1 obserwujący
3 notki
6163 odsłony
138 odsłon

Chiny ostrzegają studentów o „ryzyku” udania się do USA jako odpowiedź na wojnę handlową

Studenci siedzą na schodach Biblioteki Wilsona na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill.(Jonathan Drake/Reuters)
Studenci siedzą na schodach Biblioteki Wilsona na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill.(Jonathan Drake/Reuters)
Wykop Skomentuj

PEKIN - Chiny ostrzegły w poniedziałek studentów, aby zastanowili się nad „ryzykiem” związanym z uczęszczaniem do college'u w Stanach Zjednoczonych, co jest oczywistym sygnałem, że władze w Pekinie poszerzają granice wojny handlowej o wymiany edukacyjne.


Ostrzeżenie pojawia się, gdy chiński rząd poszukuje sposobów na odwet na administracji Trumpa za cła nałożone na towary z Chin o wartości 250 miliardów dolarów.

Prezydent Trump i jego chiński odpowiednik Xi Jinping realizują wstępne plany, aby spotkać się na szczycie grupy 20 w Japonii jeszcze w tym miesiącu, aby znaleźć sposób na wyjście z przedłużającej się wojny handlowej. Ale analitycy powiedzieli, że spotkają się tylko wtedy, gdy poczyniono znaczne postępy - i że dotychczas nie było żadnych.

Rozmawiając z dziennikarzami w Pekinie w poniedziałek, Xu Yongji, urzędnik Ministerstwa Edukacji, powiedział, że administracja Trumpa i Kongres „upolityczniły niektóre normalne Chiny-USA. wymiany edukacyjne i działania w zakresie współpracy. ”


„[Oni] rozprawiają się z nimi pod hasłem„ chińskiego zagrożenia ”i„ chińskiej infiltracji ”i piętnują Instytuty Konfucjusza jako narzędzie dla Chin” - powiedziała, odnosząc się do programów, przez które Pekin dążył do rozszerzenia Język chiński i kulturoznawstwo na amerykańskich uniwersytetach.

„[Oni] oskarżają chińskich studentów i uczonych w Stanach Zjednoczonych o rozpoczęcie„ nietradycyjnych działań szpiegowskich ”i powodowanie kłopotów bez powodu”, powiedział Xu, doradzając obecnym i potencjalnym studentom, by „wzmocnili” swoje oceny ryzyka przed podjęciem decyzji o studiowaniu w Stanach Zjednoczonych.


W ostatnich latach chińscy studenci stanowią coraz większy odsetek studentów z zagranicy, co stanowi ponad 370 000 studentów w ostatnim roku akademickim - lub prawie jedną trzecią wszystkich studentów zagranicznych. Stały się cennym źródłem dochodów dla wielu szkół wyższych.


Ale tempo, w jakim wizy są odrzucane.

Według danych rządowych w 2018 r. 331 z 10 313 studentów, którzy zgłosili się na studia w Stanach Zjednoczonych na stypendia rządu chińskiego, zostało odrzuconych. Oznacza to wskaźnik odrzucenia wynoszący 3,2 procent. Ale w pierwszych trzech miesiącach tego roku 182 z 1353 uczniów, którzy złożyli podanie - lub 13,5 procent - nie było w stanie pójść z powodu problemów, jak pokazują statystyki China Scholarship Council.

Ponadto urzędnicy stwierdzili, że wydawanie wiz trwa dłużej i są wydawane na krótsze okresy.

Dzieje się tak, ponieważ Stany Zjednoczone odwołały 10-letnie wizy niektórych chińskich uczonych zajmujących się stosunkami USA.


„Tego rodzaju zachowania już zraniły godność chińskich studentów studiujących w Stanach Zjednoczonych i poważnie zraniły uczucia Chińczyków”, powiedział Xu. 

image

W ostatnich dniach chiński Internet był zajęty informacją, że chińscy obywatele będą teraz musieli przesyłać informacje o swoich kontach w mediach społecznościowych podczas ubiegania się o wizę amerykańską. Obejmuje to udostępnianie nazw użytkowników dla chińskich usług, takich jak WeChat, Weibo i Youku, dział ds. Wiz w Chinach CYTS Tours napisał na swoich kontach internetowych.

Ambasada Chin w Stanach Zjednoczonych ogłosiła w niedzielę na swojej stronie internetowej nowy wymóg, przypominając obywatelom, że „zgodnie z prawdą dostarczają materiały aplikacyjne”.

Nie ma szybkiego zakończenia wojny handlowej, która rozpoczęła się, gdy Trump przyrzekł zamknąć deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych z Chinami na poziomie 400 miliardów dolarów. Nałożył cła w wysokości 25 procent na 250 miliardów dolarów w chińskim imporcie i zagroził dodaniem ceł do pozostałych 300 miliardów dolarów towarów, które Stany Zjednoczone importują z Chin.

Administracja umieściła Huawei, chińskiego giganta telekomunikacyjnego, na czarnej liście, która skutecznie uniemożliwia amerykańskim firmom dostarczanie mu chipów komputerowych, oprogramowania i innych komponentów bez zgody rządu.


Pekin odpowiedział, nakładając cła na produkty amerykańskie o wartości 60 miliardów dolarów, ale zabrakło amerykańskich towarów do opodatkowania. Doprowadziło to do podjęcia innych wzajemnych działań, w tym ogłoszenia planu ustanowienia czarnej listy „niewiarygodnych” zagranicznych firm i organizacji, skutecznie zmuszając przedsiębiorstwa na całym świecie do wyboru, czy będą one współpracować z Pekinem czy Waszyngtonem.


Liu Yang przyczynił się do tego raportu.

-Michał Kasjanowicz

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka