4 obserwujących
19 notek
46k odsłon
  1804   0

Miliony na promocję kolejnego niedziałającego portalu

Niedziałająca strona rządowego portalu promocji polskiego eksportu - Rafał Momot
Niedziałająca strona rządowego portalu promocji polskiego eksportu - Rafał Momot

Jesienią ubiegłego roku w telewizji TVN24, prowadzona była kampania promocyjna rządowego portalu mającego wspierać polski eksport. Portal ma łatwą do zapamiętania nazwę domeny -  trade.gov.pl - także bez trudu można tam trafić, szczególnie po obejrzeniu prawie setnego spotu w TVN24. Po wizycie na stronie, okazało się jednak, że jest to kolejne przedsięwzięcie znudzonego biurokraty, który przed końcem roku musiał wydać cały budżet przeznaczony na projekt. Jak powszechnie wiadomo, nie ma takiego budżetu jakiego nie można by przed końcem roku „przepalić” w telewizji, także wybór był dziecinnie prosty. Z informacji przekazanej przez obecne władze Ministerstwa Rozwoju, wynika iż na promocję spotu w TVN24 wydano 436 tysięcy złotych – czyli mniej więcej koszt zakupu 1000 karabinów zwiększających nasze bezpieczeństwo narodowe.

Strona w ubiegłym roku – czyli w okresie intensywnej kampanii była kompletnie nie gotowa do startu. Nawet nazwa jaka się jeszcze teraz pojawia - „beta” – nie sugeruje finalnego produktu. W chwili obecnej nie można jeszcze zauważyć dużych zmian. Poza sprawami technicznymi – ponad połowa podstron nie działała (pojawiał się komunikat jak z powyższej ilustracji do tego postu), uderza niska merytorycznie zawartość. Większość informacji jest niekompletna oraz niepraktyczna dla przedsiębiorców. Widoczny jest duży nakład pracy w wykonanie tego projektu, jednak efekt wydaje się mizerny. Za taki niegotowy produkt wydano 1,456 mln złotych – w całości przekazując to firmom zewnętrznym a na ten rok zaplanowano wydanie dodatkowych 110 tysięcy złotych. Miejmy tylko nadzieję, iż nowe władze skierują sprawę do zbadania przez  prokuraturę, gdyż niewiarygodne jest iż może to być tylko wyraz skrajnej niekompetencji urzędnika lub jego politycznego szefa.

Porównując zawartość portalu do lidera tej kategorii jakim można uznać amerykańską podobną instytucję mającą stronę internetową pod domeną - trade.gov – wynik jest jeszcze gorszy. Na amerykańskim portalu większość informacji jest posegregowana w sposób umożliwiający intuicyjne wręcz wyszukiwanie. Znajduje się tam wiele praktycznych informacji, a strumień aktualności pokazuje rzeczywiście cenne wydarzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest też pomoc merytoryczna specjalistów rozlokowanych po całych Stanach Zjednoczonych oraz w placówkach zagranicznych. Podobne rozwiązanie – pomoc merytoryczną w zakresie danych sektorów lub grup problemów – zastosowano również na niemieckim portalu wspierającym eksport.

Kosztem 2 milionów wydanych z naszych podatków otrzymaliśmy promocję w mediach kompletnie niegotowego produktu i do tego kilkakrotnie droższego niż dostępne ceny rynkowe. Oczywiście pozostaje również zasadne pytanie dlaczego promowano ten portal tylko w jednym medium bez wsparcia w innych kanałach. W prywatnej firmie na tak rażące błędy nie odważyłby się chyba nawet stażysta – poza faktem, że nie miałby możliwości akceptacji takich kwot w budżecie. W polskim Ministerstwie Gospodarki pod rządami PO i PSL takie rzeczy były możliwe. Jeśli podobne patologie i kilkakrotnie niższa efektywność wydawania naszych podatków miała miejsce również na innych polach działalności państwa, to znaczyłoby że gdyby nie jesienna zmiana rządu to czekałby nas nieunikniony upadek Państwa Polskiego.

Sama promocja portalu, w tym wypadku niegotowego nawet, nie wspomoże ani jednego polskiego przedsiębiorcy w podboju rynków zagranicznych. Można mieć tylko nadzieję, że podejście bardziej praktyczne i uczciwe zostanie niebawem wdrożone a przygotowywana przez obecny rząd reforma polegająca na połączeniu kilku instytucji w jedną agendę wspierania eksportu przełoży się na praktyczne rozwiązania i biznesowe efekty.

Zobacz galerię zdjęć:

Informacja o kosztach budowy portalu - Rafał Momot
Informacja o kosztach budowy portalu - Rafał Momot
Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale