Blog
Memento mori..
Michał Tyrpa
Michał Tyrpa inicjator akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")
50 obserwujących 383 notki 377190 odsłon
Michał Tyrpa, 17 grudnia 2007 r.

Krakowskie jasełka i talmudyczna nienawiść

Było to możliwe dzięki oparciu kultury polskiej na fundamencie chrześcijaństwa. Religii, która każe dostrzegać r ó w n ą , ludzką godność nie tylko w członkach własnego narodu (por. wypowiedzi chasydów lubawickich - największej na świecie żydowskiej organizacji edukacyjnej, której przedstawiciele zapalili niedawno chanukowe światło m.in. w polskim Sejmie: http://www.noahide.com/rebbe.htm ). Chrześcijańska tradycja Polski każe widzieć brata i bliźniego w każdym człowieku (por. św. Pawła „List do Galatów” 3,28). Polska kultura oparta jest na przekonaniu, że nienawiść i pogarda względem bliźniego, w tym także „obcego” jest złem. Tymczasem z prezentowanych źródeł wynika, że zdaniem niektórych wyznawców judaizmu Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba dał Żydom p r a w o do nienawiści i pogardy względem wszystkich, którzy Żydami nie są.

Warto sobie uświadomić owe różnice kulturowe. Również przy okazji debaty o tym, co wynika z reliktów tradycyjnej polskiej obyczajowości. Warto zdać sobie sprawę, że rozbieżność w ocenach konkretnych wydarzeń wynikać może nie tylko z zadawnionych uprzedzeń. Może ona wynikać także z całkowicie odmiennej antropologii. Jest bowiem tak, że ocena mniej lub bardziej mądrych żartów, których przedmiotem jest o b c y , ale jednocześnie ktoś, kogo w głębi duszy u w a ż a m y za b r a t a ; z konieczności różnić się będzie od oceny, jaka rodzi się w sercu kogoś, kto – zgodnie z wielowiekową tradycją – uważa się za przedstawiciela gatunku wyższego.

Świadomość powyższych uwarunkowań, nie musi prowadzić do pochwały każdej niedorzeczności i to z tej jedynie racji, że „nasza”. Każdemu, kto chce uczciwie zastanowić się nad wzajemnymi stereotypami społeczności żyjących o b o k siebie przez setki lat radzę przyjrzeć się także rewersowi owego medalu. Ilu z Państwa słyszało np. o uosabiającej wszelkie zło, odzianej w sutannę katolickiego księdza postaci Hamana, występującej w satyrycznych, „karnawałowych” z ducha, przedstawieniach wystawianych w Polsce przed II wojną światową w okresie żydowskiego święta Purim? Okazuje się, że nie tylko lud polski, ale i lud żydowski lubił sobie na wesoło pokpiwać z „obcego”.

Swoją drogą zastanawiające, dlaczego nigdy żadnemu korespondentowi mediów mongolskich nie przyszło do głowy piętnowanie harców lajkonika, jako przejawu tradycyjnego, polskiego „antytataryzmu”. A przecież mieszkańcy Bohoników i Kruszynian mogliby (powinni?) poczuć się dotknięci trwałością tej – jak to ujął pewien rasista – „wyssanej z mlekiem matki”, polskiej złej skłonności.

Ośmielam się wierzyć, że ludzi dobrej woli jest więcej. Ośmielam się twierdzić, że Polacy i Żydzi, chrześcijanie i wyznawcy judaizmu, a także muzułmanie, ateiści i inni, nie powinni bać się prawdy. Setki lat polskiej gościny oraz trwałość chrześcijańskich fundamentów polskiej kultury pozwalają na wniosek, że Polacy i Żydzi nie muszą się siebie nawzajem bać. Szczególnie po dwudziestowiecznych doświadczeniach totalitaryzmów, wojen oraz zbrodni na masową skalę, powinniśmy częściej i chętniej w sobie nawzajem dostrzegać braci. Przecież obliczu Boga, bez względu na to czy w Niego wierzymy, nimi jesteśmy.

A może się mylę..?


Zobacz także:

http://mementomori.salon24.pl/posts/

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

darmowy hosting obrazków Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Tak, to piękne świadectwo to wielka nagroda na dziesięciolecie znienawidzonej przez polskie...
  • @SIŁACZKA On też miał s w o j e r a c j e ! Więcej empatii, Siłaczko! I odrobinę...
  • @SIŁACZKA Empatia. I podziw. To jest to, czego wciąż nam brakuje... Co teraz odważny...

Tematy w dziale