3 obserwujących
2 notki
11k odsłon
  4827   0

Dlaczego nie powinieneś korzystać z VPN

https://unmisable.com/
https://unmisable.com/

Nie używaj VPN u dostawców

Tak na serio, po prostu tego nie używajcie. Nie ma sensu tłumaczyć co to, mi reklamy do wykupienia abonamentu u różnych dostawców wyświetlają się wszędzie, więc skoro trafiłeś na ten artykuł, to już pewnie trochę o tym wiesz.


Dlaczego nie?

Bo VPN w tym sensie jest tylko pośrednikiem. Dostawca VPN może widzieć cały Twój ruch i robić z nim, co chce — włącznie z logowaniem.


Ale mój dostawca się nie loguje!

Nie ma sposobu, aby to sprawdzić, i oczywiście to jest to, co złośliwy dostawca VPN również by twierdził. W skrócie: jedynym bezpiecznym założeniem jest to, że każdy dostawca VPN się loguje.


Ale dostawca straciłby interes, gdyby to zrobił!

Uwierzę, kiedy HideMyAss wyjdzie z biznesu. Porzucili swoich użytkowników lata temu i zostało to szeroko nagłośnione. W rzeczywistości większość klientów albo nie będzie się tym przejmować, albo nawet nie będzie tego świadoma.


Ale ja płacę anonimowo, używając Bitcoin/PaysafeCard/Gotówki/Narkotyków!

To nie ma znaczenia. Nadal łączysz się z ich serwisem z własnego IP, a oni mogą to rejestrować.


Ale ja chcę więcej bezpieczeństwa!

VPN-y nie zapewniają bezpieczeństwa. To tylko serwery proxy.


Ale ja chcę więcej prywatności!

VPN nie zapewniają prywatności, z kilkoma wyjątkami (wyszczególnionymi poniżej). Oni są tylko prokurentem. Jeśli ktoś chce podejrzeć to, co aktualnie robisz, nadal może to zrobić — po prostu musi to zrobić w innym miejscu (np. kiedy twój ruch opuszcza serwer VPN).


Ale ja chcę więcej szyfrowania!

Należy stosować SSL/TLS i HTTPS (w przypadku usług scentralizowanych) lub szyfrowanie całościowe (w przypadku aplikacji społecznych lub P2P). VPN nie potrafią magicznie zaszyfrować Twojego ruchu - po prostu nie jest to technicznie możliwe. Jeśli punkt końcowy oczekuje prostego tekstu, to nic nie można na to poradzić.

W przypadku korzystania z sieci VPN, jedyną zaszyfrowaną częścią połączenia, jest połączenie od użytkownika do dostawcy VPN. Od dostawcy VPN jest on taki sam jak bez VPN. I pamiętaj, że dostawca VPN może widzieć i zakłócać cały ruch.


Ale chcę zmylić boty reklamowe!

Twój adres IP jest w dużej mierze nieistotną metryką w nowoczesnych systemach śledzenia. Marketerzy zmądrzeli do tego stopnia, że w połączeniu ze zwiększonym zastosowaniem CGNAT i stale rosnącą ilością urządzeń w gospodarstwie domowym, nie jest to już wiarygodny punkt danych.

Marketerzy prawie zawsze będą używać jakiegoś innego rodzaju metryki, aby Cię zidentyfikować i wyróżnić. To może być wszystko, od agenta użytkownika do profilu pobierania odcisków palców. VPN nie może temu zapobiec.


Kiedy więc powinienem korzystać z VPN?


Istnieją około dwa przypadki, w których możesz chcieć użyć VPN:

  1. Jesteś w połączony do publicznej sieci (np. Publiczny punkt dostępu Wi-Fi na lotnisku lub dostawca usług internetowych, o którym wiadomo, że korzysta z MITM) i chcesz to obejść.
  2. Chcesz ukryć swoje IP obchodząc zakazy regionalne na różnego rodzaju platformach typu Netflix.

W drugim przypadku prawdopodobnie potrzebujesz zwykłego serwera proxy specjalnie dla tego ruchu — wysyłanie wszystkiego przez dostawcę VPN (podobnie jak w przypadku prawie każdego klienta VPN) nadal spowoduje, że dostawca będzie mógł podglądać i namieszać.

Jednak w praktyce po prostu nie używaj dostawcy VPN, nawet w tych przypadkach.


Więc ... co?

Jeśli absolutnie potrzebujesz VPN i rozumiesz, jakie są ograniczenia, kup VPS i skonfiguruj własne połączenie (albo używając czegoś takiego jak Streisand, albo ręcznie — zalecam korzystanie z Wireguard). Nie będę polecał żadnych konkretnych dostawców (różnorodność jest dobra!), Ale na LowEndTalk można znaleźć wiele tanich rozwiązań.


Ale jak to jest lepsze od usługi VPN?

Dostawca VPN szczególnie poszukuje tych, którzy szukają prywatności, a zatem mogą mieć w tym interes. Statystycznie rzecz biorąc, bardziej prawdopodobne jest, że dostawca VPN będzie bardziej szkodliwy niż dowolny ogólny dostawca VPS.


Dlaczego więc istnieją usługi VPN? Z pewnością muszą służyć jakimś celom?

Ponieważ to łatwe pieniądze. Właśnie skonfigurowałeś OpenVPN na kilku serwerach i zasadniczo zacząłeś odsprzedawać przepustowość za pomocą znaczników. Możesz złożyć każdą obietnicę na świecie, ponieważ nikt nie może ich zweryfikować. Nie musisz nawet wiedzieć, co robisz, ponieważ ponownie nikt nie może zweryfikować tego, co mówisz.


Więc tak, usługi VPN mają jakiś cel — to taki, który przynosi korzyść dostawcy, a nie tobie.


MK

Na postawie: github


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie