13 obserwujących
86 notek
380k odsłon
688 odsłon

Nasi praprzodkowie żyjący w jaskiniach tysiące lat temu

Wykop Skomentuj12

W ostatnich latach prowadzone są na terenie Polski liczne prace archeologiczne, odkrywane i badane nowe obiekty. Do tej pory odkryto ponad 1800 jaskiń, w tym około 150 ma długość ponad 40 m. Większość z nich jest niedostępna dla turystów i tylko specjaliści o nich więcej wiedzą.

W tym roku trafiłam do jaskini Nietoperzowej. O zimujących tam nietoperzach kilkukrotnie słyszałam, ale nie wiedziałam, że tam mieszkał człowiek 38 tysięcy lat temu. 

image

Jaskinia Nietoperzowa

Niestety żaden film nie odda piękna ich szat naciekowych, a zdecydowanie żadna notka nie przekaże w pełni wiedzy o naszych praprzodkach żyjących w nich tysiące lat temu. Informacji na ten temat jest tak wiele, że łatwo byłoby napisać grubą książkę. 

Przez tysiąclecia lat w jaskiniach gromadziły się t.zw. namuliska, które dzisiaj mają wiele metrów. W miejscach niedostępnych dla człowieka w namuliskach zachowały się ślady życia dawnych pokoleń.


Najstarsze ślady życia człowieka na terenie Polski

Najstarsze znaleziska sprzed 120 tys. lat p.n.e.  odnaleziono w jaskini Ciemnej. Jaskinię tę zamieszkiwali neandertalczycy. [1] 

W jaskini Stajnia odnaleziono ślady życia neandertalczyków z okresu 100-80 tys. lat p.n.e.


Od 1985 roku systematycznie w jaskini Obłazowej na Podhalu  prowadzone były prace archeologiczne. Mieszkali  tam neandertalczycy w okresie 100-80 tys. lat p.n.e., o czym świadczą odnalezione narzędzia. Jaskinia ta była do późnego średniowiecza zamieszkała przez ludzi.

Między innymi znaleziono w niej:

  • Najstarszy na świecie bumerang z ciosu mamuta  sprzed 23 tys. lat p.n.e.  o długości 71 cm, średnicy 5 cm, grubości 1,5 cm i wadze 800 g.

  • Figurka Wenus wykonana z piaskowca sprzed 15 tys. lat. Figurka ma 5,5 cm, przedstawia ona podobno korpus kobiety ciężarnej. [2]

image    image
   Najstarszy bumerang sprzed 23 tys. lat p.n.e.                  Figurka Wenus sprzed 15 tys. lat            

W znaczniej większej ilości polskich jaskini znaleziono ślady życia pierwotnych ludzi, być może opiszę je w kolejnych notkach.

Najnowsze badania wykazują, że neandertalczycy mają wiele wspólnego ze współczesnym mu człowiekiem. Poziom jego rozwoju był znacznie wyższy niż jak do niedawno sądzono. [4]  

Kultura jerzmanowicka

W jaskini Nietoperzowej znaleziono charakterystyczne narzędzia z krzemienia przypominające liście wierzby, używane jako groty oszczepów i noże  myśliwskie. Narzędzie te pochodzą sprzed 36 tys. lat p.n.e. Podobne narzędzia w mniejszej ilości znaleziono w jaskini Mamutowej i w schronisku skalnym Wywrotne.

Znaleziska te pochodzą z okresu kultury jerzmanowickiej. Ludność tej kultury mieszkała w jednym miejscu w licznych gromadach.  Specjalizowała się w polowaniach na niedźwiedzia jaskiniowego. Wewnątrz jaskini rozpalano ognisko, wypłoszone niedźwiedzie przy wejściu do jaskini zabijano za pomocą oszczepów zakończonych ostrzami kamiennymi. [1]

Ślady tej kultury pierwotnie znaleziono w jaskini położonej we wsi Jerzmanowice , stąd pochodzie jej nazwa, znana na świecie. W późniejszych latach na terenie innych państw znajdowano artefakty z tej epoki.


Historia naszych praprzodków jest nadzwyczaj ciekawa, a równocześnie przemilczana. Warto wybrać się na wycieczkę do wybranej dostępnej dla turystów jaskini i wyobrazić  sobie życie ludzi sprzed tysięcy lat temu.


 

Biografia:

  1. Człowiek w dolinie Prądnika
  2. W Jaskini Obłazowej odkryto Wenus - figurkę kobiety z epoki kodowcowej
  3. Zęby neandertalczyka przebadane przez wrocławskich antropologów
  4. Odkryto najstarsze szczątki człowieka: mają ponad 100 tys. lat
  5. Jaskinia Maszycka
  6. Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne. Muzeum regionalne w Pleszewie
  7. Informator Archeologiczny. Badania 1974

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura