z zewnątrz było bardzo potrzebne. Unia mogłaby nie tylko rotować personel medyczny do państwa zagrożonego rozszerzaniem się wirusa, ale także przynajmniej w teorii poprosić o przekazanie sprzętu medycznego, tam, gdzie był najbardziej potrzebujący. Najważniejszym błędem, jaki być może popełniły europejskie władze, był brak koordynacji w zakresie polityki zdrowotnej. Gdyby we wszystkich państwach unijnych jednocześnie podjęto decyzje o wprowadzeniu ograniczeń dotyczących przemieszczania się ludzi i na czas zamknięto granice sytuacja nie musiałaby wyglądać tak tragicznie jak obecnie. W większości państw zachodniej Europy pozwolono chorobie infekować tysiące ludzi, stosując politykę wzorowaną na Wielkiej Brytanii, gdzie myślano o stworzeniu tzw. stadnej odporności.

Wschodnie państwa UE poszły zaś wzorem chińskim stosunkowo wcześnie wprowadzając restrykcje w zakresie przemieszczania się ludności, oraz zamykając aktywność gospodarczą większości obywateli. W ten sposób solidarność i jednolitość działania UE została po raz kolejny zakwestionowana. W wielu środowiskach Brukselę krytykuje się wprost, a pomocy państwa narodowe szukają w USA, lub Chinach.


Przyszłość UE pod znakiem zapytania

Czy UE przetrwa ostatni test, jakim jest plaga wirusa z Chin ? Zapewne instytucje w Brukseli będą istnieć nadal, biurokraci będą pisać kolejne dyrektywy, a zwolennicy integracji zapewniać będą, że konieczne jest zreformowanie wspólnoty w taki sposób, by w przyszłości mogła sobie lepiej radzić z przeciwnościami losu. Jednie politycy, którzy w czasie kryzysu ekonomicznego zyskają na sile i poparciu społecznym, by utrzymać władzę nie będą oglądać się na centrum decyzyjne w Brukseli. W końcu skoro Unia oblała trzeci z rzędu test na sprawność i decyzyjność oraz przydatność dla zwykłego obywatela, to jaką można jej wystawić ocenę….?


Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka