7 obserwujących
139 notek
135k odsłon
1189 odsłon

Fundacje

Wykop Skomentuj19

Olga Tokarczuk najpierw dostała potężną ulgę podatkową, a zaraz potem miasto Wrocław użyczyło na preferencyjnych warunkach wypasioną willę jej fundacji. Przeciętny obywatel nawet nie mógłby o tym marzyć, ale szacowna fundacja, to co innego.

Przemysław Wipler został obwiniony o przepuszczenie ponad stu tysięcy złotych z prowadzonej przez niego fundacji na luksusowe SPA i wypoczynek dla rodziny. Grzegorz Schetyna zachomikował partyjną dotację w fundacji swojego znajomego. A młode wilki z Konfederacji dzieliły na podsłuchanej rozmowie przyszłe partyjne przychody na fundacje, „którymi każdy jest otorbiony”. Najwyraźniej fundacje służą przede wszystkim do wysysania pieniędzy z podatników na różnych szczeblach, od państwowego do samorządowego.

Czasem jednak fundacje wysysają po prostu pieniądze bezpośrednio z naiwnych darczyńców. Swego czasu dziennikarze wyszperali w rocznych sprawozdaniach fundacji Viva potężne koszty obsługi biurowej. Jak na dobroczynną fundację wydatki na ksero i pochodne usługi na poziomie wyższym niż pobyt Wiplera w SPA to spore wyzwanie.

Tylko że to jeszcze nie wszystko. Fundacje mogą przecież być wspierane środkami z zagranicy. A jak wiadomo, kto płaci, ten wymaga. Na przykład polscy ekolodzy głośno protestowali przeciwko zdecydowanym działaniom wobec zagrożenia kornikiem drukarzem. Mieli nawet środki, żeby przez długie tygodnie koczować w puszczy. Fundacja sponsorowała. Jednak ci sami ekolodzy, wrażliwi na wszelką krzywdę roślin i zwierząt, nie wydali nawet jednego pisku w sprawie odstrzału dzików. Dlaczego? Czy nie dlatego, że niemieccy sponsorzy uznali zarażone dziki za zagrożenie również swojego terytorium?

Najgorsze, że w obecnym stanie prawnym ani Schetyna, ani Wipler nie zostaną pociągnięci do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Fundacje posiadają zazwyczaj na tyle szerokie statuty, że mieści się w nich prawie każdy rodzaj działalności. W końcu to kolejna możliwość w naszym prawie na sponsorowanie uprzywilejowanej grupy społecznej. A frajerzy niech płacą.

Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo