6 obserwujących
108 notek
161k odsłon
  249   0

Szklany nocnik dla "zielonych" energetyków

Zdaje się Stefan Kisielewski zanotował, że decydentom przydałby się przezroczysty nocnik, żeby zobaczyli, co narobili. Taki gadżet jest obecnie potrzebny w branży energetycznej.

Oto Kalifornijczycy przekonali się niedawno (*), że promieni słonecznych brakuje nie tylko nocą, ale także w dzień. Dlatego pojawiły się poważne niedobory mocy od San Francisco po Los Angeles. Tamtejszy system energetyczny ze znacznym udziałem odnawialnych źródeł energii po prostu padł.

Wszystkiemu winne upały, brak wiatru i chmury (tak, chmury podczas upałów), co zablokowało siłownie wiatrowe i solarne. W efekcie w najgorszym dniu Kalifornia musiała odciąć dostawy energii do czterystu tysięcy domów i firm (**).

Najlepsze, że gubernator oświadczył, iż władze nie zrezygnują z ambitnego planu czerpania energii elektrycznej wyłącznie (!) ze źródeł odnawialnych. Ciekawe, czy reszta społeczeństwa dotkniętego blackoutami pozostało równie gorliwe? Może przydałoby się wdrożenie bardziej radykalnej wersji przezroczystego nocnika w zakresie energetyki?

Trzeba by mianowicie odwrócić hierarchię. Gorących zwolenników zastąpienia całej energetyki źródłami odnawialnymi należałoby przenieść na początek kolejki odbiorców, którym w razie blackoutu odcina się dopływ prądu. Gdyby tak pan gubernator musiał ręcznie otwierać bramę garażową, wyłączyć rozładowanego smartfona, albo zrezygnować z oglądania meczu w telewizji, pewnie szybko zmieniłby pogląd na ryzyko odcięcia zasilania.

*
https://www.politico.com/states/california/story/2020/08/18/california-has-first-rolling-blackouts-in-19-years-and-everyone-faces-blame-1309757

**
https://www.reuters.com/article/us-california-power-outages/clean-energy-is-not-to-blame-for-california-blackouts-state-agencies-tell-governor-idUSKCN25F1GM


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka