Blog
.
szpak80
39 obserwujących 1019 notek 1028737 odsłon
szpak80, 9 stycznia 2018 r.

Trump o min. Macierewiczu: To twardy negocjator

879 20 0 A A A

Dział: Polityka, Temat: Rząd


Pamiętacie konferencję w czasie szczytu Trójmorza?

Trumpowi nie chodziło wtedy o gaz a już na pewno nie o Dudę (nawet po dżentelmeńsku), chodziły mu wtedy po głowie negocjacje w sprawie Patriotów, wspomniane w przygotowanym wcześniej przemówieniu, w ramach #MAGA. Przypomniał sobie i rzucił komplementem.
Późnym wieczorem polskiego czasu, przed przyjazdem Trumpa, ogłoszono podpisanie memorandum w sprawie zakupu Patriotów przez Polskę i sprzedaży ich przez USA. Na konferencji usłyszeliśmy od Trumpa - flasha, echo negocjacji, zapaliła mu się lampka i odpalił.

"- Mam nadzieję, że dostarczymy więcej gazu. Być może podniesiemy trochę cenę, ale będzie okej - rzucił Donald Trump na wspólnej konferencji z Andrzejem Dudą. Po czym wskazał na polskiego prezydenta i dodał, że to jednak twardy negocjator".

Na amerykański komplement Trumpa, że jest twardym negocjatorem, zaskoczony Duda zaśmiał się i powiedział, że prezydenci oczywiście nie negocjują kontraktów gazowych.

"Jak przekonywał amerykański prezydent podczas wizyty w Warszawie, Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w dywersyfikacji dostaw energii. Po to, abyśmy nigdy nie byli już zakładnikami jednego monopolisty.
- Myślę, że w ciągu najbliższych 15 minut moglibyśmy w sumie zawrzeć porozumienie - zapewnił Donald Trump.
Duda wyraził nadzieję, że "po odpowiednich negocjacjach, które wiem, że już się toczą, taki długoterminowy kontrakt gazowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych do naszego gazoportu w Świnoujściu zostanie zawarty".

***

"- Ta konfiguracja, w której nabywamy rakiety, jest specjalnie dostosowana do polskich wymogów. Żadna inna armia nie miała możliwości osiągnięcia rakiet specjalnie dostosowanych do jej wymogów - powiedział minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, 6 lipca 2017.

"W marcu w 2017 roku ministerstwo obrony wysłało zmienione pytania ofertowe do strony amerykańskiej. Antoni Macierewicz ocenił wówczas, że system obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej zasięgu Wisła ma kosztować mniej niż 30 miliardów złotych. Polską stronę w negocjacjach reprezentował wiceszef MON Bartosz Kownacki" - 6 lipca 2017.

"W memorandum podpisanym w środę w nocy, Stany zjednoczone wyraziły zgodę na sprzedaż Polsce systemów obrony rakietowej Patriot - powiedział minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. "Cieszę się, że mogę przekazać tę informację w dniu wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie" - powiedział także Macierewicz" - 6 lipca 2017

Trump w przemówieniu:
- o systemie obrony rakietowej:

"Właśnie dlatego przyklaskujemy decyzji Polski o poczynionych w tym tygodniu postępach (sic? pisane wcześniej, niezbyt pewną ręką?) na drodze do zakupu od USA sprawdzonych w boju systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot. Najlepszych na świecie.

- o trudnych negocjacjach gazowych i chęci tej, no, pomocy:

"Zależy nam na tym, byście mieli zapewniony dostęp do alternatywnych źródeł energii, aby Polska i jej sąsiedzi nigdy więcej nie stały się zakładnikiem jedynego dostawcy energii".

---
A cenę Patriotów z dodatkami, strategiczni sojusznicy faktycznie "trochę" podnieśli, oby nie na długo.
lipiec 2017 - Polska: 7.6 mld.$
listopad 2017 - Kongres "podniósł trochę cenę" wyjściową i wydał zgodę na sprzedaż o wartości "do 10,5 mld$".
Przedstawiciel producenta: "naszym doświadczeniem jest, że przewidywany zatwierdzony [przez Kongres] koszt może być wyższy niż końcowa wartość kontraktu".


Antoni Macierewicz - jeden z nielicznych w Polsce polityków na poziomie światowym (z umiejętnością gry na tym poziomie), i patriota.

Opublikowano: 09.01.2018 22:44. Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 23:10.
Autor: szpak80
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Uzurpatorzy z brukseli przyznają się do porażki...
  • A jak wytłumaczyć bezkrytyczne powoływanie się na niemieckie media? Po tym wszystkim co...
  • Trzeba było zmanipulować jego wypowiedź, żeby pasowało, więc chyba nie jest aż tak źle,...

Tematy w dziale Społeczeństwo