6 obserwujących
73 notki
74k odsłony
426 odsłon

Watykan kontruje cuda za wstawiennictwem konserwatysty

Wykop Skomentuj5

Nieżyjący arcybiskup Fulton Sheen noszony jest na sztandarach konserwatywnej części amerykańskiego katolicyzmu. Długi proces badania jego życia dał podstawy do wydania jednoznacznej i nie budzącej wątpliwości oceny. Nie było przeszkód do beatyfikowania go. Przynajmniej takich które są po stronie nadprzyrodzonej.

Ponieważ poglądy duchownego były zachowawcze, podanie jego postaci za wzór wzmacniałoby frakcję broniącą tradycyjne nauczanie kościelne, a to papieżowi relatywizującemu prawdę w Kościele jest nie w smak. Z Watykanu przyszła decyzja o wstrzymaniu beatyfikacji.

Do tej pory w praktyce teologicznej i duszpasterskiej obecnego papieża mieliśmy do czynienia z zapożyczaniem ideologii świeckich i ustanawianiem ich w centrum nauczania katolickiego, skąd stawały się źródłem inspiracji i podstawą do zmiany doktryny. Działo się to jednak na miękko, z oskrzydlenia. W sytuacji Fultona Sheena dostrzec można bezkompromisową konfrontację Bożej prawdy przemawiającej udokumentowanymi cudami a wolą człowieka. Watykan sprzeciwił się osądowi Bożemu. To nowość i krok dalej w rewolucji Franciszka.

Beatyfikacja powszechnie szanowanego hierarchy miała się odbyć 21 grudnia. Została przesunięta na czas nieokreślony. Diecezja Peoria wydała w tej sprawie oficjalny komunikat, a dziennikarze katoliccy i duchowni zwracają uwagę, że to dziwny i nietypowy rozwój wydarzeń w Kościele katolickim.

Rzecznicy miejscowej kurii podkreślają - w kontrze do dyrektyw stolicy apostolskiej - że życie Fultona Sheena zostało dokładnie i pieczołowicie zbadane. Na każdym etapie zostało dowiedzione, że stanowił on przykładny wzór chrześcijańskiego życia; był wzorem przewodnictwa w Kościele. Nigdy jego życie w cnocie nie zostało zakwestionowane.

Jak wskazuje diecezja w oficjalnym komunikacie, "ten rozwój sytuacji jest szczególnie niefortunny z uwagi na fakt, że wciąż spływają informacje o wielu cudach, jakie dokonały się za wstawiennictwem Sheena. Kilka cudów zostało zgłoszonych już po ogłoszeniu daty beatyfikacji dwa tygodnie temu. Jest to bez wątpienia dodatkowy dowód dla osób szczerze wierzących w proces [beatyfikacyjny], że cuda te zostaną w przyszłości przypisane wstawiennictwu czcigodnego Sługi Bożego Fultona Sheena."

Czy Watykan odnajdzie skazy na życiorysie Fultona? Na przykład pedofilię. Można by wówczas twierdzić, że majestat Boży jest omylny, albo nie nadąża za opisem psychotraumatologicznym.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo