6 obserwujących
298 notek
308k odsłon
393 odsłony

Świadomość kluczowa dla bezpieczeństwa dzieci w internecie

Celem kampanii "Nie zagub dziecka w sieci" jest zwiększenie świadomości dorosłych i dzieci na temat niebezpiecznych zjawisk i zachowań związanych z korzystaniem z internetu. Fot. Shutterstock
Celem kampanii "Nie zagub dziecka w sieci" jest zwiększenie świadomości dorosłych i dzieci na temat niebezpiecznych zjawisk i zachowań związanych z korzystaniem z internetu. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj16

Świadomość rodziców, wychowawców i samych dzieci jest kluczowa w podniesieniu bezpieczeństwa w internecie - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. 11 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) jest organizowany z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Jest obchodzony na całym świecie. Głównym celem DBI jest promowanie bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukowanie rodziców i nauczycieli w zakresie cyberbezpieczeństwa

- To bardzo ważne zadanie, kto wie, czy nie najważniejsze dla ministra cyfryzacji, bo bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników w pewnym sensie daje nam możliwość myślenia o internecie i nowoczesnych technologiach w sposób pozytywny – mówił minister Zagórski na konferencji z okazji DBI w Warszawie. - Jeżeli nie zadbamy o to bezpieczeństwo, to wszystkie wspaniałe możliwości, które tworzy internet, mogą okazać się mało istotne i szkodliwe - zaapelował minister. 

- Internet, jak świat w ogóle, zawsze będzie pełen ryzyk i zagrożeń, ale to nie znaczy, że nic nie możemy z tym zrobić. Możemy pokazywać najmłodszym ludziom, że nie muszą być na taki świat obojętni, nie muszą godzić się na zło i krzywdę drugiego człowieka – mówiła prezes fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Monika Sajkowska.

Do końca lutego można organizować imprezy promujące bezpieczne korzystanie z internetu i przesyłać je na stronę DBI. Do tej pory zgłoszono już ponad 4 tysiące inicjatw. Czekają nagrody. Zobacz film instruktażowy:


 

Nie zagub dziecka w sieci

Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK prowadzą wspólnie akcję edukacyjno-informacyjną "Nie zagub dziecka w sieci". Jej celem jest zwiększenie świadomości dorosłych i dzieci na temat niebezpiecznych zjawisk i zachowań związanych z korzystaniem z internetu.

– Wyobrażacie sobie, że zostawiacie dziecko samo na stadionie piłkarskim, na dworcu, lotnisku, koncercie. W tłumie nieznajomych osób. Nie do pomyślenia, prawda? Tymczasem każda minuta w internecie jest właśnie takim wejściem w tłum. Tłum przede wszystkim obcych ludzi. W różnym wieku. O różnych zamiarach – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski inaugurując kampanię w sierpniu 2019 r.

– Zagrożenia, przed którymi staracie się uchronić swoje dzieci, nie znikają po zamknięciu drzwi do domu. Wchodzą do niego przez smartfon, tablet, komputer. Wasze dziecko może Wam zaginąć w swoim własnym pokoju. Musicie o tym pamiętać. Musicie postarać się poznać te zagrożenia i nauczyć się im zapobiegać – mówił minister. - Nasze dzieci żyją równocześnie w dwóch światach. Tym fizycznym i tym wirtualnym. Offline i online. Oba są dla nich naturalne i oba są ważne. W obu potrzebują naszej troski – dodał.

Grupa robocza ds. bezpieczeństwa dzieci w internecie

W październiku 2019 r. przedstawiciele firm telekomunikacyjnych, mediów i administracji publicznej podpisali dokument pod nazwą Deklaracja na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci. Następnie powołano roboczą grupę ds. bezpieczeństwa dzieci w internecie, któa ma wypracować konkretne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci w sieci.

Grupa będzie pracowała w czterech zespołach merytorycznych: prawnym, organzacyjno-edukacyjnym, technicznym i medialnym. 

Cyberprzemoc, FOMO, sexting

Co to są szkodliwe treści w internecie, na czym polega cyberprzemoc, czym jest FOMO, na czym polega sexting? Na te pytania odpowiadamy w poniższych artykułach, które napisaliśmy na podstawie poradników NASK:


BG


Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie