Jeden z najpopularniejszych polskich serwisów internetowych o północy znika z sieci

27 lipca 2021 r. przestaje istnieć nk.pl.
27 lipca 2021 r. przestaje istnieć nk.pl.
Po 15 latach serwis "Nasza Klasa" przestaje istnieć. Ringier Axel Springer Polska zdecydował, że 27 lipca zamyka na zawsze popularny kiedyś portal społecznościowy.

Takie były początki

Nasza Klasa pojawiła się w listopadzie 2006 roku. Jej twórcami było czterech studentów Uniwersytetu Wrocławskiego – Maciej Popowicz, Paweł Olchawa, Michał Bartoszkiewicz i Łukasz Adziński. Pomysł wzorowany na amerykańskim serwisie Classmates.com szybko chwycił. 

Ludzie byli ciekawi, co dzieje się z kolegami ze szkolnych ławek i ochoczo tworzyli profile szkół czy organizacji, do których należeli w dzieciństwie i wczesnej młodości. Serwis był bardzo prosty w obsłudze, że radzili sobie z nim nawet emeryci. Na kursach komputerowych dla seniorów były osobne zajęcia pt. "Jak korzystać z Naszej Klasy". 

Polecamy:

Szczyt popularności

W 2010 roku serwis Nasza Klasa miał już 14 mln użytkowników, co prawda niektórzy z nich to były fikcyjne konta, i osiągał rekordy, jeśli chodzi o czas spędzany w witrynie wśród innych polskich portali. Ale wtedy też na naszym rynku zaczął się upowszechniać Facebook.

Marketingowe działania twórców nk.pl, typu Śledzik, czy zapisy regulaminowe dot. własności publikowanych zdjęć, nie spodobały się internautom i nastąpiła masowa ucieczka na inne platformy społecznościowe, głównie na Facebooka. Właściciele serwisu zaczęli pobierać pieniądze od użytkowników, na przykład za możliwość sprawdzenia, kto wyświetlał nasz profil, co też wywołało niezadowolenie wśród użytkowników. Jedynie Pan Gąbka i jego wirtualne naklejki cieszyły się powodzeniem.

I powolny koniec

W końcu z Naszej Klasy ewakuowali się także jej założyciele. 

W 2014 roku w serwis postanowiła zainwestować Grupa Onet.pl, potem wraz z Onetem w 2018 roku Nasza Klasa została przejęta przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska. I to był początek końca.

Jeśli macie jakieś zdjęcia na Naszej Klasie, które chcecie zachować, macie czas do północy, by je zgrać. Spółka Ringier Axel Springer Polska zapewnia wszystkich użytkowników serwisu, że wszystkie dane osobowe zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania.

ja

Zobacz także:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie