Anka K Anka K
20939
BLOG

Czy trzecia Świątynia Jerozolimska zostanie odbudowana?

Anka K Anka K Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

W centrum Starego Miasta w Jerozolimie znajduje się Wzgórze Świątynne. Na wzgórzu tym w 966p.n.e. pobudowano pierwszą Świątynię Salomona. Świątynia ta została zburzona w 586p.n.e., w kolejnych latach była ona odbudowywana i burzona. W sumie na wzgórzu stały trzy świątynie:

Obrazowo historię kolejnych świątyń w Jerozolimie przedstawił ks. dr Marek Wochna w wykładzie Świątynia Jerozolimska [6].

Nasze pokolenie, pokolenia naszych rodziców i dziadków wiele słyszało na temat planów odbudowy Świątyni Salomona w Jerozolimie. W Talmudzie Jerozolimskim czytamy:

“Każde pokolenie, 
w którym Świątynia nie została odbudowana,
jest traktowane tak, jakby Świątynię zburzyło” 
(Yoma 1, 1)

W załączonym poniżej filmie Trzecia Świątynia - utopia czy czas na budowę?  prof. Waldemar Chrostowki przedstawia rys historyczny odbudowy Trzeciej Świątyni.


Ks. dr Paweł Murziński w filmie Jerozolima w czasach ostatecznych  analizuje historię odbudowy Trzeciej Świątyni w świetle proroctw biblijnych, które wypełniają się w ostatnich latach.

W internecie dostępnych jest mnóstwo materiałów na temat przygotowań do odbudowy Świątyni Jerozolimskiej. W notce przytoczę jedynie kilka wybranych faktów.

Instytut Świątynny - 1987

Od 1987 roku w Jerozolimie funkcjonuje The Temple Institute (Instytut Świątynny), który pełni rolę badawczą, muzealną i ośrodka edukacyjnego. Pracownicy tego instytutu inicjują kolejne etapy przygotowań do odbudowy Trzeciej Świątyni.

Na stronach instytutu możemy przykładowo zobaczyć, jakie naczynia rytualne są już przygotowane dla potrzeb przyszłej świątyni. 

Powstający Sanhedryn - 2004

Powstający Sanhedryn  jest to ekstremistyczna grupa religijnych syjonistów, dążąca do odrodzenia starożytnego Wielkiego Sanhedrynu,  najwyższej instytucji religijno-sądowniczej judaizmu. 13 X 2004 r. odbyła się w Tyberiadzie inauguracyjna sesja Powstającego Sanhedrynu. Siedziba Sanhedrynu znajduje się w Jerozolimie. Historia powstania, jego struktura i realizowane cele podane są w Wikipedii [12].

" … Na sesji 6 czerwca 2005 r. Powstający Sanhedryn dokonał wyboru 7-osobowej Rady Przywódców Sanhedrynu. Urząd Prezydenta objął Rabbi Adin Even-Israel (inaczej Adin Steinzaltz), Kanclerzem (hebr. Av Beith Ha-Din) został Rabbi Nachman Kahana, Wicekanclerzem (hebr. Segan Beith Ha-Din) – Rabbi Yoel Schwarz, Sekretarzem (hebr. Mazkir)– Rabbi Dov Stein, pozostałymi członkami Rady – Rabbi Dov Levannoni, Rabbi Yisrael Ariel (Dyrektor Instytutu Świątyni) i Rabbi Yehudah ‘Edri. W swojej dotychczasowej działalności Powstający Sanhedryn oraz podległe mu jednostki organizacyjne powzięły wiele znaczących uchwał oraz wydały wiele opinii prawnych i postanowień sądowych. W Powstającym Sanhedrynie są reprezentowani Aszkenazyjczycy, Sefardyjczycy, chasydzi, religijni syjoniści oraz członkowie wspólnot Hareidi. …"

Złota Menora - 2007 r.


image
Złota Menora w Jerozolimie

6 grudnia 2007 roku przygotowana przez Instytut Świątynny Złota Menora została ustawiona obok schodów Judhudah Haley w Jerozolimie. Prace przy ustawieniu Złotej Menory na Starym Mieście możemy zobaczyć na filmie: The Golden Menora: Moving Closer to its Destination

Fakt ustawienia menory w tym miejscu symbolizuje, że świątynia niedługo zostanie odbudowana.

Mitzpe Jericho, kopia świątyni - 2010 r.

" … W październiku 2010 r. świat obiegła wiadomość, że w osiedlu Mitzpe Yerycho na Zachodnim Brzegu, niedaleko starożytnego miasta Jerycho, na terenie Autonomii Palestyńskiej, grupa religijnych aktywistów żydowskich pod przywództwem rabina Jehudy Krojznera podjęła się budowy repliki świątyni Heroda w naturalnych proporcjach. Ortodoksyjna społeczność tego osiedla nazwała projekt „wydarzeniem o przełomowym znaczeniu historycznym", ponieważ przy budowli powstała szkoła kapłańska. Projekt z Mitzpe Yerycho nie był pierwszą próbą odbudowy świątyni. Większość Żydów uważa, że państwo Izrael bez świętego przybytku w Jerozolimie jest jak ciało bez duszy. Z kolei chasydzi, reprezentujący najbardziej ortodoksyjny odłam judaizmu, wskazują, że dwukrotne zniszczenie świątyni było wolą samego Boga i nawet sam zamiar jej odbudowy jest jawnym nieposłuszeństwem wobec Najwyższego. …"  [9]

Zbiórka funduszy - 2018 r.

W 2018 roku zostały wybite srebrne i złote monety z serii: "70 Year Redemption Coin". Cena monety srebrnej wynosi 50$, złotej 100$. Dochód z ich sprzedaży ma być przeznaczony na odbudowę Trzeciej Świątyni.

image
Moneta wybita z okazji 70. rocznicy odkupienia Izraela 

Na centralnym miejscu monety znajduje się menora, która stała wewnątrz świątyni zburzonej w 70 roku.  Symbolika tego świecznika wyjaśniona jest w opracowaniu  Menora - świecznik Boga. Jej historia i symbole .

image

Flaga Persji

Poniżej widzimy Lwa Perskiego  z chorągwi Persji, symbol wykorzystywany do czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku.

image
Makieta II Świątyni Jerozolimskiej (521r.p.n.e.-70 r.n.e)

Po środku mamy wizerunek dwóch "władców": Cyrusa II Wielkiego  oraz prezydenta USA Trumpa. Cyrus II Wielki (590-529 p.n.e.) po zdobyciu Babilonu w 538 roku p.n.e. zezwolił Żydom na powrót z niewoli babilońskiej do Jerozolimy i odbudowę Świątyni Jerozolimskiej.

image
Flaga Prezydenta USA

Znak Pieczęci USA symbolizuje głęboki związek duchowy pomiędzy USA i Izraelem. Wizerunek prezydenta USA Trumpa na monecie sugeruje, że może on odegrać podobną rolę w procesie odbudowy świątyni, jaką dawniej odegrał Cyrus II Wielki.

image
Rewers monety

Na rewersie monety znajduje się uniwersalny symbol pokoju, gołąb z gałązką oliwną.

Narodziny czerwonej jałówki - 2018

"...Warunkiem wstępnym rozpoczęcia prac nad budową Trzeciej Świątyni z religijnego i politycznego punktu widzenia jest odebranie muzułmanom terenów na wzgórzu świątynnym i okolicznych terenach, w celu rozpoczęcia wstępnych rytuałów związanych z „oczyszczeniem” miejsca. Tradycja przekazywana przez Talmud mówi, że w stosie drewna w miejscu, gdzie znajdował się Dziedziniec Kobiet w Świątyni, znaleziono niepogrzebane kości ludzkie, co powoduje automatycznie nieczystość rytualną wzgórza świątynnego. Gersham Gorenberg, dziennikarz i autor apokaliptycznego thrillera The End of Days (2000) podkreśla, że prawo rabinackie zakazuje wstępu Żydom na Górę Świątynną bez uprzedniego rytuału oczyszczenia. Aby rozpocząć prace budowlane, rabini muszą oczyścić miejsce pod świątynię. Do tego celu potrzebna jest „czerwona jałówka bez skazy”, opisana w Księdze Liczb
Według przekazywanej ustnie ortodoksyjnej tradycji, narodziny czerwonej jałówki bez skazy zwiastują zapowiadane przez wieki nadejście Pomazańca Bożego, narodziny żydowskiego przywódcy religijnego lub politycznego. …
Rytuał będzie polegał na zabiciu krowy ofiarnej i skropieniu jej krwią miejsca pod budowę Świątyni; później kapłani spalą całe zwierzę, a z popiołów sporządzą specjalną miksturę (tzw. wodę oczyszczenia), służącą do rytuału fundacyjnego świątyni (Lb 19, 3-7), który w tym przypadku jest tożsamy z rytuałem oczyszczenia opisywanym w Księdze Liczb"  [5]

Instytut Świątynny w Jerozolimie ogłosił, że w dniu 28 sierpnia 2018 roku w Izraelu urodziła się jałówka, która jest kandydatką do czerwonej jałówki opisanej w Księdze Liczb. 

Marsz Ruchu Wiernych - 2018

28 września Ruch Wiernych (The Tempie Mount and Land of Israel Faithful Movement)  zorganizował marsz upamiętniający 28-rocznicę pierwszej próby przeniesienie kamienia węgielnego na Wzgórze Świątynne w trakcie Święta Namiotów 1990 roku. [13]


image
Kamień węgielny

W okolicy Wzgórza Świątynnego przeprowadzono wiele manifestacji organizowanych przez Ruch Wiernych nawołujących do odbudowy III Świątyni.[13]

Poświęcenie ołtarza ofiarnego - 2018


W artykule Stowarzyszenie Wzgórza Świątynnego Jerzego Ochmana znajduje się wykaz organizacji działających na rzecz odbudowy świątyni.[12]

Organizacji zaangażowanych aktywnie w proces odbudowy Świątyni Jerozolimskiej jest wiele. 

Na razie gospodarzami Wzgórza Świątynnego są Arabowie.


Źródła:

  1. Gotowi do odbudowy III świątyni jerozolimskiej Lektor PL 
  2. Jerozolima - nowa stolica Izrael - i co dalej 
  3. Jerozolima śladami judaizmu
  4. Mystic Rabbi Ben Artzi: “Wkrótce Mesjasz zostanie objawiony każdemu"
  5. Hugon Hajducki: Świątynia Jerozolimska a Czasy Ostateczne
  6. Świątynia Jerozolimska
  7. Świątynia niezgody w Mieście Pokoju – ks. prof. Waldemar Chrostowski
  8. Świątynia niezgody w Mieście Pokoju 
  9. Powrót na Wzgórze Moria
  10. Izrael obwieścił, że w Jerozolimie będzie Trzecia Świątynia Salomona
  11. Powstający Sanhedryn
  12. Stowarzyszenie Wzgórza Świątynnego, Jerzy Ochman
  13. The Tempie Mount and Land of Israel Faithful
  14. Jerozolima za czasów Jezusa Chrystusa. Jerusalem at the Time of Jesus Christ 











Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo