4 obserwujących
19 notek
46k odsłon
  461   0

Czy podatek bankowy wpłynie na ceny ?

Demonstracja hiszpańskich bezrobotnych przed siedzibami banków - fot. Rafał Momot
Demonstracja hiszpańskich bezrobotnych przed siedzibami banków - fot. Rafał Momot

Argumentacja przeciw podatkowi

Nie ma raportów uzasadniających korelację pomiędzy podatkiem bankowym a wzrostem cen usług, co więcej niektóre badania wykazują brak relacji pomiędzy wprowadzonym podatkiem bankowym a kosztem usług. Wiceprezes Związku Banków Polskich dr Mieczysław Groszek próbuje dowieść w swoim artykule Makroekonomiczne skutki nadmiernych obciążeń banków w Polsce opublikowanym na stronie internetowej ZBP relacji pomiędzy zyskownością banków a wzrostem gospodarczym. Po przeczytaniu artykułu można odnieść wrażenie iż każde działanie mające na celu zwiększenie zysków banków, wpływa korzystnie na gospodarkę. Jeśli byłoby to prawdą to autor powinien otrzymać nagrodę Nobla za znalezienie recepty na trwały i wieczny wzrost gospodarczy. Z tego powodu trudno odnieść się do tez tego artykułu.

Podatek bankowy w innych krajach

Podatek bankowy – głównie w formie daniny jako określony procent od aktywów lub opłaty od transakcji pomiędzy instytucjami finansowymi – był wprowadzony w 14 krajach Unii Europejskiej (w tym w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Szwecji) a więc macierzystych krajach dla działających w Polsce banków zagranicznych. Wprowadzono go również w wielu wysokorozwiniętych krajach spoza UE.

Nieuprawnionym jest częste przywoływanie przykładu Węgier gdzie rząd Orbana ogłosił obniżenie początkowo wprowadzonej stawki w wysokości 0,5% wartości aktywów do 0,3%, jako wycofania podatku bankowego. Ponadto sytuacja banków węgierskich obciążonych kosztami przewalutowania kredytów hipotecznych oraz dużym odpisami wartości kredytów ze względu na mocne spowolnienie gospodarcze diametralnie różni się od polskich, które są w znakomitej sytuacji finansowej o czym mogą świadczyć bardzo wysokie wypłaty zysków do macierzystych krajów w ciągu ostatnich lat.

Głos eksperta

Jak mówi Grzegorz Cimochowski, partner w Deloitte i autor raportu „CE Banking Outlook” za 2014 „Nie chciałbym być uznany za zwolennika podatku bankowego, ale w naszych badaniach nie zauważyliśmy związku pomiędzy nim a kosztami usług”.

Błąd logiczny efektywności rynkowej

W tłumaczeniu, że podwyżki zostaną przerzucone na klientów jest bardzo poważny błąd logiczny. W gospodarce rynkowej przedsiębiorcy w tym i banki dążą do maksymalizacji zysków. Zakładając, że są efektywni i podejmują racjonalne decyzje – a ci którzy przetrwali procesy konsolidacyjne na polskim rynku bankowym są zapewne takimi przedsiębiorcami. To znaczy iż obecnie ci właśnie przedsiębiorcy – banki osiągają maksymalne lub prawie maksymalne możliwe do osiągnięcia zyski. Jeśliby natomiast istniałaby możliwość skutecznego podwyższenia cen produktów bankowych i wprowadzania różnych opłat bez utraty udziałów rynkowych a przez to podwyższenia swoich zysków to banki by to zrobiły, nie czekałyby zanim wprowadzony zostanie nowy podatek.

Zyskowność sektora bankowego w Polsce

Banki w Polsce osiągają najwyższe zyski w stosunku do innych krajów Europy Środkowej, a pod względem rentowności na kapitałach są na drugim miejscu po bankach w Czechach. Spowodowane to było wieloma niekorzystnymi dla polskiej gospodarki a korzystnymi dla banków rozwiązaniami – jak np. jedne z najwyższych opłaty intercharge czy ponadprzeciętne marże realizowane na kredytach hipotecznych denominowanych w frankach szwajcarskich. Eksperci Deloitte prognozują dalsze wzrosty zysków banków w Polsce w kolejnych latach o 7-9%. W Polsce banki mają również najniższy poziom kosztów do przychodów – poniżej 50%, co jest kolejnym argumentem przeciw domniemywaniu iż mogą w dalszym ciągu podnosić ten wskaźnik poprzez wyższe opłaty nakładane na klientów.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale