Blog
Memento mori..
Michał Tyrpa
Michał Tyrpa inicjator akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")
50 obserwujących 383 notki 377190 odsłon
Michał Tyrpa, 30 października 2012 r.

Przypomnijmy o Rotmistrzu w listopadzie 2012

894 4 0 A A A
Ppor.Witold Pilecki i mjr Jan Włodarkiewicz. Warszawa, jesień 1939 r.
Ppor.Witold Pilecki i mjr Jan Włodarkiewicz. Warszawa, jesień 1939 r.

Witold Pilecki to uosobienie heroicznego wymiaru człowieczeństwa, suwerenności ducha i obywatelskiej odpowiedzialności za dobro wspólne. Jesienią 2010 r. Fundacja Paradis Judaeorum we współpracy z Panem Kazimierzem Piechowskim zorganizowała konkurs na esej/artykuł/utwór na temat „Rotmistrz Witold Pilecki – dla mnie, dla Polski, dla świata”. Z pokłosiem konkursu można się zapoznać pod adresem:

https://docs.google.com/file/d/0Bz61_PER1DyEOTEwOTUwY2ItNjBmZS00NmJjLWE1ZDgtNDliMzljYTExNjA5/edit?hl=en&pli=1  

12 listopada – Imieniny Rotmistrza. Tak jak rok temu, i obecnie wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) uczczą ten dzień w sposób szczególny, vide opis facebookowego wydarzenia:

http://www.facebook.com/events/216851521779565/

Około 15 listopada – 73. rocznica przysięgi, którą członkowie Tajnej Armii Polskiej złożyli na ręce ks.Jana Ziei w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul.Długiej 15 w Warszawie. Warto poznać bliżej strukturę i osiągnięcia TAP ijej cywilnej przybudówki, jaką była ideowo-polityczna grupa „Znak”rowadzeniem w te zagadnienia jestartykuł Radosława Butryńskiego „Polska Podziemna. Tajna Armia Polska, Grupa Ideowo-Polityczna ‘Znak’” , którego lekturę polecam.

Perspektywa, którą wyznaczyli Bohaterowie Tajnej Armii Polskiej, Grupy „Znak” i Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz powinna być inspiracją także dla współczesnych. Temu służy nacisk, z jakim wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) zachęcają do lektury „Raportu Witolda” z 1945 r. Jesienią 1939 r. przyjaciel Witolda Pileckiego, major Jan Włodarkiewicz tak wyjaśniał wybór nazwy organizacji stanowiącej ideowe zaplecze Tajnej Armii Polskiej:

„Wywodzi się z mroków i niesie w sobie pramistycyzm słowiański. A później nagle zostaje podniesiony do godności najwyższej: łączy się na zawsze z symbolem Męki Pańskiej. Staje się Znakiem Krzyża Świętego. Wyprawy Krzyżowe, które pasują rycerstwo na obrońców Wiary, przekazują w nim spadkobiercom Cnotę, Męstwo, Honor. A jeszcze potem słychać w nich szum skrzydeł husarskich, tych spod Kircholmu i Chocimia. Słychać w nich tak długo, póki Polska nie padnie. Wtedy Znak, symbol męczeństwa i bohaterstwa, jawi się w grottgerowskiej wizji i w niej przetrwa stulecie niewoli.Dzisiaj Znak jest dla Nas mistycyzmem, Krzyżem, symbolem walki rycerskiej. I piętnem martyrologii. A stanie się sygnałem, drogowskazem, i wyzwoleniem. Albowiem jesteśmy krew z krwi, kość z kości dziedzicami <>, pierwszego krzyża Mieszka, zawołań Zawiszów Czarnych i Zyndramów. Albowiem walczymy w tym samym imieniu, co Chodkiewiczów, Żółkiewskich i Czarnieckich, cierpimy za tę samą świętą sprawę, za którą ginęli Nasi praojcowie w latach 1830 – 1863. Bo Naszym Znakiem jest Polska.”

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/posts/

Najnowsze aktualności w profilu akcji na Facebooku:

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

darmowy hosting obrazków Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Tak, to piękne świadectwo to wielka nagroda na dziesięciolecie znienawidzonej przez polskie...
  • @SIŁACZKA On też miał s w o j e r a c j e ! Więcej empatii, Siłaczko! I odrobinę...
  • @SIŁACZKA Empatia. I podziw. To jest to, czego wciąż nam brakuje... Co teraz odważny...

Tematy w dziale Kultura