Blog
Memento mori..
Michał Tyrpa
Michał Tyrpa inicjator akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")
50 obserwujących 383 notki 377190 odsłon
Michał Tyrpa, 12 października 2012 r.

Przypomnijmy o Rotmistrzu z biskupem Mendykiem

Bp Marek Mendyk na Święcie Dobroci 6.XII.2010 w dolnośląskim Lubinie
Bp Marek Mendyk na Święcie Dobroci 6.XII.2010 w dolnośląskim Lubinie

Punkt 2. Fakt nieudzielania przez Kancelarię Prezydenta RP odpowiedzi na list Fundacji Paradis Judaeorum z 14 sierpnia 2012 r. został zweryfikowany przez red. Jolantę Święszkowską z łomżyńskiego Radia Nadzieja. 3 października b.r. Radio Nadzieja rozmawiało na ten temat z piszącym te słowa, wywiadu można posłuchać pod adresem:

https://www.facebook.com/photo.php?v=10151028662630876

Rozdział 4. WAWEL JEST KRÓLEWSKI

W rzeczonym onetowskim tekście znajdujemy cytat z anonimowego urzędnika Kancelarii Prezydenta RP (czy niepodanie personaliów świadczy o tym, że ów urzędnik jest osobą prywatną, ewentualnie wstydzi się swego nazwiska, albo obawia zdemaskowania jako kłamca?), który miał powiedzieć: Pilecki to świetlana postać. Można go pochować w Alei Zasłużonych na Powązkach (…) Wawel jest przede wszystkim królewski, choć uczyniono odstępstwa dla marszałka Józefa Piłsudskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z żoną. Listę tych wyjątków można zamknąć. Poza tym to rodzina jako pierwsza ma głos ws. pochówku.”

Tytułem komentarza:

Punkt 1. Królewska Katedra na Wawelu to coś więcej niż jedna z wielu szacownych polskich nekropolii. Wawel to miejsce najświętsze dla polskiej kultury i polskiej historii.

Punkt 2. Fundacja Paradis Judaeorum i wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) stoją na stanowisku, iż dokonania Ochotnika do Auschwitz stawiają go w rzędzie równych królom.

Punkt 3. Witold Pilecki jest autorem jednego z najważniejszych tekstów dla kultury polskiej – „Raportu Witolda” z 1945 r. Oddanie Ochotnikowi do Auchwitz najwyższego hołdu to idea, która może i powinna łączyć Polaków. Ponad wszelkimi podziałami. O królewskiej randze świadectwa i dokonań Rotmistrza, inicjator akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” mówił między innymi 20 maja 2008 r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, zob. tekst wykładu pt. „Witold Pilecki – miles christianus, patron Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem”:

http://michaltyrpa.blogspot.com/2008/05/witold-pilecki-miles-christianus-patron.html

Punkt 4. Autor „Raportu Witolda” zasłużył na Wawel co najmniej w takim stopniu, jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Cyprian Kamil Norwid.

Punkt 5. Rotmistrz z całą pewnością nie zasłużył na pochówek obok takich „zasłużonych” jak pochowani na Powązkach Julian Marchlewski i Bolesław Bierut.

Punkt 6. Cytowany przez Onet.pl anonimowy urzędnik Kancelarii Prezydenta RP był łaskaw orzec, że to rodzina Bohatera „jako pierwsza ma głos”. Otóż nic bardziej błędnego. Wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” zwracali uwagę, że byłoby czymś wręcz niestosownym, gdyby rodzina Witolda Pileckiego sama zabiegała o pochówek ich Krewnego na Wawelu. Fundacja Paradis Judaeorum wielokrotnie podkreślała natomiast, że do rodziny Rotmistrza będzie należało ostatnie słowo w sprawie miejsca złożenia Jego doczesnych szczątków.

Punkt 7. Warto przy tym mieć na uwadze wymiar i okoliczności, na które zwrócili uwagę m.in:

a) Pan Maciej Pietraszczyk – warszawski pełnomocnik Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”): „pytanie, czy rodzina naprawdę chce, żeby cichy cmentarz stał się miejscem narodowych pielgrzymek? Bo taka będzie rzeczywistość. Prawie każdego dnia przy grobie Rotmistrza spotkają kogoś, kto będzie chciał oddać Mu hołd. Czy nie lepiej więc, by spoczywał w Narodowym Sanktuarium, gdzie każdy, czy to Polak, czy cudzoziemiec będzie MUSIAŁ przeczytać i usłyszeć od przewodnika, z kim ma do czynienia. Co będzie lepsze dla sprawy, o którą walczył Rotmistrz? Przecież on chciał, żeby o Auschwitz usłyszał świat. I chciałby, żeby o zbrodniach komunistów też świat usłyszał. Czy usłyszy z mogiły na jednym z wielu polskich cmentarzy? Czy ten krzyk Sprawiedliwego nie będzie lepiej słyszalny z krypty na Wawelskim Wzgórzu? Co jest lepsze, skuteczniejsze dla Prawdy i co jest bardziej w interesie Narodu? Czy indywidualne pragnienia i uczucia mają stać nad Sprawą Narodową, którą dziś jest prawda o odpowiedzialności za II wojnę światową i Holocaust?”

b) Pan Piotr Muszyński – pełnomocnik Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) we Francji i w Niemczech: „Grupa wolnych obywateli ma prawo nie pytając nikogo o zgodę występować z inicjatywami uczczenia bohaterów. Przywykłych być może do odmiennego trybu inicjowania akcji, (…) wypada uświadomić, że (…) masowa inicjatywa nie istnieje zanim nie stanie się masową właśnie. Skąd można wiedzieć przed rozpropagowaniem akcji, czy ma szansę powodzenia? Jak może wolny obywatel zapytać rodaków o zdanie inaczej niż organizując akcję jak ta o której mowa? Nikt nie twierdzi, że wola nawet całego narodu ma wiązać Rodzinę Rotmistrza, ale wolny naród ma prawo wyrazić opinię i czepianie się tego pachnie totalniactwem (…)”

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

darmowy hosting obrazków Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Tak, to piękne świadectwo to wielka nagroda na dziesięciolecie znienawidzonej przez polskie...
  • @SIŁACZKA On też miał s w o j e r a c j e ! Więcej empatii, Siłaczko! I odrobinę...
  • @SIŁACZKA Empatia. I podziw. To jest to, czego wciąż nam brakuje... Co teraz odważny...

Tematy w dziale