8 obserwujących
305 notek
318k odsłon
381 odsłon

Polska Agencja Kosmiczna: Rozmowy z NASA nt. współpracy w realizacji misji kosmicznych

Marsjański łazik Curiosity na Marsie. Na jego pokładzie znajdują się detektory firmy Vigo System S.A. z Ożarowa. Fot. PAP/EPA/AA/ABACA
Marsjański łazik Curiosity na Marsie. Na jego pokładzie znajdują się detektory firmy Vigo System S.A. z Ożarowa. Fot. PAP/EPA/AA/ABACA
Wykop Skomentuj13

Chodzi o budowanie wspólnych urządzeń i instrumentów na misje kosmiczne przede wszystkim dot. eksploracji kosmosu. 

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) prowadzi rozmowy z NASA nt. współpracy. Chodzi o budowanie wspólnych urządzeń i instrumentów na misje kosmiczne przede wszystkim dot. eksploracji kosmosu - mówi Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej. Nie wyklucza, że kooperacja obejmie też start-upy. 

Jak wyjaśniła dyrektor departamentu strategii i współpracy międzynarodowej PAK, POLSA współpracuje z NASA albo na podstawie zawartych umów bilateralnych, najczęściej jako podwykonawca partnera z Europy (np. niemieckiej agencji kosmicznej DLR), albo w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której jesteśmy członkiem od 2012 r. 

Kosmos, Polska Agencja Kosmiczna, POLSA, NASA
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) prowadzi rozmowy z NASA nt. współpracy. Fot. PAP/EPA/Newscom

– W 2019 r. POLSA podpisała Joint Statement on Cooperation in Space Exploration z NASA, podczas kongresu IAC 2019 w Waszyngtonie. Obecnie prowadzimy rozmowy z NASA dotyczące szeroko pojętej współpracy i nie wykluczamy, że będzie ona dotyczyła również start-upów – wskazała Bukała. Wyjaśniła, że chodzi przede wszystkim o budowanie wspólnych urządzeń i instrumentów na misje kosmiczne, w tym przede wszystkim dotyczące eksploracji kosmosu. 

Dodała, że ESA prowadzi szereg wspólnych programów z NASA, w które „polskie podmioty są mocno zaangażowane”. – Flagowym przykładem jest tu European Exploration Envelope Programme (E3P), który zakłada szeroką współpracę z innymi agencjami kosmicznymi, w tym w dużym stopniu z NASA w obszarze eksploracji kosmosu - głównie misje załogowe, ISS, Lunar Gateway, Księżyc, Mars – wskazała. Na ostatniej Radzie Ministerialnej Space 19+ Polska zasubskrybowała na wspólne projekty inwestycyjne, w dużej mierze we współpracy z NASA, 6 mln euro na najbliższe 3 lata. 

Odnosząc się do przykładów zaangażowania polskich firm w projekty wspólne NASA wskazała na detektory firmy Vigo System S.A. z Ożarowa, które znajdują się na pokładzie marsjańskiego łazika Curiosity (2011). Firma Astronika sp. z o.o. odpowiedzialna jest natomiast za jeden z trzech głównych instrumentów, które zabrała ze sobą amerykańska sonda InSight (2018). – Jest to tzw. Kret HP3, Heat Flow and Physical Properties Package, czyli samozagłębiający się próbnik w postaci cylindra służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety – wyliczyła. Dodała, że PIAP Space sp. z o.o. w misji Mars Sample Return wykonuje elementy robotów, które będą użyte, aby tę próbkę pobrać i przywieźć na ziemię. 

KW

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie