8 obserwujących
280 notek
412k odsłon
853 odsłony

Muzeum SW w Toruniu lansuje satanizm, czy tylko przereklamowaną tandetę?

Wykop Skomentuj66

Sama Marina Abramowić wyraziła się kiedyś tak:

image

No, właśnie! Też tak uważam.

A teraz was zaskoczę. Przyszło mi do głowy, żeby tym razem (zamiast oburzenia) potraktować słowa organizatorów wystawy (te o „inspiracji dla artystów młodszego pokolenia”) poważnie... to znaczy z przymrużeniem oka. Podobno w każdym (bez względu na wiek) drzemie młoda, artystyczna dusza. Zainspirujmy się więc i wymyślmy dla Mariny i dyrekcji muzeum propozycje nowych performansów, bo dlaczego rodzimej widowni nasze nowoczesne muzea mają serwować same odgrzewane kotlety.

Mnie na poczekaniu wymyśłiło się kilka scenariuszy na (moim zdaniem) skłaniające do żywej reakcji performanse (oczywiście zdrowy śmiech jest tu jak najbardziej wskazany):

1. Afrodyta – artystka (przez godzinę) w pełnym makijażu wychodzi (z pianą na ustach) z muszli.

2. Czyste spojrzenie – artystka przez trzy godziny czyści (sokiem z buraków) zabudowany w muzealnej toalecie pisuar Duchampa próbując z niego zmyć inskrypcję, a publiczność ogląda jej działanie przez dziurkę od klucza.

3. Śniadanie na trawie – Artystka w towarzystwie kilku innych osób siedzi w sztucznym futrze na sztucznej trawie. Wszyscy obierają strusie jaja ze skorupek i zjadają (dokładnie gryząc i przeżuwając ) wspomniane skorupki jaj powtarzając na przemian słowa "ale jaja!".

4. Łapanie słońca - artystka w stroju płetwonurka leży na imitacji plaży w promieniach lamp opalających. Po godzinie pojawia się słoneczny patrol i udziela jej pierwszej pomocy... polewając zimną wodą.

5. Odwaga - Artystka wchodzi do klatki z lwem, kładzie się na podłodze i przez dwie godziny udaje nieżywego słonia. Odważniejsze osoby spośród publiki, które wykupiły bilet rodziny (ten, za pięćdziesiąt złotych) wchodzą do klatki, kładą się obok artystki i mogą udawać dowolne zwierzę (oprócz słonia i lwa). Oczywiście lew jest sztuczny.

Gdybyście mieli jakiś wesoły pomysł na kulturalny performans, to się nie krępujcie, tylko dzielcie się z innymi czytelnikami.

Jeśli z lansowaną obecnie sztuką współczesną jest niewesoło, niech chociaż będzie śmiesznie.

PS1. Każdy profesjonalny głos... w charakterze naukowego konsultanta przedstawianych pomysłów – będzie mile widziany. Nie chcielibyśmy przecież tworzyć kolejnych podróbek, a jako amatorzy nie mamy do końca rozeznania, co już weszło do kanonu sztuki... z uwzględnieniem cyrkowej i kabaretowej oraz gagów wszelakich. 

Wykop Skomentuj66
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura