Blog
NoseOfTheBeholder
NoseOfTheBeholder
1 obserwujący 82 notki 47934 odsłony
NoseOfTheBeholder, 13 lutego 2018 r.

Niedookreślenie antysemityzmu

102 2 0 A A A

Dopóki pojęcia w rodzaju antysemityzmu funkcjonują w sferze niedookreślonej, pozostają groźne. Jedynym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa jest jasne i proste zdefiniowanie problemu.

W sferze publicznej istnieje kilka pojęć, które służą do chłostania społeczeństwa. Ostatnio na przykład od zamieszania wokół nowelizacji ustawy o IPN do mody wrócił antysemityzm. Faktycznie daleko Polakom w tym względzie do światowych Francuzów i Niemców, którzy muszą chronić swoje synagogi policyjnymi wartami. Dlaczego my nie wystawiamy podobnych patroli?! Że niepotrzebne? Że nie odnotowano przypadków napaści na praktykujących Żydów? Ale co to ma do rzeczy! Brak policyjnej ochrony to najwidoczniej przejaw antysemityzmu.

Podobnym przejawem jest krytyka takich tuzów nauk historycznych jak Jan Tomasz Gross. Zwracanie uwagi na nieistotne szczegóły w rodzaju korzystania z jednostronnych i niezweryfikowanych źródeł informacji o Jedwabnym to przecież czysty antysemityzm. Równie łatwo można zostać faszystą. Przejdzie się człowiek w niewłaściwym marszu 11 listopada i zaraz zostanie zaliczony do grona sześćdziesięciu tysięcy warszawskich faszystów. A wszystko pod płaszczykiem świętowania niepodległości.

Żarty  żartami, ale sytuacja jest poważna. Przede wszystkim dlatego, że nawet fałszywe oskarżenia wywierają presję na społeczeństwie i mogą przełożyć się na materialne efekty w rodzaju realizacji roszczeń majątkowych. Jedyne pewne wyjście to działanie zapobiegawcze na poziomie pojęć. Być może brzmi to skomplikowanie i bardzo teoretycznie, ale ma kluczowe znaczenie.

Chodzi o to, że pojęcia mogą być bardzo pojemne. Antysemityzmem można nazwać działania zupełnie niewinne, jak i bardzo groźne. Do jednego worka można wrzucić osoby działające z dobrych i złych pobudek. Tak jest dopóki pojęcie nie zostanie wyraźnie zdefiniowane. A kiedy wreszcie wyjaśni się o co chodzi zazwyczaj takie pojęcie traci swoją moc oddziaływania.

Taka migawka sprzed lat, kiedy Tomasz Lis królował w prime time Telewizji Polskiej. Działo się to za czasów, gdy redaktor zapraszał jeszcze gości w stosunku 2:2, to znaczy dwóch zgadzających się z nim i dwóch o przeciwnym zdaniu (później było już tylko 3:1 lub 4:0). Tematem programu był wtedy m. in. występ prof. Jerzego Nowaka. Lis wyświetlił fragment wystąpienia, w którym profesor przypominał, że polityk Marek Borowski jest bratankiem komunistycznego działacza Bronisława Bermana, Żyda z pochodzenia. Pal licho przemowę profesora, ważne że redaktor Lis załamywał wtedy ręce nad jego rzekomym antysemityzmem.

Wtedy jeden z gości stwierdził spokojnie, że w wyświetlonym fragmencie żadnych przejawów antysemityzmu nie widział. Na co redaktor aż się zagotował i zażądał powtórnego wyświetlenia rzeczonego fragmentu (wszystko na żywo), po czym bezsilnie wskazywał palcem „o, to tutaj”, ale jakoś nikt w studio nie mógł zrozumieć o co gospodarzowi chodzi. Przecież osoby zainteresowane polską sceną polityczną od dawna wiedziały, że Borowscy pochodzą od Bermanów. Może profesor Nowak rzeczywiście nie lubi Żydów, może nawet jest antysemitą, ale fragment pokazany przez Lisa niczego takiego nie dowodził. Odwrotnie, to właśnie redaktor wyszedł na osobę z uprzedzeniami, która z góry piętnuje wszystkich ośmielających się mieć inne zdanie.

I tak jest prawie zawsze. Kiedy trzeba skonkretyzować zarzuty okazuje się, że są dmuchane jak odpustowe balony, żeby użyć literackiej przenośni. Mając to na uwadze może trzeba było jednak zaprosić izraelskiego ministra Naftaliego Bennetta do Polski. A wręcz zorganizować konferencję historyczną z nim w roli głównego gościa. Niech przedstawi dowody o tysiącach Żydów wymordowanych jego zdaniem przez Polaków, niech dojdzie do konfrontacji z historykami, niech jego tezy zostaną zweryfikowane obiektywnymi metodami badań przeszłości. Prawda nie obroni się sama, ale kłamstwa zawsze rzedną w konfrontacji z prawdą.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Obserwuję.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @konkluzja "Dlaczego one przeżywają żałobę inaczej" Może dlatego, że nikt (poza może...
  • @konkluzja Czy Szanowna Pani zdaje sobie sprawę, że na drugim zdjęciu widnieje człowiek,...
  • @logistyk Ale co to ma do tekstu notki?

Tematy w dziale Społeczeństwo