7 obserwujących
98 notek
150k odsłon
225 odsłon

Szklany nocnik dla "zielonych" energetyków

Wykop Skomentuj9

Zdaje się Stefan Kisielewski zanotował, że decydentom przydałby się przezroczysty nocnik, żeby zobaczyli, co narobili. Taki gadżet jest obecnie potrzebny w branży energetycznej.

Oto Kalifornijczycy przekonali się niedawno (*), że promieni słonecznych brakuje nie tylko nocą, ale także w dzień. Dlatego pojawiły się poważne niedobory mocy od San Francisco po Los Angeles. Tamtejszy system energetyczny ze znacznym udziałem odnawialnych źródeł energii po prostu padł.

Wszystkiemu winne upały, brak wiatru i chmury (tak, chmury podczas upałów), co zablokowało siłownie wiatrowe i solarne. W efekcie w najgorszym dniu Kalifornia musiała odciąć dostawy energii do czterystu tysięcy domów i firm (**).

Najlepsze, że gubernator oświadczył, iż władze nie zrezygnują z ambitnego planu czerpania energii elektrycznej wyłącznie (!) ze źródeł odnawialnych. Ciekawe, czy reszta społeczeństwa dotkniętego blackoutami pozostało równie gorliwe? Może przydałoby się wdrożenie bardziej radykalnej wersji przezroczystego nocnika w zakresie energetyki?

Trzeba by mianowicie odwrócić hierarchię. Gorących zwolenników zastąpienia całej energetyki źródłami odnawialnymi należałoby przenieść na początek kolejki odbiorców, którym w razie blackoutu odcina się dopływ prądu. Gdyby tak pan gubernator musiał ręcznie otwierać bramę garażową, wyłączyć rozładowanego smartfona, albo zrezygnować z oglądania meczu w telewizji, pewnie szybko zmieniłby pogląd na ryzyko odcięcia zasilania.

*
https://www.politico.com/states/california/story/2020/08/18/california-has-first-rolling-blackouts-in-19-years-and-everyone-faces-blame-1309757

**
https://www.reuters.com/article/us-california-power-outages/clean-energy-is-not-to-blame-for-california-blackouts-state-agencies-tell-governor-idUSKCN25F1GM


Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka