6 obserwujących
108 notek
161k odsłon
  1925   0

Ziemkiewicz i manipulacja w Wikipedii

Osobom w miarę rozgarniętym nie trzeba tłumaczyć, że Wikipedia może być co najwyżej punktem wyjścia do przeszukiwania zawartości sieci. W wielu przypadkach zawarte tam informacje są wręcz kłamliwe.

Nie, nie chodzi o matematykę, fizykę czy zagadnienia inżynierskie. W tej akurat dziedzinie Wikipedię można akurat uznać za świetne narzędzie szybkiego dostępu do podstawowych informacji, zwłaszcza dla osób posługujących się językiem angielskim. Jednak na innych polach jest znacznie gorzej.

Wystarczy spojrzeć na przykład na stronę o Rafale Ziemkiewiczu. Miał wczoraj urodziny - stąd temat. Cóż tam się znajduje? Ano, pod sekcją „Poglądy” widnieje taki fragment: „30 stycznia Ziemkiewicz oraz jego konwersator Marcin Wolski w programie satyrycznym W tyle wizji przypisali organizację Zagłady samym Żydom: ‘można powiedzieć, na gruncie języka, że to nie były niemieckie ani polskie, tylko żydowskie obozy. Bo w końcu kto obsługiwał krematoria?’ (*)”.

Zacytowany fragment to oczywista manipulacja. Może się o tym przekonać każdy, kto zajrzy do archiwum TVP. Ziemkiewicz i Wolski zwrócili uwagę na absurdalną zbitkę słowną „polskie obozy śmierci” i właśnie w tym kontekście stwierdzili, że skoro można wspominać o polskich obozach, to równie dobrze, według tej samej pokrętnej quasi-logiki, można by mówić o obozach żydowskich.

Istotą sprawy nie jest tutaj to, co powiedzieli Wolski z Ziemkiewiczem, lecz treść zamieszczona w Wikipedii. Wiele osób nie posiada nawyku weryfikacji informacji i potwierdzania ich w kilku źródłach. Dla nich Wikipedia pozostaje niestety ostateczną wyrocznią. A przecież wpis o Ziemkiewiczu w obecnej formie całkowicie zniekształca obraz tamtej wypowiedzi. Czytelnik mógłby sobie wyrobić opinię o poglądach Wolskiego i Ziemkiewicza, ale w tym przypadku nie dostaje na to żadnej szansy.

Ogromne znaczenie ma w tej sprawie sposób działania Wikipedii. Wpisy tworzą często anonimowi użytkownicy. Weryfikacja w zasadzie nie istnieje - odnośniki podane przy cytowanym wpisie nie wskazują oryginalnego materiału video, lecz artykuły, które ten temat omawiały. Czyli zamiast informacji użytkownik dostaje przetrawioną opinię. Już samo to wskazuje, że procedury weryfikacji informacji w Wikipedii są słabe.

Najważniejszy problem w tym kontekście brzmi: ile takich przekręconych treści zawiera w sumie Wikipedia?

*
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rafał_Ziemkiewicz

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura