7 obserwujących
88 notek
80k odsłon
262 odsłony

Propaganda? Jak to się robi na Onet.pl

Wykop Skomentuj6

Współczesny propagandysta nie bytuje w TVP info. Palmę pierwszeństwa dzierży Bartosz Węglarczyk. Media komercyjne robią najlepszą propagandę, dużo lepszą niż publiczne.

Przez dwadzieścia lat terminował u Adama Michnika. Po przejęciu Rzeczpospolitej przygarnął go G. Hajdarowicz. Po redaktorstwo naczelne ambitny Węglarczyk - wnuk Józefa Światło - pojechał do Berlina. Osobiście negocjował swoje stanowisko z dowództwem Axel Springer. Od marca 2016 jest dyrektorem programowym i redaktorem naczelnym Onet.pl

Jak robi się kampanię Trzaskowskiemu na serwisie niemieckiego wydawcy, którego dziennikarze szczycą się rozdzielaniem ciosów po równo każdej ze stron?

Przejrzyjmy zajawki ze screenshota na dzień 1 lipca 202 roku.

- Jego słowa do prezydenta poruszyły tysiące ludzi. "Poczułem się, jakby mnie kopnął w brzuch",

- PiS uderzy w Trzaskowskiego prokuraturą? Są dwa śledztwa,

- Incydent na wiecu Andrzeja Dudy. Burmistrz Cieszyna żąda przeprosin,

- Kontrowersyjny wpis Zbigniewa Bońka o wyborach prezydenckich,

- Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski – kogo popierają gwiazdy?

- Zauważył przyjaciela. Zdjęcie Trzaskowskiego zdjęcie obiegło sieć,

- Stoi murem za Trzaskowskim. Ale kampania już odbiła się na ich związku,

- Nocny spór Andrzeja Dudu z posłem Tyszką,

- Trzaskowski apeluje do Dudy: nie róbmy ustawek z TVP,

- Członek komisji fałszował karty na niekorzyść Trzaskowskiego.

image

Czego dowiadujemy się o prezydencie i jego przeciwniku? Gwiazdy w tym sportowe szydzą z Dudy. Opór mu stawia samorząd i zagraniczny elektorat. TVP robi ustawkę na rzecz Dudy a jeden z gejów poczuł się jakby kandydat prawicy kopnął go w brzuch.  

Trzaskowski tworzy wspaniały związek z żoną, która się dla niego i Polski poświęciła. Jego wizerunek jaśnieje po spotkaniu z przyjacielem. Prezydent Warszawy jest ofiarą działań obozu rządzącego, konkretnie prokuratury a może i dopuszczono się fałszerstw wyborczych. 

Telewizja państwowa atakowała Trzaskowskiego wprost i od siebie. Onet pośredniczy w zdarzeniach i świadkach. Wypowiada się regularnie w trzeciej osobie. Powierzchowny zabieg ukrywania intencji niczego nie zmienia. Dokładnie tyle samo dobrego - w sposób uzasadniony - można powiedzieć o Dudzie. Ale Onet tego nie zakomunikował czytelnikom. Żadna z zajawek, headlinów na zagranicznego portalu - i treści, które zapowiadały - nie mówiły nic pozytywnego o urzędującym prezydencie. Nie do wiary.

TVN, Tok FM czy Onet i Gazeta.pl nakręcają ze wszystkich sił efekt Trzaskowskiego. Robią to bardziej bezwstydnie niż TVP wspierająca Dudę. Obstawiające PO i "stary układ" media uparcie wysuwają oskarżenie pod adresem telewizji publicznej o udzielanie poparcia Dudzie i propagandowy wydźwięk jej publicystyki. Ponadto oskarżają Polaków zbiorowo o homofobię, nietolerancję i agresję wobec inaczej myślących, chociaż same szerzą nietolerancję, dzielą społeczeństwo, podpuszczają jednych na drugich a przedstawiciele formacji politycznych przez nie wspieranych uciekają się do przemocy, czego przykładem jest ostatnia fala zrywania plakatów Dudy, werbalnych i fizycznych napaści, ostracyzmu i poniżania zwolenników PiS. 

Taktyka lewicy liberalnej nie jest świeża. Wyrosła z rozruchów na ulicach niemieckich miast, gdzie o wpływy wśród robotników walczyły przed drugą wojną bojówki socjalistyczne dzielące się na narodowe i międzynarodówkę stalinowską. To wtedy komuniści ukuli hasło: tłucz przeciwnika i krzycz, że cię biją. Uprawiaj propagandę i rozgłaszaj, że obmierzłym propagandystą jest twój przeciwnik ideologiczny.  

Dlaczego Michnik, Węglarczyk i stacja TVN są w tym wiarygodni i skuteczni? Na to pytanie może pomóc analiza kolejnych nagłówków. 

"Trzaskowski: szukali sensacji u mnie w pracy." albo "Amerykanin" podpuszczał Trzaskowskiego. Ten zareagował błyskawicznie".  

Technikę headlinów można zmieścić w kilku hasłach. Ich autorzy zapośredniczają swoje tezy w wypowiedzi trzeciej osobie albo w formie bezosobowej. Będzie to ekspert, anonimowi internauci, jakiś polityk:

"Ekspert o homofobii". "Naukowcy zaniepokojeni polską przemocą". "Internauci śmieją z Dudy".  

Pośredniczenie w wydarzeniu albo pozornie neutralnym opisie tego zdarzenia jest maksymalnie wygładzone:

"Sztabowcy Dudy w euforii. Złapali Trzaskowskiego na nieścisłości." lub  "Jacek Sasin "oblał test z geografii".

Publicystyka TVP krytykuje Trzaskowskiego bardziej nachalnie i wprost - bez pośredniczenia wypowiedzi. Mniej w niej mowy eksperckiej i wypowiedzi jednostek referujących sądy wartościujące nadawcy.

Media komercyjne fachowo podsycają panikę moralną a gaszą tematy podrzucane przez prawicę.

Cztery na pięć najbardziej popularnych serwisów internetowych jest w rękach lewicy liberalnej. W zaciekłą walkę o kontrolę nad pakietami spółek medialnych włączył się G. Soros, który błyskawicznie reaguje na najlżejsze próby podprowadzenia czegoś z tortu medialnego przez ośrodki kojarzone z prawicą.  

Jeżeli elektoralny pojedynek przy okazji wyborów prezydenckich, samorządowych czy parlamentarnych nie ma być pościgiem za pijarowym króliczkiem ale faktyczną polityką opartą na programach pozostaje wykluczyć wpływy lobbingu oraz finansowanie przez "Zachód" organizacji i komunikatorów.

To już jest kwestia przetrwania demokracji bez przymiotnika oligarchiczna. 

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura