4 obserwujących
791 notek
179k odsłon
305 odsłon

Wyjąca cepelia wraca do zagrody

Wykop Skomentuj12

A mógł Jacuś Kurski swoje ukochane disco z pola wysłać na Eurowizję, to przynajmniej obciach byłby melodyjny. Padło jednak na wyjące rolniczki z Koła Gospodyń Wiejskich, które występują jako Tulia. Pojechały do Tel Awiwu z wytworem pseudoludowym, którego tytuł "Pali się" jest dla Żydów chyba niezbyt sympatyczny. Ale to pewnie nie dlatego TVP miała nieustanne kłopoty z łącznością i relacjonujący półfinały konkursu piosenki Artur Orzech odbywał stosunki przerywane z telewidzami. Nigdy wcześniej   ani razu nie było takich problemów technicznych. Może dlatego, że nigdy wcześniej delegacja Izraela, która domaga się zwrotu powojennego gruzu od Polski, nie zmieniała składu w ostatniej chwili przed negocjacjami?

No, dobra. Zostawmy teorie spiskowe. Tulia odpadła z dalszej rywalizacji. Cztery dziewoje stojące jak strachy na wróble i machające trochę rękami, nie okazały się tak znakomite, jak to od wielu miesięcy próbuje się wmówić suwerenowi. Widać platynowa płyta zdobyta przez wyjące cepelianki nie ma przebicia w Europie, bo kontynent woli inne zawodzenia i wizualizacje. Promowanie takiego gniota byłoby kompletne gdyby na telebimach pokazano chłopa pańszczyźnianego z wychudzonym koniem. I tylko zmieniłbym repertuar na "Bogurodzicę", a artystki umieścił nie na obrotowej scenie, lecz na furmance.

Oczywiście, że konkurs Eurowizji jest zależny od sympatii politycznych. Żadne to już odkrycie. Ale jeśli wiemy o tym od lat i wiemy, że mimo zaklęć ajatollaha Kaczyńskiego, nie jesteśmy narodem lubianym w Europie, to czy warto w ogóle brać udział w tej szopce? A jeśli już, to czy jest sens utrwalania wizerunku Polski jako zapyziałej dziury zabitej dechami? Jedna z cepelianek powiedziała w czasie transmisji, że w Polsce wszyscy się tak ubierają jak one i takie ciuchy można kupić na każdym rogu ulicy. Być może miał to być żart, ale jeśli tak, to równie niezrozumiały jak ten straszny występ Tulii.  Co z tego, że panie opanowały trudną sztukę tak zwanego białego śpiewu skoro darły się jakby same płonęły w kotle ze smołą?

image

Bo trzeba być oryginalnym i się odróżniać od reszty? I tak, i nie. Nie ma reguły. Ale jeśli tak, to umieć w tej oryginalności wyjść poza ciasną polską zagrodę i zaproponować taką oryginalność, którą zrozumieją zarówno w Australii jak i na Cyprze. Nie tylko na Woronicza.

Była jednak wielka szansa, aby nadwiślańskie wiedźmy zaistniały niemal na całym świecie. Powinny - zgodnie z apelem skierowanym do nich przez kilkudziesięciu rodzimych luminarzy - wycofać się z festiwalu na znak solidarności z Palestyną, którą jak wiadomo od dawna gnębi Izrael. Wtedy dołączyłyby do takich artystów jak Roger Waters, który w ramach protestu wobec żydowskiego okupanta, odmawia występów pod jego dachem. Niestety, cepelianki nie skorzystały z okazji zapisania się w historii Eurowizji jako przedstawicielki narodu, który brzydzi się ciemiężeniem innego narodu. Postraszyły, powyły i się spaliły... Ostał się ino zaścianek.

image

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale