7 obserwujących
88 notek
80k odsłon
664 odsłony

Rosja uratowała więcej Żydów i jest dla Izraela ważniejsza

Wykop Skomentuj15

Różnice we wrażliwości politycznej i historycznej sprawiają, że wciąż mijamy się z Izraelem, któremu się narzucamy z jakimś podgatunkiem sentymentalnej i tendencyjnej przyjaźni. Żydzi są natomiast praktyczni i wyrachowani. My zaś wciąż nie rozumiemy ich położenia.

Dlaczego Rosja jest dla Izraela ważniejsza? Nie dała się Żydom i Amerykanom wyrugować całkowicie z Bliskiego Wschodu. Co prawda wyrzucono ją z Libii i Iraku, ale pozostała w Syrii i stoi u boku Iranu.

Zwłaszcza obecność wojskowa w Syrii pokrzyżowała Izraelowi plany destabilizacji i uporządkowania na nowo hierarchii między Arabami. Dostawy uzbrojenia dla Asada i Persów są stałym tematem konsultacji Tel-Awiwu z Moskwą. Wyposażenie Damaszku w najnowsze systemy rakietowe zmieniłoby układ sił między Izraelem a jego sąsiadami. Żydzi otoczeni morzem Arabów, choć niezwykle silni i (krótkowzrocznie) bezczelni nie mają pewnej przyszłości. Jej gwarancją są dwa, a nie jedno mocarstwo: USA i Rosja. 

Dla Żydów tzw. polityka historyczna zawsze była narzędziem praktycznym i elastycznym. Obecnie tkwią w ambiwalencji politycznej, bo z jednej strony Putina nienawidzą (a my jesteśmy harcownikiem tej nienawiści), ponieważ nie dał oligarchii żydowskiej przywłaszczyć i zdominować Rosji, choć pewnie jej podporządkowanie plutokracji żydowskiej jest kwestią czasu. Z drugiej właśnie dlatego, że Putina sobie nie podporządkowali – mimo okrążania go z wszystkich możliwych stron – są zdani na jego dobrą wolę. Są więc po stronie żydowskiej dobrzy - dla Moskwy - i źli policjanci. Tacy którzy jej złorzeczą i obkładają ją sankcjami i tacy którzy z nią współpracują i fałszywie się do niej uśmiechają. 

Natomiast sympatia w Izraelu dla Rosji i jej kultury są szczere min. dlatego, że spora obecnie część mieszkańców Izraela pochodzi z krajów byłego ZSRR i z samego ZSRR. Część tej migracji jest tylko "pożeniona" z Żydami i nie jest etnicznie żydowska. Powinowate rodziny Żydów, które wyrwały się z biedy lub etniczni Rosjanie podający się za Żydów, ale nie będący nimi mają radziecką mentalność i punkt widzenia na historię. Czy taki znowu błędny jak się nam Polakom wydaje? 

Każda historia jest tylko pewną interpretacją dziejów z narodowego punktu widzenia. I z tego punktu pewne fakty widać, inne są zaś przesłonięte. Jak wiemy marksizm ma dwie odnogi: socjalizm narodowy (nazizm stał murem za klasą pracującą, tylko niemiecką) i ten budowany przez Lenina i Stalina: międzynarodowy ruch robotniczy. Wydaje się, że my Polacy nie dostrzegamy radzieckiej tolerancji dla Żydów, którzy w Rosji budowali komunizm i byli jego cenioną częścią z uwagi na internacjonalistyczny charakter "postępu" komunistycznego.  

Związek radziecki podczas drugiej wojny światowej chronił potomków Abrahama przed faszystami. Służyły temu skomplikowane operacje przerzutowe oraz inkluzja - żydowscy uciekinierzy z Polski i krajów bałtyckich nie mieli problemu z nabyciem statusu uchodźczego w Rosji. Gdy zbliżała się linia frontu każdorazowo zabierano Żydów, aby nie wpadli w ręce niemieckie. 

Na bieżąco opisywała to zjawisko Żydowska Agencja Informacyjna: Sowieci ewakuują Żydów ze Lwowa, Mińska… - podawano w świat. 

"Nie mniej niż 50 tysięcy żydów z miast sowieckiej Ukrainy zniszczonych podczas nalotów niemieckich i ataków wojsk lądowych uciekło do Kijowa w celu znalezienia schronienia. Władze sowieckie podejmują obecnie działania, aby przetransportować uchodźców w rejon nad Wołgą, głównie do Samary i obwodu kazańskiego. Wciąż donosi się o krwawych walkach o Rogaczów i Żłobin, dwa miasta ukraińskie, gdzie ludność niemal w całości była żydowska. Oba miasta przechodzą z rąk do rąk. Raport mówi, że mieszkańcy obydwu tych miast zostali ewakuowani przez władze sowieckie w głąb państwa na kilka dni przed pierwszym wkroczeniem do nich wojsk niemieckich. (…) żydzi zostali ewakuowani z sowiecko-niemieckiej granicy Cała żydowska populacja i część nie-żydów z terenów nadgranicznych okupowanej przez Sowietów Galicji została na rozkaz ewakuowana w głąb Sowietów "z powodów strategicznych". Podobny rozkaz został wydany dla ludności obszaru okupowanego przez Sowietów w województwie lubelskim."

http://archive.jta.org/article/1941/06/19/2854588/report-poles-jews-evacuated-from-sovietgerman-frontier

Żydzi z Polski pojawili się w Rosji, skąd powrócili do "ojczyzny" w niedoszacowanej przez historyków liczbie.   

Co to znaczy dla świadomości żydowskiej? Nie dość, że Izrael budowali zagorzali komuniści, kibucnicy to Rosję przyjmowali, jako bardziej życzliwą Żydom niż Polskę, w której ginęli. Gwoli ścisłości na Wschodzie też ich mordowano. Pierwszym aktem sojuszniczym Stalina było wydanie żydowskich komunistów, którzy uciekli z Niemiec Hitlerowi. Były to jednak posunięcia strategiczne lub wewnątrzpartyjne nigdy ludobójcze o o podłożu rasowym. Generalnie Żydzi z wielorakich względów byli w ZSRR grupą uprzywilejowaną i zaufaną, niezbędną dla realizacji celów imperialnych. 

Przemówienie Putina na uroczystościach organizowanych osobiście przez nadwornego oligarchę nowego caratu jest ceną za bezpieczeństwo narodowe Izraela, które my mu nie zapewnimy, a Rosja może to zrobić. Plus trybut za postawę Związku radzieckiego w czasie drugiej wojny światowej. 

Pamiętajmy, że - choć w skrajnie trudniejszych warunkach okupacji - uratowaliśmy tylko znikomą część Żydów. Rosjanie osłaniali ich skutecznie przed unicestwieniem swoją mężną armią. 

Tak to Żydzi widzą a nasza dyplomacja i polityka zagraniczna dostrzec nie chce żydowskiego punktu widzenia, bo nie ma suwerennej orientacji. Nie odnaleźliśmy samodzielnego miejsca w rywalizacji zachodu z Azją i nie mamy własnego stosunku do jednobiegunowego porządku światowego, przed którym bronią się Indie, Chiny, Rosja czy niektóre kraje Ameryki łacińskiej i Bliskiego Wschodu lub Afryki. Płacimy dezorientacją i pogubieniem za mylne diagnozy rodzimych filosemitów kiwających się pod murem płaczu.  

Jakie wnioski dla MSZ Polski? Musimy dogadać się z Putinem. Żydzi mają ważniejsze sprawy na głowie, niż polskie ambicje i niechęć do Rosji, nawet jeśli nie jest ona bezpodstawna.

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka