7 obserwujących
88 notek
80k odsłon
465 odsłon

Tolerancja tylko dla nas. Scheuring-Wielgus o Ordo Iuris: "organizacja przestępcza".

Wykop Skomentuj5

Proces z organizacją ma również Marta Lempart, jedna z działeczek ruchu Ogólnopolski Strajk Kobiet. Sąd zastosował w jej sprawie tzw. zabezpieczenie powództwa, czyli zakazał jej publicznego powtarzania, że Ordo Iuris to "opłacani przez Kreml fundamentaliści". Takie sformułowania znalazły się na Twitterze Lempart 15 października, dzień przed zorganizowanym przez jej organizację protestem pod Sejmem. Mimo pozwu publicysta "Gazety Wyborczej" Tomasz Piątek, twardo obstaje przy swojej opinii. Dziennikarz i pisarz przypomina że Ordo Iuris zostało założone i jest kontrolowane przez Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi. A ten z kolei jest nadzorowany przez Caio Xaviera da Silveirę, szefa i współzałożyciela TFP (Tradition, Family and Property - Tradycja, Rodzina, Własność. Mimo braku jednolitości w rozumieniu terminu »sekta«, pojęcie to opisuje zjawisko negatywne, a z kontekstu wypowiedzi wprost wynika, że użyła Pani słowa w odniesieniu do Sędziego w pejoratywnym znaczeniu, czym chciała wywołać w odbiorcach negatywne wrażenie, że działalność Sędziego Sądu Najwyższego Aleksandra Stępkowskiego ma charakter szkodliwy.

Braku jakiejkolwiek odpowiedzialności za słowo staje się przyczyną upadku debaty publicznej oraz polaryzacji, która operując językiem emocji i fobii prowadzi wprost do przemocy. Efekty tego procesu możemy już obserwować na ulicach polskich miast - ostrzegają eksperci - gdzie napadnięto wolontariuszy działaczy pro-life. W tej sytuacji niezbędne jest uruchomienie i ukazanie skuteczności prawnych środków ochrony dobrego imienia i prawdy, jako uniwersalnych standardów debaty publicznej i formułowanej w niej krytyki. - Bierność kolejnych ofiar agresywnej stygmatyzacji i fałszywych pomówień prowadziłaby do eskalacji agresji lewicowych aktywistów – podkreślał niedawno mec. Jerzy Kwaśniewski z atakowanego thinktanku.

Filozof Agnieszka Kołakowska wskazuje na przyczyny nietolerancji liberałów: tolerancja represywna Herberta Marcuse. Niemiecki myśliciel wysunął tezę, że tolerancja nie należy się przeciwnikom liberalizmu i marksizmu. 

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo