Gorące tematy:

7 obserwujących
87 notek
80k odsłon
109 odsłon

Elektorat Trzaskowskiego hejterski. Nie ma wiedzy o roli prezydenta

Wykop Skomentuj6

Zwolennicy kandydata opozycji podkreślają, że w ramach kohabitacji prezydent może być twardym recenzentem rządu. W tym kontekście opozycja kilka razy przypomniała słowa Jarosława Kaczyńskiego z 2010 r., że jeśli jakaś władza ma wszystkie stanowiska w państwie, w tym prezydenta, oraz poparcie potężnych mediów, które nie zauważają jej błędów, "to wtedy z naszą demokracją może być naprawdę bardzo niedobrze".

Zdaniem dr. hab. Rafała Chwedoruka z UW sondaż pokazuje rozejście się wyobrażeń o tym, kim powinien być prezydent, z modelem, jaki mamy w Polsce. 

Obywatele wyobrażają sobie prezydenta jako monarchę, arbitra między szlachtą a ludem, lub głowę państwa w stylu RFN, która pełni funkcje reprezentacyjne. To pokazuje, że wyobrażenia o polityce są oparte na stereotypach, a nie realiach konstytucyjnych. 

- Które z określeń bardziej pasuje do Pana/Pani wyboru w drugiej turze wyborów prezydenckich? (w proc.) – zapytano respondentów rekrutujących się z obu obozów politycznych stojących za kandydatami na prezydenta.  

Niemal 70 procent zwolenników PiS popiera pozytywnie Dudę: "To mój idealny kandydat" – odpowiadali. Zwolennicy Po odpowiadali "to nie mój idealny kandydat, głosuję na mniejsze zło".

Jeszcze bardziej dosadne było drugie pytanie: Jakie zdanie najlepiej opisuje Pana/Pani wybór? 

- Przede wszystkim głosuję, żeby wygrał mój kandydat: 76% "pisowców". 

- Przede wszystkim głosuję, żeby nie wygrał jego konkurent: 57% "peowców". 

image

https://twitter.com/MarcinPalade/status/1280873364823969793/photo/1

Politycy PO wysuwają hasło: Trzaskowski sklei Polskę. 

Jako ono się ma do tych ich wypowiedzi: 

Monika Rosa, szefowa śląskich struktur Nowoczesnej: "Kałuża, ty ciulu". 

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej o Kałuży na obradach sejmiku: "Goń go!", "sprzedawczyk" i "zdrajca". 

Maria Nurowska, pisarka: "A jakby ktoś obił mordę w ciemnej ulicy temu Kałuży? Na każdym kroku musi odczuć pogardę". 

Sławomir Nowak: "Uwaga "prawdziwi patrioci”! Słuchajcie tępe cepy! Dzisiaj z 3 (trzy) na 2 (dwa) przesuwacie wskazówki ZEGARKÓW (to co dostaliście na komunię)!". 

Prof. Marcin Matczak: "Kiedyś mówiłeś, że twoja córka idzie na prawo do Wrocławia, prawda? Wyślę ten twój defekacyjny tekst moim kolegom z Wydziału i poproszę, żeby go omówili na zajęciach w Jej grupie jako przykład mowy nienawiści. Zobaczymy, jak będziesz piszczał, jak wróci do domu". 

Jakub Wątły z Superstacji: "Co pan myśli o tych brudnych, śmierdzących gnidach, które nazywają się dziennikarzami, a firmują ten rynsztok w telewizji publicznej?" 

Grzegorz Schetyna: "Musimy strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS–owską szarańczę". 

Barbara Dolna – jedna z "światlejszych" osób w "Nowoczesnej" - w programie TVN "Kawa na ławę" tłumaczy: "Sprzeciw, niezadowolenie i gniew w reakcji (…) są usprawiedliwione". 

** 

Wniosek: mowa nienawiści w reakcji jest usprawiedliwiona. 

Drugi wniosek: konserwatyści mają grubą skórę, z powodu inwektyw nie popełniają samobójstwa, czasami się tylko zdarza, że zostaną zamordowani lub zada się im śmierć cywilną. 

Wniosek trzeci: przestępstwa z mowy nienawiści chronią - wbrew teorii prawnej - wybrane kategorie: gejów, polityków lewicy i parę innych. Prawica oraz ideologiczni przeciwnicy wyżej wymienionych nie podlegają tej nadzwyczajnej ochronie. 

Ostatni wniosek : przy wyborach politycznych elektorat Trzaskowskiego kieruje się mocjami, złymi emocjami.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale