Anka K Anka K
1244
BLOG

Yellowstone to piękna, tajemnicza i niebezpieczna kraina

Anka K Anka K Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Yellowstone   to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, leży na terenach stanów Wyoming, Montana i Idaho w USA.  W roku 1781 dotarła tutaj 34-osobowa ekspedycja kierowana przez  FerdinandaHaydena. Na podstawie ich 50-stronicowego raportu w dniu 1 III 1872 roku Kongres Stanów Zjednoczonych  ustanowił Yellowstone pierwszym Narodowym Parkiem w kraju i na świecie. 

Park Narodowy Yellowstone leży na rozległym wulkanicznym płaskowyżu otoczonym Górami Skalistymi. Aby przybliżyć historię i krajobraz tej krainy, często niedostępnej dla turystów, dołączam poniżej film dokumentalny.


W parku największe wrażenie na turystach robi krajobraz powulkaniczny, pełen gejzerów, gorących źródeł, błotnych wulkanów, fumaroli  i wodospadów.


Fumarola

"Yellowstone stanowi największe i najbardziej aktywne pole gejzerów. W 9 nieckach z gejzerami występuje prawie 400 gejzerów, czyli tyle ile razem w pozostałych częściach kuli ziemskiej. Tutaj też znajduje się najwyższy gejzer Steamboat oraz najbardziej znany Old Faithful. "  /źródło/


Gejzer Castle

Old Faithful (tłum. nazwy "stary wierny")  wybucha regularnie około 17 razy na dobę. W czasie erupcji wyrzucane jest od 14 do 32 tysięcy litrów wody o temperaturze ok. 95 °C. Powstaje wtedy szeroka wodna kolumna o wysokości od 32 do 56 metrów.


"Park usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym na głębokości 7-17 km  znajduje się komora magmowa (dł. 72 km, szer. 30 km). Za pomocą diagnostyki magnetotellurycznej ustalono, że 300 km pod ziemią również znajdują się silnie stopione skały. W przeszłości (przed ponad 2 mln lat; 1,3 mln lat i 640 tys. lat) dochodziło w tym miejscu do eksplozji superwulkanu, które powodowały ogromne i rozległe zniszczenia."   /źródło/

image
Komora magmowa pod kalderą Yellowstone

Ostatnie badania wykazały, że pod powierzchnią ziemi znajdują się głębiej jeszcze drugi zbiornik magmy. Magma z tego zbiornika wypełniłaby Wielki Kanion 11 razy i jest jej około 4,4 razy więcej niż w pierwszej komorze.


image


Park Yellowstone leży na terenach, gdzie stosunkowo występują trzęsienia ziemi o różnej sile.   17 VIII 1959 roku północno-zachodnie obszary parku nawiedziło potężne trzęsienie. Wstrząsy o sile 7,3 - 7,5 stopni w skali Richtera trwały przez 30-40 sekund,  spowodowały one osunięcie się ziemi z jednego ze stoków górskich. Śmierć poniosło 28 osób. Lawina ziemi  zablokowała nurt rzeki Madison, w wyniku czego powstało olbrzymie jezioro Earthquake Lake. /źródło/



Uczeni amerykańscy USGS wykluczają w najbliższych latach naturalną eksplozję superwulkanu, niemniej matematycznie przeanalizowali jej ewentualne  skutki. /źródło/   Gdyby doszło do eksplozji, to powstałby "parasol"  wulkaniczny, który równomiernie rozprzestrzeniałby się po okolicy. Do atmosfery przedostałoby się ponad 1000 km sześciennych materiału wulkanicznego. Taka ilość materiału wulkanicznego wstrzymałaby komunikację lotniczą na całym kontynencie.

image
Wielkość warstwy materiału wulkanicznego w zależności od  odległości od wulkanu

Nawet centymetrowa warstwa pyłu mogłaby utrudnić oddychanie, zmniejszyć przyczepność samochodów oraz uniemożliwić korzystanie z podstawowych urządzeń.

W ostatnich latach obserwujemy powolne "wybudzanie się"  wulkanów. W USA monitorowane jest zagrożenie eksplozją superwulkanów, aktualne informacje umieszczone są na stronie: https://www.ready.gov/volcanoes . Wstępna ocena zagrożeń w parku Yellowstone zebrana jest w dokumencie: Preliminary Assessment of Volcanic and HydrothermalHazards in Yellowstone National Park and Vicinity







Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości