2 obserwujących
68 notek
25k odsłon
292 odsłony

Informacje uzupełniające w sprawie zanieczyszczenia Wisły

Wykop Skomentuj3

image      SEE

( )

Oczyszczalnia ścieków „Czajka” jest największą oczyszczalnią nie tylko w Polsce, ale nawet całej Europie Wschodniej. W momencie jej budowy w latach 90. ub. wieku był to obiekt przestarzały i niespełniający ówczesnych standardów – budowa była realizowana na podstawie projektu, który powstał jeszcze w latach 70. XX wieku. Rozbudowa i modernizacja „Czajki” była najważniejszą inwestycją pod kątem wpływu na ochronę środowiska i stan Wisły. Tymczasem po awarii kolektorów przesyłowych ścieków z lewobrzeżnej Warszawy cofnęliśmy się do początku lat 90., kiedy to ścieki te nie były oczyszczane.

Wysokie temperatury i niskie sumy opadów w okresie letnim spowodowały, wiele osób pragnących skorzystać z wypoczynku nad morzem zmuszonych było w tym roku powstrzymać się od kąpieli ze względu na pojawienie się sinic. Aktualnie ogromne ładunki substancji biogennych, które trafiają do Wisły wpływając na biocenozę rzeki, za kilka dni wpłyną do Zatoki Gdańskiej.

W ubiegłym roku średnie stężenie azotu i fosforu w warszawskich ściekach – substancji powodujących największe straty w środowisku – wyniosło odpowiednio: 56 g/m3 i 6 g/m3. Stężenia te były ograniczane w oczyszczalni „Czajka” do poziomu 6 g/m3 i 0,3 g/m3. W każdej sekundzie do Wisły trafia 3 m3 nieoczyszczonych ścieków, co daje 1 mln 800 tys. metrów sześciennych na tydzień. To liczba odpowiadająca wypełnieniu dwóch Stadionów Narodowych niemal po dach.

Przed awarią w ciągu tygodnia do Wisły trafiało 0,6 tony fosforu i 10,8 ton azotu. Podczas trwania awarii do Wisły może trafiać 10,8 ton fosforu i 101 ton azotu tygodniowo. Są to wartości odpowiednio 18 i 9 razy większe. Oznacza to, że w każdym tygodniu awarii, Warszawa zrzuca do Wisły ze swojego lewego brzegu tyle fosforu – najbardziej szkodliwego pierwiastka pod kątem eutrofizacji - ile normalnie zrzuciła by przez cztery miesiące, dlatego tak ważna jest likwidacja awarii oraz znalezienie alternatywnego, czasowego rozwiązania, umożliwiającego zatrzymanie zrzutu nieoczyszczonych ścieków wprost do Wisły.

(  )

Awaria kolektora odprowadzającego ścieki z lewego brzegu Warszawy do Zakładu Oczyszczalni Ścieków Czajka generuje zrzut ok. 3 m3/s nieoczyszczonych ścieków. Ścieki wydostające się z kolektora stanowią ok. 1,2% przepływu w rzece, czyli na każde 100 litrów wody prowadzonej przez Wisłę, 1,2 litra to ścieki generowane przez ponad milion mieszkańców Warszawy.

Sytuację pogarsza fakt trwających niżówek i wysokie temperatury powietrza. Wpływa to na zdolność rozcieńczania ścieków w wodach prowadzonych przez Wisłę jest ograniczona. Ścieki dodatkowo wpływają na pogarszanie zdolności rozpuszczania tlenu w wodzie, a zatem również na organizmy wodne zasiedlające koryto rzeki Wisły, zwłaszcza na te oddychające tlenem rozpuszczonym w wodzie.


image

_________________________________________________________________


WARSZAWA  -  Wyniki badań jakości wody z Wisły 01.09.2019


KRAKÓW   -   Komunikat o jakości wody .pdf
Mapa twardości wody

image


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości