1 obserwujący
3 notki
6096 odsłon
151 odsłon

Donald Trump spotyka się z Królową Elżbietą II podczas wizyty państwowej

nbcnews.com
nbcnews.com
Wykop Skomentuj5

LONDYN - Prezydent Donald Trump przybył na królewskie powitanie od brytyjskiego monarchy i rządu. Wylądował w Anglii w poniedziałek rano na swoją pierwszą oficjalną wizytę w Wielkiej Brytanii. Amerykański prezydent od razu wkroczył w brytyjską politykę wewnętrzną.

Oprócz wywalczenia wyścigu o pracę premiera i negocjacje w sprawie „Brexitu” w ten weekend, Trumpowi udało się wzburzyć brytyjskie pióra, gdy był w Air Force One Monday. W dwóch tweetach wysłanych tuż przed wyjściem z samolotu Trump kontynuował swój publiczny spór z burmistrzem Londynu Sadiqem Khanem, który napisał zjadliwy komentarz na temat Trumpa w weekendowej gazecie.

image


Uroczysta podróż, zakończy się we Francji 75-tą rocznicą aliantów szturmujących plażę w Normandii.

Prezydent i pierwsza dama Melania Trump po raz pierwszy oficjalnie zatrzymali się tuż po południu czasu lokalnego. Dotykając Marine One w zamaszystym ogrodzie pod West Terrace rezydencji i siedziby administracyjnej królowej Elżbiety II, Trumpowie zostali powitani przez Karola, księcia Walii i Camillę Parker Bowles, księżną Kornwalii.

Przeszli krótki spacer do zadaszonego wejścia, w którym królowa, ubrana w chustę i pasujący kapelusz, potrząsnęła rękami i uśmiechnęła się, zanim wprowadziła pierwszą parę do środka. Pięcioosobowa partia ponownie pojawiła się kilka minut później na ceremonii powitalnej prowadzonej przez Guard of Honor, która grała amerykańskie standardy, takie jak hymn narodowy „Amerykańskie siły powietrzne”, „Wojska amerykańskie toczą się wzdłuż” i „ „Hymn marines”.

Trumpowie zostali zaproszeni na obiad i przegląd królewskich prezentów.

Później planowali odwiedzić Opactwo Westminsterskie, miejsce koronacji i ślubów królewskich, a także miejsce spoczynku 17 monarchów, Izaaka Newtona, Stephena Hawkinga i Karola Darwina. Po herbacie z Charlesem i Bowlesem powrócą do Pałacu Buckingham na wieczorny bankiet.

Główne wydarzenia mają na celu wykazanie bliskości „specjalnych stosunków” między dwoma krajami.

„Nasze relacje wzmocniły bezpieczeństwo i dobrobyt naszych krajów przez wiele lat - i będą to robić przez następne pokolenia”, powiedziała premier Theresa May w oświadczeniu.

image

Ale decyzja Trumpa o wkroczeniu w brytyjską politykę - i użycie słowa „paskudny” w połączeniu z księżną Sussex Meghan Markle - stworzyły nowe napięcie tuż przed jego odejściem. Trump poparł nacjonalistycznego byłego burmistrza Londynu Borisa Johnsona w wyścigu Partii Konserwatywnej, aby odnieść sukces w maju.

Decyzja o interwencji w konkursie frakcyjnym w obcym kraju nie była rzadkim posunięciem dla amerykańskiego prezydenta. Wezwał także Wielką Brytanię do odejścia od rozmów w celu złagodzenia wyjścia z Unii Europejskiej, jeśli nie spodoba się jej umowa.

Brytyjscy i amerykańscy eksperci twierdzą, że oczekują, że kwestie handlu i bezpieczeństwa będą na czele ich dyskusji.

- Michał Kasjanowicz 


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka