7 obserwujących
95 notek
148k odsłon
366 odsłon

Exit polls - wszyscy ponad oczekiwania

Wykop Skomentuj1

Wyniki exit polls wskazują, że każda partia zebrała właściwie więcej głosów, niż oczekiwano.

Prawo i Sprawiedliwość pewno liczyło na więcej, ale sporą część głosów zgarnęła Konfederacja. Samo przekroczenie przez Konfederatów progu wyborczego zredukowało pozostałym partiom liczbę mandatów. Mimo to PiS utrzymał przewagę pozwalającą na samodzielne rządy, co w przypadku pięciu partii obecnych w Sejmie będzie można uznać za niespodziankę.

Konfederacja dostała się do Sejmu i to już jest jej sukcesem. Średnio w sondażach przedwyborczych balansowała na granicy ze wskazaniem w dół. Jeżeli zatem nie powtórzy się sytuacja z wiosennych wyborów do europarlamentu, to wynik może uznać za sukces. Osobną sprawą jest, jak ten sukces zostanie wykorzystany i czy przypadkiem tuż po oficjalnym ogłoszeniu wyników Konfederacja nie ulegnie rozpadowi połowicznemu.

Zaskoczeniem jest z pewnością wynik PSL. Zdawało się, że na wsi został wyparty przez PiS, a tutaj nagle wynik w okolicach dziesięciu procent i to przy wysokiej frekwencji. Być może swoje dołożył Kukiz - ciekawe będzie zestawienie głosów na PSL na mapie.

Jeszcze więcej uzyskała Lewica, prawie dwanaście procent, a przecież dopiero co musiała w wyborach do europarlamentu ratować się sojuszem taktycznym z PO. Inna rzecz, że sojusz był majstersztykiem przewodniczącego SLD, który umieścił swoich ludzi w Brukseli, gdzie natychmiast zerwali układ z PO i poszli do innej frakcji.

Skoro wszyscy wspomniani powyżej uzyskali wyniki lepsze od oczekiwanych, to najwyraźniej kosztem Platformy Obywatelskiej. Jednak nie do końca. PO straciła najwięcej w stosunku do poprzednich wyborów, ale to i tak wynik powyżej oczekiwań. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę wszystkie potknięcia w kampanii wyborczej zakończone efektownym wystąpieniem Wałęsy na ostatnim konwencie. Dwadzieścia siedem procent zapewni Schetynie spokojną emeryturę, choć pewno już nie w funkcji przewodniczącego partii.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka