5 obserwujących
128 notek
114k odsłon
1992 odsłony

Demokracja i dyktatura Facebook'a

Wykop Skomentuj97

Mark Zuckerberg przyznał (*), że w trakcie irlandzkiego referendum w sprawie tzw. aborcji Facebook zablokował wszystkie amerykańskie strony zachęcające Irlandczyków do głosowania za ochroną życia poczętego. Nie to jednak stawia włos na głowie, ale uzasadnienie.

Dla Zuckerberga sprawa jest prosta. Przed referendum nastąpiło wzmożenie wpisów na Facebooku skoncentrowanych wokół ochrony życia. Administratorzy zdawali sobie sprawę, że Facebook miał już ogromny wpływ na społeczeństwo, a równocześnie nie posiadał regulacji odnośnie do treści związanych z referendum.

Tutaj pierwszy komentarz. Od razu widać, że Facebook już wtedy nie był platformą umożliwiającą publikację dowolnego komentarza, bo o wszystkim decydowały owe mityczne „regulacje”. Jeżeli połączyć to z wypowiedzią Zuckerberga przed komisją senacką USA, kiedy nie potrafił zdefiniować „mowy nienawiści”, to widać, że sito publikacji jest bardzo wąskie i zależy od widzimisię administratorów Facebooka.

Jak zatem postąpił Zuckeberg w sprawie irlandzkiego referendum? Ano „zapytał Irlandczyków o zdanie” w kwestii: publikować czy nie publikować. I po konsultacjach zdecydował o blokadzie wszystkich strony pro-life.

Co to znaczy, że Zuckerberg „pytał Irlandczyków”? Kogo właściwie? Jeśliby na przykład pytał Polaków o jakąkolwiek kwestię wywołującą spory w społeczeństwie, to odpowiedź - w uproszczeniu - zależałaby od preferencji wyborczych zapytanej osoby. Jeśli za PiS - to tak, jeśli za opozycją - to odwrotnie.

Spór jest napędem demokracji. Jednak dla Zuckerberga demokracja tak nie funkcjonuje. Wszystkie spory załatwia się w gronie administratorów. A że akurat większość z nich ma identyczne zdanie - no cóż, większość demokratycznie zwyciężyła.

W przywołanym fragmencie video przeraża zupełny brak refleksji Zuckerberga nad blokadą dostępu do informacji. Ten człowiek posiada możliwość sterowania gigantyczną porcją przekazu. Równocześnie ma aspiracje do tworzenia lepszego świata według własnego uznania. Jak to sformułował Jordan Pettersen: trzeba mieć niesamowite pokłady pychy, aby wierzyć, że jeden człowiek potrafi poukładać społeczeństwo lepiej, niż wszystkie poprzednie pokolenia. Straszne.

*
Lila Rose, Twitter, 8 lipca 2019

Wykop Skomentuj97
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura